دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

آیین اختتامیه اولین جشنواره انار اورامان برگزار شد

شنبه - 20 اکتبر 2018
آیین اختتامیه اولین جشنواره انار اورامان برگزار شد

پس از سه روز برگزاری اولین جشنواره انار اورامان در روستاهای هدف گردشگری این منطقه، این جشنواره شامگاه جمعه در روستای سلین به کار خود پایان داد.

کردنامه: آیین افتتاحیه این جشنواره روز چهارشنبه(۲۵ مهر) در روستای ناو برگزار شد و پس از آن برنامه‌های جنبی این جشنواره در روستاهای نوین، بلبر، کلجی، ژیوار و سلین پیش رفت.

بازدید خبرنگاران و اهالی رسانه و مطبوعات استان از باغ‌های انار روستاهای این منطقه طی سه روز، از دیگر بخش‌های اولین جشنواره انار اورامان بود.

همچنین در روز پنج شنبه هم المان انار در روستای بلبر رونمایی شد که به گفته بخشدار اورامان ۱۲ میلیون تومان برای آن هزینه شده بود.

اما آیین اختتامیه اولین جشنواره انار اورامان شامگاه جمعه(۲۷ مهر) با حضور پرشور مردم و مسئولان در روستای سلین برگزار شد.

این آیین به زبان‌های کُردی، اورامی، فارسی و قرائت متنی انگلیسی برای گردشگران خارجی و معرفی منطقه اورامان و انار و زیبایی‌های آن برای حضار اجرا شد.

به دلیل ازدحام جمعیت و استقبال خوب از این جشنواره، در مسیرهای منتهی به جشنواره ترافیک سنگینی حاکم شده بود.

در ادامه آیین اختتامیه، بارش شدید باران هم این مراسم را تعطیل نکرد و حضار تا پایان جشنواره به تماشای بخش‌های مختلف آن پرداختند.

رقص انار توسط کودکان روستاهای منطقه اورامان با پوشش لباس کُردی، دف نوازی، اجرای آهنگ به زبان کُردی و قرائت اشعار محلی در وصف انار از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

سخنرانان این مراسم هم صباح محمدی، بخشدار اورامان و حسین فیروزی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان بودند که وعده برگزاری بهتر این جشنواره را در سال‌های آتی دادند.

صباح محمدی، بخشدار اورامان در سخنان خود از حضور ۲۰۰ گردشگر خارجی در این مراسم خبر داد و گفت: سالانه بیش از ۳ هزار تن انار از باغات منطقه اورامان برداشت می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان هم در ادامه اظهار کرد: آب خوبی در سدهای کنار دست باغ‌های این منطقه وجود دارد اما باغ‌ها تشنه هستند که حق همه کشاورزان آنهاست که از این آب ها استفاده کنند .

حسین فیروزی، اعلام کرد: استاندار کردستان بر روی این موضوع آگاهی دارند و تخصیص آب برای اورامان در دستور کار ایشان است.

در پایان هم همه حاضران با میوه انار پذیرایی شدند و از غرفه‌های نمایشگاهی جنب مراسم بازدید کردند.

لازم به ذکر است؛ اولین جشنواره انار اورامان به همت جهاددانشگاهی استان کردستان و با مشارکت فرمانداری سروآباد، بخشداری اورامان و دهیاری روستاهای هدف گردشگری اورامان برگزار شد./ایسنا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس