پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

توصیه‌های محیط زیستی برای نوروز

شنبه - 23 مارس 2019
توصیه‌های محیط زیستی برای نوروز

هر سال پس از پایان تعطیلات نوروزی در سراسر کشور شاهد انبوه زباله‌های برجای مانده در کوه و دشت هستیم که توصیه‌هایی در این زمینه پیشنهاد می‌شود .

کردنامه: فصل بهار، تولد و زایش دوباره زمین و طبیعت است. بهار، فصل همراهی با طبیعت و محیط زیست است، اما اگر تجربه سال‌های گذشته از سفرهای نوروزی را به یاد بیاوریم، می‌بینیم که تاکنون رفتار ما با آغاز فصل بهار و رفتن به دل طبیعت زیبا و بکر، نه تنها در جهت دوستی با طبیعت نبوده بلکه جلوه‌ای از رفتار خصمانه در مقابل طبیعت است .

انبوه زباله‌های برجای مانده در کوه و در و دشت و جنگل و حاشیه منابع آبی، شاخه‌های شکسته درختان و مراتع و زمین‌های سوخته که هر سال پس از پایان تعطیلات نوروزی در سراسر کشور شاهد آن هستیم، تنها نمونه کوچکی از نتیجه رفتار نادرست ما با محیط زیست است؛ در حالی که می‌توان با رعایت نکاتی کوچک ضمن حفظ میراث گران‌بهای طبیعت کشور، سفر نوروزی دلپذیرتری را تجربه کرد .

می‌توان با در نظر گرفتن چند نکته کوچک تا حد ممکن و در حد توان مان از تخریب و آلودگی محیط زیست جلوگیری کرد:

اطلاعات بهداشتی و زیست محیطی مربوط به هر منطقه‌ای را که به آن وارد می‌شویم از مقامات و افراد محلی یا راهنمای تور و مدیر تفرجگاه‌ها کسب کنیم .

به درختان آسیب نرسانیم و شاخ و برگ آنها را برای تهیه ی آتش قطع نکنیم و به کودکان خود بیاموزیم که گیاهان را نوازش کنند و هرگز به شاخه‌ها و تنه آنها آسیب نرسانند .

از صابون‌ها و مواد پاک کننده قابل تجزیه در محیط زیست استفاده شود و همچنین از رها کردن زباله‌های تجزیه ناپذیر در محیط طبیعی خودداری کنیم. به یاد داشته باشیم که با این حجم وسیع سفرهای نوروزی اگر هرکسی تنها یک تکه آشغال در طبیعت بیندازد، حجم زباله های رهاشده در طبیعت تا پایان تعطیلات نوروزی چه اندازه خواهد شد .

اگر گروهی سفر می‌کنیم، بخشی از کار ما می‌تواند راه انداختن جنبش‌های زیست محیطی باشد. ما می‌توانیم طبیعت را آلوده نکنیم، اما مهم تر از آن می توانیم طبیعت آلوده راپاکسازی کنیم. اگر هر کسی تنها یک کیسه از این زباله‌ها را جمع آوری کند، چشم انداز گردشگاه‌های ما دگرگون می‌شود. البته یادمان باشد، رعایت موارد بهداشتی مانند پوشیدن دستکش و استفاده از ماسک در هنگام جمع کردن زباله‌ها، ضروری  است .

هنگامی که در کنار رودها و دشت‌ها زیرانداز و سفره پهن می‌کنیم، مراقب رُستنی‌های زیرپای خود باشیم .

به کودکان خود یادآوری کنید، جانوران اگر کوچک و ناتوان هستند، باید در پناه ما باشند، اگر نیرومند و قوی هستند باید از نزدیکی به آن‌ها پرهیز کرد. سنگ پرانی به پرندگان، لگدکوب کردن حشره‌هایی که بر روی زمین بار خود را حمل می کنند ، آسیب رساندن به آشیانه‌های طبیعی جانوران و … همگی مصداق های حیوان آزاری هستند و هیچ انسانی با عقل سلیم آن را توصیه نمی‌کند .

از بلند کردن صدای بلندگوهای پخش کننده‌هایی که سبب آلودگی صوتی می‌شوند، بپرهیزید. این کار ممکن است آرامش مردم بومی یا مسافران دیگران را به هم بریزد و کودکان خردسال ما را آشفته کند .

لازم است همیشه یک کیسه همراه خود داشته باشیم و زباله‌های تجزیه نشدنی(مواد پلاستیکی، نایلون، لوازم یکبار مصرف، شیشه، قوطی های فلزی و آلومینیومی) را در آن بریزیم و به محلهای جمع آوری زباله در شهر برگردانیم .

زباله‌های تجزیه شدنی مانند پس مانده مواد غذایی و پوست میوه‌ها را برای تقویت خاک دفن کنیم و یا در دسترس پرندگان و جانوران وحشی قرار دهیم .

سعی کنیم برای گرم کردن غذا وتهیه چای از گاز پیک نیک کوچک سفری استفاده کنیم و اگر مجبور به روشن کردن آتش شدیم در مکانهای جدید و نو آتش روشن نکنیم زیرا پوشش گیاهی آن قسمت از بین می‌رود و در هنگام مراجعت، حتماً از خاموش شدن آتش مطمئن شویم .

از بیراهه رفتن و میانبرزدن در مسیرهای عمومی خودداری کنیم تا کمترین آسیب به دامنه ها وارد شود

از نوشتن یادگاری روی سنگها و دیوار پناهگاه‌ها و زشت کردن محیط کوهستان خودداری کنیم .

در صورت مواجه شدن با هر گونه حریق و آتش سوزی ،نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را گزارش کنیم .

شماره تلفن سامانه ۱۵۴۰ را به یاد داشته باشیم. در صورت هرگونه تخریب در عرصه‌های طبیعی، شکار حیوانات و آلودگی محیط زیست، ماموران یگان حفاظت محیط زیست را خبر کنید .

به هیچ عنوان وارد مناطق حفاظت شده نشویم. این مناطق از نظر تنوع زیستی، آسیب پذیری بیشتری دارند .

ماهی‌های قرمز را در آب‌های جاری رها نکنیم. این ماهی‌ها به سبب داشتن آلودگی و انگل، گونه‌های بومی کشور را تهدید می کنند .

هر مکانی را به گونه‌ای ترک کنیم که گویی هرگز به آن منطقه نرفته‌ایم .

از روشن كردن آتش در جاهايي كه احتمال آتش سوزي وجود دارد، خودداري كنيم و در پايان نيز از خاموش بودن زغال يا آتش مطمئن شويم و سپس محل را ترك كنيم .

در مواردي مشاهده مي‌شود كه براي چادر زدن، برپایی آتش يا حتي تاب بازي بچه‌ها به درختان آسيب وارد شده و شاخ و برگ آنها را می‌شکنند، لذا ضروری است که در جهت حفظ طبيعت و درختان، از شكستن شاخه درختان خودداري شود .

همچنين مشاهده شده كه برخي به منظور تفریحی زود گذر و شكار، اسلحه‌هایی از نوع بادي يا ساچمه‌اي را به همراه مي آورند، اين اقدام علاوه بر اين كه به طبيعت آسيب مي‌رساند، خطرات زيادي را براي مردم حاضر در تفرجگاهها به وجود می‌آورد .

هموطنان می‌توانند به جای شکارکردن، شکستن درختان و چیدن گل‌های زیبا، از این مظاهر طبیعی و زیبا عکس بگیرند و سال‌ها از دیدن آنها لذت ببرند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس