دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان:تمركز بر موضوع عدالت اجتماعي و تلاش براي حذف فقر مطلق از محورهای بنیادین لایحه بودجه ۹۷ کشور است

شنبه - 16 دسامبر 2017
تمركز بر موضوع عدالت اجتماعي و تلاش براي حذف فقر مطلق از محورهای بنیادین لایحه بودجه ۹۷ کشور است

اصلاحات ساختاري در تدوين بودجه 97 كشور، توجه به اولويت هاي برنامه اي، توجه ويژه به توليد و اشتغال و تمركز بر موضوع عدالت اجتماعي و تلاش براي حذف فقر مطلق چهار محور بنيادين لايحه بودجه 97 كل كشور مي باشند.

کردنامه: بهرام نصراللهي زاده در جلسه مشترك هفتمين شوراي برنامه ريزي و ششمين ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان كردستان كه روز سه شنبه ۲۱ آذر ماه به رياست استاندار كردستان در سنندج و در محل سالن جلسات سازمان مديريت و برنامه ريزي استان برگزار شد، به تفصيل به تشريح ويژگي هاي لايحه بودجه ۹۷ كشور پرداخت و چهار محور اصلي و بنيادين را براي اين لايحه برشمرد.

وي در باره اولين محور بنيادين لايحه بودجه گفت: اصلاحات ساختاري در تدوين بودجه ۹۷ كل كشور بخوبي به چشم مي خورد و بودجه ريزي مبتني بر عملكرد، افزايش شفافيت و انضباط بودجه اي و حركت به سمت تمركز زدايي از شاخصه هاي اين اصلاحات ساختاري مي باشد.

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان كردستان محور دوم قابل توجه در لايحه بودجه سال ۹۷ كل كشور را توجه ويژه به اولويت هاي برنامه اي نام برد و تصريح كرد: آب، محيط زيست و ساماندهي پسماندها و مقابله با آلودگي هوا، حمل و نقل ريلي و عمومي و توجه ويژه به مسكن و بافت فرسوده و … جزو اين اولويت ها هستند.

دبير شوراي برنامه ريزي استان كردستان محور سوم مهم و قابل توجه در لايحه بودجه سال ۹۷ كل كشور را توجه ويژه به توليد و اشتغال نام برد و خاطر نشان كرد: اشتغال فراگير و توليد، جذب مشاركت عمومي – خصوصي براي تكميل پروژه هاي ناتمام عمراني و توجه ويژه به صادرات غير نفتي در ذيل محور سوم لايحه يعني توجه به مقوله اشتغال مورد توجه جدي قرار گرفته است.

بهرام نصراللهي زاده چهارمين محور اساسي و بنيادين لايحه بودجه ۹۷ كشور را توجه ويژه به عدالت اجتماعي برشمرد و گفت: تلاش براي حذف فقر مطلق و تلاش براي بهبود بهداشت و سلامت مردم از ويژگي هاي بارز اين محور لايحه بودجه ۹۷ مي باشد.

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان كردستان تاكيد كرد: در جهت افزايش شفافيت و ايجاد انضباط بودجه اي، بسياري از رديف هاي متفرقه (حدود ۲۰۰ رديف) در لايحه بودجه ۹۷ كشور حذف شده و يا به ذيل اعتبارات دستگاه هاي اجرايي و استاني منتقل شده است، به گونه اي كه سهم اعتبارات رديف هاي متفرقه از ۲۰ درصد در بودجه ۹۶ به حدود ۱۱ و هشت دهم درصد در لايحه بودجه ۹۷ كل كشور كاهش يافته است.

دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان كردستان در خصوص موضوع تمركز زدايي در لايحه بودجه ۹۷ اظهار داشت: سهم استانها از اعتبارات هزينه اي از ۴ و سه دهم درصد در بودجه سال ۹۶ به حدود ۲۴ و سه دهم درصد در لايحه بودجه سال ۹۷ كشور رسيده و سهم استانها از اعتبارات تملك داراييهاي سرمايه اي نيز به بيش از ۳۰ درصد در سال ۹۷ افزايش مي يابد.

بهرام نصراللهي زاده در خصوص موضوع اشتغال در لايحه بودجه ۹۷ كشور گفت: پيش بيني مي شود در سه محور اشتغال فراگير، اشتغال روستايي و اشتغال حمايتي حدود ۹۸۰ هزار شغل در كشور ايجاد شود كه در اين زمينه بايد منابع مورد نياز از محل تسهيلات بانكي، صندوق توسعه ملي و … تامين شود.

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان كردستان با اشاره به اينكه حدود ۷۱ هزار پروژه ناتمام در كشور وجود دارد، گفت: در لايحه بودجه سال ۹۷ كشور توجه ويژه اي به پروژه هاي قابل واگذاري به بخش خصوصي و نيز مشاركت عمومي – خصوصي براي تكميل اين قبيل پروژه ها با استفاده از مشوق هاي دولتي، منابع بانكي، صندوق توسعه ملي، منابع خارجي و آورده بخش خصوصي صورت گرفته است.

وي تصريح كرد: پروژه هاي غير قابل واگذاري و يا پروژه هايي كه جذابيتي براي بخش خصوصي ندارند بايد با استفاده از منابع دولتي تكميل شوند.

نصراللهي زاده در تشريح عدالت اجتماعي و رفع فقر در لايحه بودجه ۹۷ گفت: مساله بازنگري در پرداخت يارانه هاي مستقيم يكي از مهم ترين رويكردهاست و دولت براساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي ، حذف برخي يارانه بگيران و پرداخت به اقشار كم درآمد و نيازمند مانند افراد تحت پوشش نهادهاي حمايتي و نيز ساير افراد نيازمند را پيشنهاد كرده است كه با سازوكارهاي مشخصي شناسايي و تحت پوشش قرار مي گيرند.

دبير شوراي برنامه ريزي استان كردستان تلاش براي ارزان شدن بيمه سلامت مردم را يكي از ويژگي هاي توجه به امر سلامت در  لايحه بودجه ۹۷ برشمرد و گفت اين موضوع از اقدامات مهم دولت در حوزه سلامت خواهد بود.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس