سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

در نشست خبری رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان چه گذشت؟

به گزارش کردنامه از سنندج، وحید یوسفی نژاد روز یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸ در مراسم تجلیل از فعالین عرصه خبر، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی موضوعات متعددی را در ارتباط با حوزه سلامت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح کرد، وجه تمایز این گفتن ها با غالب نشست های خبری معمول یک کلید واژه بود که هر از چندگاهی همچون ترجیح بند در میانه بحث های یوسفی نژاد ارائه می شد و آن این بود: “این آمارهای خوب در حوزه بهداشت و درمان کردستان کار من نیست بلکه کار مدیران دولت تدبیر و امید است.”

رییس دانشگاه علوم پزشکی ظاهراً جزو مدیرانی است که بعداز سخنرانی شدیدالحن استاندار کردستان در شانزدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که گفت: “مدیران از حیثیت کاری خود دفاع کنند و در مقابل تهمت زنندگان و تخریب کنندگان احساس یاس و سرخوردگی نکنند” لبیک جدی به وی گفته و با جدیت هر چه تمام تر در حضور اصحاب رسانه و مطبوعات از حیثیت کاری دولت در بخش بهداشت و درمان کردستان دفاع کرد.

وحید یوسفی نژاد شاید جوانترین رییس تاریخ دانشگاه علوم پزشکی کردستان و البته اولین مدیر اهل سنت این دانشگاه در طول تاریخ انقلاب اسلامی باشد، به همین دلیل در جمع رسانه ها گفت: از اعتماد و نگاه مثبت نظام جمهوری اسلامی، دکتر نمکی وزیر بهداشت، مرادنیا استاندار کردستان و دیگر مسئولان ارشد استان در اعتماد به متخصصین دانشگاهی اهل سنت سپاسگزارم و امیدوارم بتوانم در طول دوره کاری خود شایسته این اعتماد باشم.

وحید یوسفی نژاد اگر چه در آغاز انصابش در علوم پزشکی کردستان با موضوعات و تحلیل های عجیب و غریبی در فضای مجازی استان روبرو شد اما تسلطش بر موضوعات مهم حوزه کاری و نیز بیان موفقیت های حاصله در سالیان اخیر نه بعنوان عملکرد خود بلکه بعنوان عملکرد دولت تدبیر و مدیران قبل از خود نشان از عدم وجود منیت کاذب در وجود وی دارد، که در این جلسه بخوبی هویدا بود.

علاوه بر هزار تخت عادی بیش از صد تخت ویژه به تجهیزات درمانی کردستان اضافه شده است

وی در ادامه جلسه گزارشی مفصل از همه ارتقاها و توسعه های صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان کردستان ارائه کرد و با تکرار مجدد این جمله که اگر همت و پیگیری شبانه روزی استاندار کردستان نبود ممکن نبود مراحل ساخت بیمارستان سقز به این زودی به پایان برسد، گفت: این بیمارستان ۲۳۵ تختخوابی در سال جاری به بهره برداری می رسد و علاوه بر موجود بودن همه تجهیزات بیمارستان در انبار، از تلاش ها و رایزنی ها با وزارت بهداشت برای نهایی شدن روند استخدام ۳۰۰ نفر کادر و نیروی بومی این بیمارستان خبر داد.

یوسفی نژاد با اشاره به اینکه در دوره دولت تدبیر بیش از ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی به زیرساخت های بهداشت و درمانی کردستان اضافه شده، گفت: علاوه بر آنها حدود ۱۰۰ تخت ویژه در بخشهای مراقبت ویژه بیمارستان های استان افزایش یافته که از پارامترهای مهم توسعه درمانی می باشد.

امکان حضور مرد خانواده در کنار همسرش در زمان زایمان فراهم شده است

افزایش ظرفیت های بخش زنان و زایمان و از جمله تجهیز شدن بیمارستان های استان به تخت های ال دی آر برای زنان باردار از جمله موضوعات مهم دیگری بود که یوسفی نژاد بدان اشاره کرد و تصریح کرد: هر مرد خانواده ای بخواهد به هنگام زایمان در کنار همسر خود حضور داشته باشد، امکان آن فراهم شده است.

دستگیری نوجوان هکر سنندجی که نوبت کلینبیک های دولتی در کردستان را برای خود رزرو می کرد

وحید یوسفی نژاد از آمار ویزیت بیماران در کلینیک های استان خبر داد و گفت: در پنج ماه اول سال جاری بیش از ۲۶۲ هزار نفر در این کلینیک های دولتی در کردستان ویزیت شده اند که نشان از استقبال مردم از ارائه این خدمات دارد.

یوسفی نژاد البته که سردرگمی برخی بیماران را نیز در ارتباط با سیستم نوبت گیری این کلینیک ها رد نکرد و گفت: محدودیت تعداد پزشکان و متخصصین در برخی بیماریها از مهمترین دلایل این موضوع بوده که تلاش خواهیم کرد بتوانیم این مساله را حل کنیم.

وی از کشف پدیده ای نادر در سیستم نوبت دهی کلینیک های کردستان خبر داد و گفت: هر روز با باز شدن سایت های نوبت دهی کلینیک ها یک نوجوان در منطقه نایسر سنندج به کمک ربات همه نوبت ها را رزرو می کرد و دیگران امکان نوبت گیری نداشتند که با کشف و دستگیری این هکر و ارتقای امنیت سایت ها، بخش زیادی از مشکل مراجعین به سایت های نوبت دهی حل شده است.

کمک ۱۳ میلیارد تومانی خیرین بخش سلامت به دانشگاه علوم پزشکی کردستان ظرف ۶ سال

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان یکبار دیگر سپاس و ستایش خود را نثار خانواده کمانگر کرد و گفت: به همت و کمک این خانواده خیر و بزرگمنش مرکز شیمی درمانی در بیمارستان توحید سنندج راه اندازی شده و ظرف شش سال گذشته بیش از ۱۳ میلیارد تومان توسط خیرین بخش سلامت به دانشگاه علوم پزشکی کردستان برای توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان کمک شده که هیچ زبانی قادر به سپاسگزاری واقعی از این انسانها نیست و امیدواریم نمونه زنان و مردان و خانواده های خیر و انسان دوست در جامعه روز به روز بیشتر شود.

یوسفی نژاد در ادامه گزارش خود درباره دانشگاه علوم پزشکی کردستان از اخذ مجوز هیئت امنای ارزی برای خرید ۲۵ میلیارد تومان تجهیزات برای بیمارستان های استان خبر دارد که نگارنده امیدوار است در آستانه انتخابات به ابزاری برای نمایش نمایندگان دوربین مدار در استان تبدیل نشود.

ایجاد مرکز تحقیقات گوارش و کبد کردستان در آستانه تصویب نهایی قرار دارد

یوسفی نژاد ضمن گریز به حوزه آموزش دانشگاه علوم پزشکی و بیان موفقیت های حاصله در این حوزه گفت: ایجاد مرکز تحقیقات گوارش و کبد کردستان در آستانه تصویب نهایی قرار دارد و به کمک این مرکز و با یاری و همکاری مردم تلاش خواهیم کرد آمار سرطان های مری و معده و دستگاه گوارش را در استان کردستان پایین بیاوریم.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ایجاد مرکز تشخیص، غربالگری و درمان سرطان دستگاه گوارش در استان کردستان از دیگر موفقیت های علوم پزشکی کردستان در سالیان اخیر است که در این موضوع کردستان رتبه سوم کشور را دارد.

آمار سرطان مری و معده در کردستان بالا رفته مردم چای داغ ننوشند

وی البته استمداد عاجزانه ای نیز در جمع رسانه های استان مطرح کرد و اگر چه بسیار کوچک و ناچیز اما حاوی پیام دور و درازی برای مردم کردستان است و آن اینکه جایگاه بالای استان در ابتلا به بیماری های دستگاه گوارش و نیز کلیه و فشار خون چند دلیل ساده دارد و از اهالی رسانه استمداد کرد که از مردم کردستان بخواهند چای داغ ننوشند و ترشی و نمک کمتری مصرف کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان البته نگرانی هایش را نیز پنهان نکرد و با اشاره به اینکه تا دو دهه قبل مشکل اصلی حوزه های بهداشت و درمان بیماری های واگیر بود، گفت: خوشبختانه امروزه بیشتر بیماری های واگیر کنترل شده اما متاسفانه بیماریهای غیر واگیر امان مردم را بریده و دانشگاه تلاش می کند با توسعه مراکز غربالگری به پایش و پیشگیری این موضوع کمک کند و مرکز غربالگری تیروئید کودکان و نوزادان، کوهورت ۱۰ هزار نفر از ساکنان شهرستان دهگلان در دوره ۱۰ ساله، مرکز غربالگری سرطان و تلاش برای ایجاد مرکز تحقیقات گوارش و کبد اقداماتی است که در این راستا انجام شده است.

بیش از یک سوم تماسهای مردم با اورژانس ۱۱۵ مزاحمت تلفنی است

اما آمار عجیب و غریبی که یوسفی نژاد ارائه کرد و بیشتر به موضوعات فرهنگی و اجتماعی در جامعه کردستان بر می گردد، این است که وی گفت: بیش از یک سوم تماسهای مردم با اورژانس ۱۱۵ مزاحمت تلفنی است که برای کاهش این مساله مراکز فوریت های پزشکی ما علاوه بر مجهز شدن به سیستم رزرف، از نرم افزارهای راستی آزمایی نیز استفاده می کنند.

پزشکان حق ندارند بیماران را در مطب ها بصورت عمومی ویزیت کنند

وی به انتقاد شدید از پزشکانی پرداخت که حریم خصوصی بیماران را رعایت نکرده و در مطب هایشان چندین مریض را با هم ویزیت می کنند و از مردم خواست ضمن اعتراض به پزشکان برای پیشگیری از این اقدامات، این موارد را به دانشگاه گزارش کنند.

وی ضمن تاکید بر این مساله که تمام تلاش دانشگاه علوم پزشکی کردستان این است که سطح امید به زندگی مردم را افزایش داده و خدمات بهتر و آبرومندانه تر به بیماران و مراجعان ارائه کند، گفت: دانشگاه از هرگونه انتقاد، پیشنهاد و مساله ای که به بهبود عملکردها و اصلاح فرایندها کمک کند، استقبال می کند و خود را همیشه موظف به پاسخگویی به مردم می داند.

آرایشگاههای زنانه در بیماریهای پوستی مردم مداخلات غیرحرفه ای می کنند

بازی های غیرقابل باور برخی از مردم با سلامت خود نیز از دیگر موضوعاتی بود که یوسفی نژاد بدان اشاره کرد و گفت: برخی آرایشگاه های زنانه در سطح استان در موضوع بیمارسی های پوستی مداخلات غیرحرفه ای می کنند و باید مردم ضمن پرهیز از مراجعه به این مراکز آنها را به دانشگاه گزارش دهند.

اتوبوس اورژانس و هلی کوپتر اورژانس از ظرفیت های مهمی بود که یوسفی نژاد بدان اشاره و خاطر نشان کرد: هلی کوپتر اورژانس قادر است ظرف نیم ساعت از دور افتاده ترین نقاط استان بیماران را به مراکز درمانی دارای پد فرود منتقل کند و در این راستا هلی کوپتر اورژانس استان در سال ۹۶ پنجاه و چهار پرواز، در سال ۹۷ هشتاد و پنج پرواز و در ۵ ماه نخست سال ۹۸ چهل و نه پرواز داشته است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس