پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

جدال آب کردستان در ستاد فرماندهی

دوشنبه - 9 ژانویه 2017
جدال آب کردستان در ستاد فرماندهی

کردنامه: موضوع تخصیص آب کردستان از محل سدها و منابع آبی در دستور کار سیزدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قرار گرفت. این جلسه پنج شنبه 16 دی ماه 95 با حضور معاون رییس جمهور و معاون وزیر نیرو در سنندج برگزار شد.

زاهدی استاندار کردستان (۱۶ دی ۹۵)

فقط كردستان مسئول تامين منابع آبي احیای دریاچه ارومیه نيست 

ميانگين اراضي آبي كردستان با ۱۱ درصد حدود ۳۵ درصد از متوسط كشوري پايين تر بوده و بايد اين شاخص در برنامه ششم توسعه به ميانگين كشوري برسد.

طبق سياست هاي دولت براي تحقق اقتصاد مقاومتي ممنوعيتي جهت تخصيص آب به شرب و صنعت وجود ندارد از اين رو تمامي نهادهاي مرتبط در استان كردستان موظف به تحقق اين اهداف هستند.

ايجاد اشتغال و جلوگيري از مهاجرت مردم روستايي و شهرهاي مرزي از تاكيدات مقام معظم رهبري و اولويت برنامه هاي دولت بوده و مشخص شدن سهم كردستان از منابع آبي سدها خود اقدامي تاثيرگذار براي تحقق اين اهداف است.

دولت تلاش هاي خوبي براي مهار آب هاي مرزي انجام داده اما حفظ جمعيت در منطقه نيز از اولويتها و سياستهاي كلان است كه قرار دادن اين آبها در اختيار ساكنان خود به تحقق اين سياست كمك مي كند.

وزير نيرو در سفر قبلي خود به استان كردستان وعده تبديل ۶۶ هزار هكتار از اراضي ديم استان به آبي را داده است اما تاكنون اين برنامه تحقق نشده و مردم استان خواهان اجراي طرح در پاياب سدهاي عباس آباد، ژاوه و امير آباد هستند.

مردم استان كردستان و مسئولان آن معتقد به احياي درياچه اروميه هستند اما فقط كردستان عهده دار تامين منابع آبي نيست و ساير استان هاي درگير و خود آذربايجان نيز بايد در اين راستا قدم بردارند.

وزارت نيرو بايد به هنگام مطالعه و اجراي سدها هدايت فاضلاب روستاهاي اطراف سد را نيز انجام دهد تا منابع آبي از مخاطره هاي زيست محيطي در امان باشند.

 

بهرام نصراللهی زاده رییس سازمان برنامه و بودجه کردستان (۱۶ دی ۹۵)

سياست انتقال آب از منابع استان كردستان به نواحي گرمسيري منسوخ است

درون زايي اقتصاد به معني استفاده از منابع داخلي و قابليت هاي محيط بعنوان مزيت اصلي توسعه پايدار بوده و كردستان استاني است كه بيشتر از هر چيز به آب شناخته شده است.

كردستان با داشتن ۲ درصد مساحت كشور حدود ۶ درصد منابع آبي را تامين مي كند به همين دليل حدود ۳۰ درصد اقتصاد و توليد ناخالص استان مستقيم به حوزه كشاورزي و منابع آبي آن وابسته است.

سالانه حدود چهار ميليارد و ۷۵۵ ميليون مترمكعب آب در طبيعت استان توليد مي شود اما از اين ميزان رواناب فقط ۱۰ درصد آن يعني حدود ۴۹۳ ميليون مترمكعب در كردستان به مصرف مي رسد.

صنعت كردستان در آستانه تحولات بنيادين بوده و با توجه به محوريت آب در توسعه اقتصادي استان لازم است نيازهاي آب شرب شهري و روستايي، كشاورزي و صنعت در كردستان توسط وزارت نيرو تامين و سهم و تخصيص آب استان كردستان در اين حوزه ها افزايش يابد زيرا توسعه استان كردستان به توسعه ملي كمك خواهد كرد.

برخي سياستها براي انتقال آب از منابع بالا دست در استان كردستان به نواحي گرمسيري منسوخ است و تغير و تحولات اقليمي ما را ناچار مي كند تا در اين سياستها بازنگري صورت گيرد.

شيوه هاي سنتي انتقال آب منسوخ شده و منطق اقتضا مي كند در جايي كه آب وجود دارد ، ابتدا در همانجا به مصرف برسد و در صورتي كه مازاد داشته باشد، باید به نقاط ديگر انتقال يابد.

 

علی محمد مرادی نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی ( ۱۶ دی ۹۵)

مرز درست نکنید حق مردم کردستان از حق‌آبه سدهای استان ضایع شده است

متاسفانه با گذشته سال‌ها میزان تخصیص آب این سدها مشخص نشده است و اگر به برکت حضور مقام معظم رهبری به استان نبود حتی شاهد انتقال خط سامانه آزاد به سد سورآل و قوچم نبودیم.

اکنون برای سد قوچم در استان کردستان ۲ هزار هکتار برای کشاورزی اختصاص داده‌اید، این ۲ هزار هکتار اصلا پاسخگوی نیاز استان نیست و می‌تواند آب کشاورزی تنها یک روستا را تامین کند.

حق مردم منطقه قروه و دهگلان از احداث این سدها بیشتر از این میزان تخصیص آب است، لذا  تقاضا داریم در این راستا تجدید نظر انجام گیرد.

دشت‌های قروه و دهگلان دشت‌های مناسب کشور برای بحث کشاورزی هستند تا جایی که خاک زمین‌های دهگلان تا عمق ۴٫۵ متر حاصلخیز است در حالی که عمق زمین حاصل‌خیز در کشور کمتر از ۸۰ سانتی‌متر است، آیا نباید از این ظرفیت استفاده کنیم .

ما در شهرهای قروه و دهگلان و روستاهای تابعه آن آب برای شرب نداریم و امسال مجبور به زدن ۴ حلقه چاه شده‌ایم.

اگر سهم آب سد قوچم به این شهرستان‌ها تخصیص داده می‌شد، امسال می‌توانستیم برای آن یک ردیف بودجه‌ای بگیریم، ولی متاسفانه چون تخصیصی وجود نداشت آن فرایندی را که باید طی می‌شد، اقدام نکردیم.

دیوارکشی و مرز درست نکنید حق مردم کردستان از حق‌آبه سدهای استان ضایع شده است، بیاید حقشان را به آنها بازگردانید.

دولت اعتدال هستید کمک‌ کنید در بحث تخصیص سهم آب به حوزه کشاورزی، نگاه عادلانه‌تری به استان کردستان صورت بگیرد تا منطقه قروه و دهگلان از بحران موجود نجات پیدا کند

 

سید مهدی فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس (۱۶ دی ۹۵)

سیاست وزارت نیرو این است که روستاهای کردستان را خالی کند و حاشیه‌نشینی را توسعه دهد

دوست نداریم در جلساتی صحبت کنیم که هیچ خروجی نداشته باشد چون جلسات بی‌پایه و اساس هیچ معنی ندارد چون جلسه اقتصاد مقاومتی باید یک خروجی  داشته باشد.

تاکنون در بحث برگزاری جلسات حوزه آب هیچ خروجی ندیده‌ایم، ۳۳ سد در استان کردستان در حال احداث و یا در دست مطالعه است، اما سئوال اینجاست که عاید مردم استان از این سدها چیست.

سالانه ۳ میلیارد و۳۰۰  میلیون مترمکعب آب ذخیره شده پشت این سدها داریم ولی سهم مردم کردستان از این میزان تنها ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار است، افزود:در حالی که ۳۰ هزار هکتار اراضی ما زیر سدها رفته است.

با هزار منت و بدبختی سهم تخصیصی آب کردستان را ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار داده‌اند در صورتی که برای ساخت ۳۳ سد، محیط زیست را از بین بردیم، بخش قابل توجهی از اراضی  کشاورزی کردستان برای احداث این سدها زیر آب رفت و حتی افرادی در این راستا جان خود را از دست دادند، که مثلا تبدیل به مخزن آب ۵ استان کشور شویم.

از اینکه بتوانیم آب سایر استان‌ها را تامین کنیم، ناراحت نیستیم، ولی از قدیم گفته‌اند، چراغی که به منزل رواست به مسجد حرام است.

شما اول حق‌آبه ما را بدهید و بعد در مورد تخصیص آب به سایر استان‌‌ها حرف بزنید، حتی انتظار ما از تخصیص به اندازه سهمی است که به سایر استان‌ها داده‌اید و به نظر می‌رسد این مطالبه غیرمنطقی نیست.

زیاده‌خواه نیستیم و چیزی بیشتر از حقمان نمی‌خواهیم، اما این درست نیست که در حد صفر از سدهای ساخته شده بهره‌مند باشیم.

با وضعیت دارابودن هشت درصد از آب‌های کشور در کردستان، ۳۳ سد و میانگین بارندگی ۲ برابر میانگین کشوری، انصاف است که این وضعیت را در تخصیص آب به استان داشته باشیم.

این مشکل در کردستان به واسطه سیاست‌های متناقض وزارت نیرو است، در صورتی که همه مشکل را می‌دانند، اما حرکتی انجام نمی‌شود و این در صورتی است که کردستان بالای ۳۰ درصد نرخ بیکاری دارد.

اگر کشاورزی ما آبی شود، بسیاری از مشکلات حوزه اشتغال در استان حل خواهد شد و این خواسته زیادی نیست که کردستان در بحث اراضی آبی به میانگین کشوری برسد.

۱۱ درصد از آب کشاورزی استفاده می‌کنیم و انتظار ما این است که در بحث تخصیص اراضی کشاورزی آبی به ۴۶ درصد میانگین کشوری برسیم.

ما تا چه زمانی باید بیایم داد و هوار بکشیم و از شما خواهش کنیم که حق واقعی مردم کردستان در بحث تخصیص آب را به مردم ما برگردانید و به استان کردستان برسید.

شما امروز در اینجا نشستید، ولی زمانی که اینجا نیستید به دلیل اینکه استان‌های دیگر شاید بنا به دلایل مختلف با شما ارتباط بیشتری دارند و یا لابی‌های قوی‌تری دارند کردستان را فراموش می‌کنید و این برای ما قابل قبول نیست.

اگر ما در بحث اراضی آبی به میانگین ۴۶ درصدی کشور برسیم و با افزایش ۳ هزار میلیارد تومان به سرمایه استان، میانگین سرانه هر خانوار ۶ میلیون اضافه شود، جوانان ما اینقدر بیکار نخواهند بود و آمار آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد.

فکر می‌کنم سیاست وزارت نیرو این است که روستاهای کردستان را خالی کند و حاشیه‌نشینی را توسعه دهد، چرا باید این اتفاق بیفتد، اگر این سیاست را دارد به صراحت اعلام کند و اگر غیر این است، اقدام جدی داشته باشد.

یک‌هزار و ۷۰۲ روستا در استان کردستان داریم، یک‌هزار و ۲۰۰ روستا از آب شرب بهره‌مند هستند ولی ۷۰۰ روستای ما با مشکل آب مواجه هستند.

شاخص بهره‌مندی کردستان در آب روستایی ۶۳ درصد یعنی ۱۰ درصد کمتر از میانگین کشوری است و این شاخص در حوزه سنندج، کامیاران و دیواندره ۵۳ درصد است که باید اجازه داد تا از آب سدهای استان برای رفع تشنگی ۸۰۰ روستای استان استفاده کنیم.

آب از روستاها و از کنار زمین‌های کشاورزی روستائیان کردستان می‌گذرد اما وزارت نیرو اجازه بهره‌مندی از این آب را به آنها نمی‌دهد.

 

رحیم میدانی معاون وزیر نیرو (۱۶ دی ۹۵)

همه آب سدهای ژاوه و آزاد در دشتهای قروه و دهگلان به مصرف می رسد

انتقال آب از سد ژاوه و  سد آزاد براي احياي دشت قروه و دهگلان از طرح هاي اولويت دار وزارت نيرو با سرمايه گذاري كلاني بوده كه در حال انجام است و بزودي پايان مي يابد و همه آب اين دو سد در استان كردستان به مصرف مي رسد.

پس از تخصيص در دشتهاي قروه و دهگلان مازاد آب سد ژاوه و سد آزاد طبق برنامه ريزي در مخزن سد سورال و قوچم ذخيره و در اختيار بهره برداران استان براي اجراي طرح هاي كشاورزي و صنعتي توجيه دار قرار مي گيرد.

سياست وزارت نيرو در كردستان تخصيص منابع آبي به اراضي كشاورزي كردستان براي تبديل از ديم به آبي است و براي تحقق اين هدف آب مورد نياز تمامي طرح هايي كه توسط مسئولان با توجيه اقتصادي تعريف شود در اختيار بهره برداران قرار مي گيرد.

در گذشته اراضي كشاورزي در مسير انتقال سد ژاوه پيش بيني نشده بود اما هم اكنون بين ۲ سد ژاوه و قشلاق حدود ۲ هزار و ۵۰۰ هكتار اراضي براي تبديل به آبياري شناسايي شده است.

هم اكنون آبرساني به اراضي در ارتفاع ۲۰۰ تا ۳۰۰ متري سد داریان بررسي و تائيد شده است.

اگر بخش خصوصي به انتقال آب از اين سد در ارتفاع هاي بيشتر با هزينه خود اقدام كند تمامي آب مورد نياز اين بخش بدون هيچ مشكلي تامين مي شود.

عادلانه نیست فقط آب کردستان برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص یابد و همه مناطق درگیر باید در این امر سهیم باشند.

برای مشخص نمودن سهم کردستان و تخصیص آب آن راه حل و برنامه داریم و در آینده ای نزدیک این سهم مشخص می شود.

 

اقبال شاه نظری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان (۱۶ دی ۹۵)

مردم از ما نمی پذیرند که سهم آب استان ۱۳ درصد آب تولیدی آن باشد

مشخص نمودن و ابلاغ سهم استان از حوضه سیروان و سفیدرود و دریاچه ارومیه مطالبه جدی مقامات استان، نمایندگان و مردم است و حساسیت ایجاد شده در این زمینه نیازمند پاسخگویی عملی به آن است.

مردم از ما نمی پذیرند که سهم آب قابل برنامه ریزی  استان ۱۳ درصد آب تولیدی آن باشد و در این راستا افکار عمومی استان نیازمند پاسخگویی می باشد، کم کاری در بخش آب ناپذیرفتنی است.

طرح های آبرسانی شهری باقی مانده در استان تعیین تکلیف شوند ، شبکه پایاب سد چراغ ویس نیز لازم است به سرانجام برسد.

استان کردستان سهم خوبی در احیای دریاچه ارومیه داشته لذا برنامه های ستاد احیای دریاچه نباید مانع طرح های توسعه ای منابع آب استان شود.

 

جمشید انصاری معاون رییس جمهور (۱۶ دی ۹۵)

كم بودن سطح اراضي آبي كردستان به نسبت میانگین کشوری قابل پذيرش نيست

آب هم اكنون به كالايي كمياب و در برخي مناطق نيز به كالايي ناياب تبديل شده و براي انتقال آن به نقاط مختلف و بهره وري بيشتر بايد محاسبات اقتصادي با دقت انجام گيرد.

با توجه به تغيير اقليم آب و هوايي جهان و ايران، تبديل آب به مساله اي بين كشورهاي مختلف دور از انتظار نيست از اين رو تمامي دست اندركاران حوزه آب و بهره برداران بايد ديدگاه هاي سنتي خود را عوض كنند.

میانگین اراضی آبی در استان کردستان ۱۰ درصد کل اراضی بوده و متوسط کشوری آن ۴۵ درصد است که در برنامه پنج ساله ششم تلاش می شود این فاصله کمتر شود.

این موضوع در حالی است که کردستان جزو پنج استان برتر کشور از لحاظ دسترسی به منابع آبی بوده و در برنامه ششم توسعه برای افزایش اراضی آبی استان برنامه ریزی های انجام شده است.

دولت تامین آب مورد نیاز را بر عهده دارد و برای ساماندهی و شیوه های درست مصرف آب باید تشکل های آبران تشکیل شود.

در سه سال اخیر در راستای مهار آبهای مرزی نیز با احداث سدها اقدامات خوبی صورت گرفته و با کانال کشی و احداث شبکه های آبیاری می توان بخشی از میانگین پایین اراضی آبی در کردستان را جبران کرد.

در برخی حوضه ها از جمله حوضه زاب و سیروان میزان بهره برداری فراتر از تخصیص ها بوده و در سایر حوضه ها از جمله حوضه دریاچه ارومیه باید میزان تخصص متناسب با نیازها باشد.

یکی از مهمترین چالش های امروز صنایع، تامین آب اطمینان بخش بوده و در کردستان به سبب منابع آبی متعدد رشد صنایع می تواند امید بخش باشد.

كردستان داراي منابع آبي بيشتر از متوسط كشوري است و كم بودن سطح اراضي آبي استان كردستان قابل پذيرش نيست و تا پايان برنامه ششم توسعه ميانگين اراضي آبي كردستان بايد به شاخص كشوري برسد.

افزايش سطح اراضي آبي بايد با رعايت توجيه اقتصادي به اراضي تخصيص يابد و همچنين در خصوص اختصاص منابع آب به حوزه صنعت كردستان نيز مكان يابي و طرح هاي توجيهي بايد با در نظر گرفتن كمترين جابجايي محل آب و صرفه اقتصادي آن باشد.

براي رفع مشكلات حوزه آب كردستان و جوابگويي به مطالبات اين استان نياز است تمامي مصوبات سفر مسئولان كشوري پيگيري و اجرايي شود.

كميته تصميم گيري براي پيگيري مطالبات حوزه آب كردستان در سطح كشور باید تشكيل شود و اين كميته بايد با حضور بهره‌برداران اصلي و تامين كنندگان آب باشد تا راهكار و چالش ها با حضور دوطرف تدوين و به مسئولان كشوري اعلام شود.

اعطاي مديريت سدهاي کردستان به کرمانشاه منطقي نيست و اين مساله پيگيري مي شود.

تامين آب شرب مردم در مناطق روستايي و شهري از اولويت هاي دولت بوده و وزارت نيرو نيز در اين خصوص برنامه هاي منسجمي را تدوين كرده است.

با توجه به منابع آبي موجود در كردستان تخصيص آب براي استان هاي مبدا به شرط توجيه اقتصادي از اولويت هاي دولت و وزارت نيرو است و لازم است با كمك مسئولان استان طرح هايي براي توسعه صنعت و كشاورزي استان تعريف شود.

تامين آب شرب مورد نياز روستاها و شهرها بدون هيچ توجيهي هم قابل اجراست و وزارت نيرو در اين ارتباط مشكلي ندارد و آب مورد نياز صنايع نيز بدون هيچ مشكلي در تمامي شهرستان هاي كشور توسط اين وزارتخانه تامين مي شود.

مسئولان استان ها براي سهولت در تامين آب مورد نياز، صنايع را در جايي مكانيابي و مستقر كنند كه با كمترين هزينه ممكن اين نياز تامين شود.

 

 

حمید چیت چیان وزیر نیرو (۴ خرداد ۹۴)

تمام آب‌های استحصال شده در سدهای کردستان صددرصد به این استان اختصاص دارد

استان کردستان یکی از استان‌های پر آب کشور است و در سر منشاء چند حوضه آبریز مهم از جمله دریاچه ارومیه، قزل‌اوزن، کرخه و حوزه مرزی غربی قرار دارد.

به دلیل شرایط توپوگرافی استان کردستان، امکان کشت در این استان محدود است و این امکان فقط در شرق استان فراهم است که متاسفانه در آن منطقه نیز با مشکلاتی از جمله کمبود بارش و پایین رفتن آب‌های زیرزمینی مواجه هستیم.

دولت یازدهم در زمینه مدیریت منابع آب، ایجاد مدیریت یکپارچه حوزه آبی را به عنوان نخستین موضوع مهم در این زمینه در دستور کار خود قرار داده است.

اطمینان داریم با این نظام مدیریت منابع آب که براساس مشارکت همه ذی‌نفعان است به سمت عدالت بیشتر حرکت کنیم.

در مورد سنندج نیز به دلیل شرایط بارش و خشکسالی منابع آب در حوزه سد قشلاق، مشکلاتی در زمینه آب به وجود آمده است.

برای رفع مشکل کم آبی در سنندج، سه طرح اتصال آب از سد آزاد به سد قشلاق، احداث یک دستگاه پمپاژ شناور در دریاچه سد قشلاق و احداث یک ایستگاه پمپاژ در پل شیخ که به فاصله هفت کیلومتری سد قشلاق قرار دارد را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و امیدواریم که این طرح‌ها تا پایان خردادماه سال جاری به نتیجه برسد.

مصارف کشاورزی استان زنجان از سد تلوار بیجار به طور کلی منتفی شده است. تمام آب‌های استحصال شده در سدهای استان کردستان به صورت صددرصد به این استان اختصاص دارد و به هیچ جای دیگر تخصیص داده نمی‌شود.

امروز وزارت نیرو به هر میزان که صنایع استان کردستان به آب نیاز داشته باشد، آمادگی تامین آب را دارد.

امسال باید سدهای سیازاخ و چراغ ویس به بهره برداری برسد تا آب شهرهای دیواندره و سقز پایدار باشد.

بخشی از آب مورد نیاز مردم کردستان از محل سد داریان نیز تامین خواهد شد و بخش دیگری از آن در اختیار استان کرمانشاه قرار خواهد گرفت.

بدون محدودیت، نیازهای آبی مردم کردستان را در بخش شرب و کشاورزی تامین می کنیم.

وی به حمایت از طرح توسعه باغات در محدوده سدهای آزاد و ژاوه نیز اشاره کرد و گفت: مازاد آب این دو سد را نیز به دشت های قروه و دهگلان انتقال می دهیم.

کردستان را در حال حاضر کارگاه بزرگ سد سازی است و به زودی ثمرات احداث این سدها در استان مشاهده خواهد شد.

به هر میزان برای مصارف صنعتی آب و برق درخواست شود ما تامین می کنیم.

مجوز بهره برداری از آب در پایاب سدهای استان را تا سطح ۶۶ هزار هکتار می دهیم که این موضوع می تواند چهره اقتصادی و کشاورزی استان را متحول کند.

 

سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران (۱۵ بهمن ۹۳)

در نامه ای خطاب به وزیر نیرو:

احتراماً پیرو تذکرات عدیده علی الخصوص نامه اخیر که با امضا مجمع نمایندگان استان کردستان در ارتباط با شبکه های فرعی حوضه مرزی غرب کشور تقدیم حضرتعالی گردید.

متاسفانه نه تنها تاکنون اقدام بایسته ای صورت نگرفته و به خواسته بر حق نمایندگان ملت ترتیب اثر داده نشده بلکه برعکس نسبت به کاهش فاحش سطوح مصوب اولیه اقدام گردیده محروم شده است.

سطوح مصوب استان کردستان از ۴۵۶۵۷ هکتار به ۱۷۲۴۰ هکتار تقلیل یافته یعنی ۶۲% کاهش سطح لذا این موضوع نه تنها برای بنده بعنوان نماینده مردم شریف کردستان بلکه برای مسئولین استانی و ملت رنج دیده و مظلوم استان نیز قابل قبول نمی باشد.

آیا طبیعت بکر و دست نخورده استان کردستان با پتانسیل های بالقوه از لحاظ منابع آبی و خاکی یک میلیون هکتار اراضی دیم و اکثریت قشر جوان فعال و بیکار استان این سوال را در ذهن حضرتعالی و مجموعه وزارت نیرو متبادر ننموده که علت عقب ماندگی این استان چیست

آیا به نظر جنابعالی بغیر از تکیه بر کشاورزی مدرن و پایدار و اجرای پروژه های تأمین آب و توسعه اراضی آبی راه حل دیگری برای جبران عقب ماندگی و ارتقاء سطح درآمد این مردم محروم وجود دارد؟

در چند سال اخیر سیاست های وزارت نیرو بالاخص در دوران تصدی حضرتعالی حاکی از عدم توجه به نیازهای مردم استان کردستان بوده و همواره سعی گردیده که با خروج آب استان، توسعه همه جانبه در استانهای دیگر بوجود آید و با این عمل آشکارا حقوق استان کردستان ضایع گردد.

مگر نه این است که در قانون توزیع عادلانه آب کشور می بایست ابتدا حقوق بالادستی رعایت شود و سپس آب باقیمانده جهت استفاده به پایین دست انتقال یابد. آیا این موضوع در استان کردستان رعایت شده است؟

با توجه به جمیع شرایط، ضمن ابراز نگرانی از این عملکرد نگران کننده و تبعیض آمیز عوامل اجرایی وزارت نیرو و عدم توجه حضرتعالی به مکاتبات اینجانب و سایر نمایندگان و خواسته های به حق مردم استان، راهی جز طرح سوال در صحن علنی مجلس باقی نمانده تا شاید بعنوان آخرین چاره و راه حل از حقوق مردم محروم و ستمدیده استان دفاع نمود تا بیش از این وزارت نیرو در جهت عقب ماندگی، استثمار و خروج سرمایه های خدادادی این استان گام برندارد.

 

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس