پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

بهره‌برداری از ۳۴۰ پروژه گازرسانی در کردستان

پنج‌شنبه - 2 آگوست 2018
بهره‌برداری از ۳۴۰ پروژه گازرسانی در کردستان

مدیرعامل شرکت گاز استان با اشاره به اینکه اجرای 340 طرح و پروژه گازرسانی در کردستان طی سال جاری اجرا می شود، اظهار کرد: این پروژه ها در قالب طرح های صنعتی، گازرسانی و پروژه های مقاوم سازی با اعتبار 194 میلیارد تومان اجرایی می شود.

 

کردنامه: احمد فعله گری  در نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام اینکه اجرای ۳۴۰ طرح و پروژه گازرسانی به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در کردستان طی سال جاری اجرا می شود، اظهار کرد: این پروژه ها در قالب طرح های صنعتی، گازرسانی و پروژه مقاوم سازی با اعتبار ۱۹۴ میلیارد تومان اجرایی می شود.

وی افزود: نکته حائز اهمیت پروژه های سال جاری این است که شرکت گاز استان کردستان بعنوان قطب پژوهشی کاهش هدر رفت گاز طبیعی تعیین گردیده است.

مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان با ذکر اینکه طی حکم ابلاغی از طرف مدیر پژوهش، توسعه و فناوری شرکت ملی گاز ایران، شرکت گاز استان کردستان به‌عنوان قطب پژوهشی کاهش هدر رفت گاز طبیعی به مدت یکسال انتخاب شده است، گفت: بایستی در این مدت برنامه پیش‌بینی شده، اقدامات صورت گرفته و پروژه های مورد نظر جهت بررسی و تصویب به ستاد شرکت ملی گاز تهیه و ارائه گردد.

فعله گری جلوگیری از هدر رفت گاز را یکی از مهم‌ترین اهداف اجرای این پروژه ذکر کرد و گفت: در راستای اجرای این پروژه نسبت به اصلاح، کنترل و نگهداشت سیستم ها برنامه ریزی شده است.

فعال سازی خط ۹ انتقال گاز دهگلان- میاندوآب تا پایان سال جاری

وی در ادامه با اشاره به اینکه کردستان منطقه تأمین کننده گاز نیست و گاز آن از خطوط جنوب تأمین می شود، تصریح کرد: خط انتقال سراسری گاز از عسلویه به طرف مرز بازرگان یکی از خطوط شایان توجهی است که خط ششم سراسری محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان با بیان اینکه طی سالهای قبل خط انتقال گاز عسلویه تا شهرستان دهگلان کشیده شده است، اظهار کرد: خط نهم سراسری به عنوان خط دهگلان – میاندوآب به طول ۲۳۰ کیلومتر با ظرفیت انتقال گاز ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز در حال اجرا است که ظرفیت قوی برای استان محسوب می شود.

وی از جمله مزایای فعال شدن این فاز را علاوه بر تقویت فشار گاز استان، توسعه استان، تغذیه صنایع و صادرات گاز به اقلیم کردستان دانست و گفت: تا پایان سال جاری ۹ هزار و ۴۵۴ کیلومتر شبکه گازرسانی در استان صورت پذیرفته است.

فعله گری با اشاره به اینکه در مجموع ۱۲ هزار و ۴۳۴ علمک در سال ۹۶ در سطح استان نصب شده است، تصریح کرد: ۳۳ هزار و ۱۲ مورد مشترک جدید در استان شکل گرفته و به ۹۲ روستای جدید طی یکسال اخیرگاز رسانی شده است.

وی با اعلام اینکه میزان نفوذ گاز در کردستان۹۵٫۶ درصد نسبت به کل جمعیت استان است، ادامه داد: خوشبختانه صد در صد اعتبارات پیش بینی شده پروژه ها جذب شده است.

تعداد ۴۲۵ واحد صنعتی فاقد گاز در کردستان شناسایی شد

فعله گری در ادامه با اشاره به تأمین پایدار سوخت برای صنایع گفت: تأمین سوخت مایع برای صنایعی که دارای مصرف فراوان بودند با دشواری های زیادی صورت می گرفت و برای جابه جایی و حمل نیاز به تردد کامیون های حمل سوخت جرء نیازهای اولیه برای تامین انر‍ژی مورد نیاز بود و ذخیره سازی سوخت نیز معضل دیگر صنایع بود .

وی با اشاره به اینکه با گسترش شبکه های گازرسانی در سطح استان بستر سازی مناسبی برای تأمین سوخت مطمئن، پایدار، مستمر و مداوم صنایع فراهم گردیده و امکان استفاده از شبکه های گازرسانی در هر نقطه ای از استان میسر گردیده است، خاطرنشان کرد: در سطح استان کردستان تعداد ۴۲۵ واحد صنعتی فاقد گاز شناسایی شده که براساس مصوبه شورای اقتصاد شرایط گازرسانی برای آنان مهیا می باشد.

فعله گری تصریح کرد: از این تعداد ۱۵۵ واحد در سال ۹۶ از نعمت گاز بهره‌مند گردیده اند و با گازدار شدن این تعداد صنعت در مصرف ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر سوخت های مایع صرفه جویی شده است.

مدیرعامل شرکت گاز کردستان با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۲۷۰ واحد صنعتی فاقد گاز طبیعی باقیمانده است، تصریح کرد: برنامه ریزی برای گازدار شدن ۱۵۴ واحد صورت گرفته که تا پایان سال تعداد صنایع بهره مند از طرح مصوبه شورای اقتصاد به ۳۰۹ مورد افزایش می یابد 

وی با ذکر اینکه با اتمام طرح های گازرسانی به صنایع استان طبق مصوبه شورای اقتصاد سالانه در مصرف ۴۳ میلیون لیتر سوخت های مایع صرفه جویی می گردد، ادامه داد: در استان کردستان تعداد ۱۲ شهرک صنعتی و ۲۰۳۴ صنعت عمده و جزء از نعمت گاز طبیعی برخوردار که ۶۰۰ واحد آن مرغداری می باشد.

تحقق ۱۴۱ درصدی اهداف گازرسانی به مناطق شهری در کردستان

مدیرعامل شرکت گاز کردستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ۱۴۱ درصد تحقق اهداف گازرسانی مناطق شهری و ۱۲۰ درصد پیشرفت گازرسانی به مناطق روستایی محقق شده است، گفت: در بحث جایگزینی گاز با سوخت های مایع با رشد ۱۳۳ درصدی پیشرفت، اشتراک پذیری با ۱۵۰ درصد رشد مواجه بوده و در مقابل حجم فروش گاز طی یکسال اخیر با کاهش روبرو بوده است.

وی با اعلام اینکه ۳۷۷ روستای زیر ۲۰ خانوار در کردستان گاز رسانی شده است، افزود: روستاهای ۲۰ تا ۱۰۰ خانوار ۶۷۷ مورد و روستاهای پرجمعیت بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ خانوار ۲۲۴ روستا و روستاهای بالای ۲۰۰ خانوار ۱۴۳ آبادی  گازرسانی شده است.

ضریب نفوذ گاز در سنندج به ۹۴ درصد می رسد

فعله گری در ادامه با بیان اینکه ظریب نفوذ گاز در سنندج ۷۶ درصد است، گفت: پیش بینی می شود که ظریب نفوذ با بهره برداری از پروژه های پیش رو به ۹۴ درصد برسد.

وی با ذکر اینکه کل ایستگاه های استان به صورت مانیتورینگ رصد خواهد شد، افزود: در فاز نخست ۸۲ ایستگاه برنامه ریزی شده و جایگاه های CNG و واحدهای پرمصرف در قالب پروژه مانیتورینگ رصد می شوند.

مدیرعامل شرکت گاز با اعلام اینکه در بحث آموزش سرانه آموزشی نیروهای رسمی ۷۵ ساعت پیش بینی شده بود، خاطرنشان کرد: در پایان سال ۸۵ نفر ساعت آموزش داده شد که با همکاری سازمان فنی و حرفه ای صورت پذیرفت.

وی گریزی به برنامه های آتی شرکت گاز استان کردستان زد و خاطرنشان کرد: در هدف گذاری سال ۹۷ با آغاز نهضت گازرسانی در استان پیش بینی می شود ۷۵۰ کیلومتر شبکه گذاری ، ۱۴ هزار و ۵۰۰ علمک نصب، گازرسانی به ۱۲۰ روستا و برنامه ریزی برای یک شهر جدید استان، ۳۴ هزار خانوار جدید روستایی و شهری و پرژه گازرسانی به ۱۱۰ واحد صنعتی تعیین شده است.

فعله گری در پایان با ذکر اینکه بیشترین مصرف روزانه گاز استان مربوط به مصرف نیروگاه با مصرف ۸۳۱ مترمکعب است، یادآور شد: واحدهای مختلف میزان مصرف گاز در سال ۹۶ در مجموع ۸٫۲ درصد در بخش صنعت، ۷ درصد در واحدهای CNG ، ۳۱ درصد نیروگاه، ۴۷٫۲ در بخش خانگی و ۶٫۲ درصد در سایر را به خود اختصاص داده اند./ایسنا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس