دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

رئیس دانشگاه کردستان:ایران جایگاه نخست پژوهش‌های علمی را در جهان اسلام دارد

چهارشنبه - 19 دسامبر 2018
ایران جایگاه نخست پژوهش‌های علمی را در جهان اسلام دارد

رئیس دانشگاه کردستان گفت: بیش از 5 هزار پژوهش علمی و مستندات ثبت شده در کشور داریم که در سطح جهانی به ثبت رسیده است و در جهان اسلام رتبه نخست و پس از هند که یکی از پیشرفته ترین کشورهای آسیا است، رتبه 15 جهانی را داریم.

کردنامه: فردین اخلاقیان در جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان کردستان که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، ضمن تبریک هفته پژوهش، اظهار کرد: نقش مولفه‌های علم و فناوری در پشتیبانی از توسعه کشور امری انکارناپذیر است.

اخلاقیان به ۲ مأموریت اصلی کانون های علم و فناوری دانشگاه ها و پارک ها اشاره کرد و افزود: مأموریت نخست نگاه و نگرش دانش بنیان به  معضلات و چالش های پیش‌رو در سطح کشور و تلاش برای ارائه راه حل های دانش بنیان بوده که می توانیم نام آن را پژوهش برای مردم و جامعه بگذاریم.

به گفته وی، اگر موضوعات پژوهشی را به سمت ارتقا سطح زندگی مردم هدایت کنیم ارزش کار تحقیقاتی و پژوهشی افزایش خواهد یافت.

اخلاقیان با بیان اینکه غالب چالش های پژوهشی باید چند وجهی باشد، تصریح کرد: در بسیاری از پژوهش ها ممکن است چند نهاد و سازمان درگیر شوند که این کا ر را مشکل می کند برای مثال چالش های محیط زیستی، آلودگی آبها، اشتغال، اقتصاد و … همگی نیازمند همکاری چند نهاد هستند.

رئیس دانشگاه کردستان در ادامه با بیان اینکه یکی از مأموریت های کانون های علم و فناوری تبدیل علم به ارزش و ثروت است، افزود: برای تکمیل چرخه کانون های علم و فناوری آموزش، پژوهش و تولید فناوری، تولید محصول و ارائه به بازار این مسیر باید طی شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

وی با بیان اینکه در بحث آموزش وضعت مطلوبی داریم، اظهار کرد: خوشبختانه در کشور اکثر رشته ها تا مقطع دکتری را در برمی گیرد و رشته های مهم و مورد نیاز را می توانیم به خوبی به طالبان علم و پژوهش آموزش دهیم.

اخلاقیان عنوان کرد: بیش از ۵ هزار پژوهش علمی و مستندات ثبت شده در کشور داریم که در سطح جهانی به ثبت رسیده است و در جهان اسلام رتبه نخست و پس از هند که یکی از پیشرفته ترین کشورهای آسیا است، رتبه ۱۵ جهانی را داریم.

رئیس دانشگاه کردستان در ادامه اظهار کرد: تولید فناوری و تجاری سازی گامی بعدی در مسیر پژوهش است که ما هنوز نیازمند کار و تلاش در این حوزه هستیم.

وی با اشاره به ضرورت حمایت از نوآوری و خلاقیت در مراکز و دانشگاه، تصریح کرد: بی شک با پشتیبانی از افراد نوآور، کارآفرین و خلاق، انگیزه بیشتری تزریق خواهد شد تا فعالیت ها و پژوهش های خود را ارائه دهد.

وی گفت: مردم هنوز لذت توسعه علمی را حس نکرده اند و این نیازمند تغییر در ساختارهای پژوهشی و نوآوری و حرکت در مسیر رفاه و رفع نیازهای جامعه است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس