پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

توافق بر سر برقراری آتش بس سراسری در سوریه و آغاز مذاکرات صلح

پنج‌شنبه - 29 دسامبر 2016
توافق بر سر برقراری آتش بس سراسری در سوریه و آغاز مذاکرات صلح

مسئولان روسیه و سوریه از دستیابی به توافق برای برقراری آتش بس کامل در سراسر این کشور و از سر گیری مذاکرات صلح میان طرف های درگیر خبر دادند.

کردنامه: به نقل از اسکای نیوز عربی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بعد از ظهر امروز (پنج شنبه) در دیدار با سرگئی لاوروف و ارتشبد سرکئی شویگو، وزرای امور خارجه و دفاع این کشور، اعلام کرد که توافق برای برقراری آتش بس سراسری در سوریه و آغاز مذاکرات صلح میان طرف های درگیر در این کشور به دست آمده است.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهوری روسیه در این دیدار تاکید کرد که علاوه بر توافق برقراری آتش بس در سراسر خاک سوریه میان دولت و اپوزیسیون مسلح این کشور، دو سند دیگر نیز در رابطه با تدابیر نظارت بر آتش بس و آمادگی آغاز مذاکرات صلح میان طرف های درگیر به امضا رسیدند.

پوتین با اعلام این که ساعاتی پیش خبر امضای توافق برقراری آتش بس در سوریه را دریافت کرده، خاطر نشان ساخت که نه تنها انتظار چنین مسئله ای را داشتند بلکه برای رقم خوردن آن در سریع ترین زمان ممکن نیز تلاش زیادی از خود نشان دادند.

در همین حال، فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه نیز با صدور بیانیه ای ضمن اعلام توقف کامل عملیات جنگی در سراسر خاک این کشور از نیمه شب پنج شنبه به وقت محلی (۱:۳۰ بامداد جمعه به وقت تهران)، تاکید کرد که توافق برقراری آتش بس، گروهک های تروریستی داعش و جبهه النصره (جبهه فتح الشام کنونی) و دیگر تروریست های مرتبط با آنها را در بر نمی گیرد.

فرماندهی نیروهای مسلح سوریه در بیانیه خود همچنین خاطر نشان ساخت که هدف از توافق برقراری آتش بس سراسری، فراهم ساختن شرایط مناسب برای پشتیبانی از فرآیند سیاسی حل و فصل بحران این کشور می باشد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس