دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

/گزارش/گرانی آجیل و چشم پوشی مردم از خرید

شنبه - 23 مارس 2019
گرانی آجیل و چشم پوشی مردم از خرید

زمانی آجیل بخش مهمی از سنت سور و سات عید نوروز خانواده ها را تشکیل می داد و پای ثابت لطیفه ها و طنزهای نوروزی بود اما امسال بدلیل گرانی دیگر جایی برای خودنمایی و عرض اندام در سبد خانواده ندارد.

کردنامه: مادر بزرگ که زنده بود دلمان خوش بود به ظرف مویز و تخم مرغ های رنگی که خودش درست می کرد و در اولین دید و بازدید عید که به خانه اش می رفتیم، جیب مان را پر از مویز می کرد و انتخاب تخم مرغ رنگی را به خودمان واگذار می کرد.

روستای مان تازه شهر شده بود اما همچنان حال و هوا و صمیمیت روستا را داشت و خبری از چشم و هم چشمی ها نبود.

آن روزها گذشت و کم کم رنگ شهر گرفتیم، حالا دیگر نه جیبمان پر از مویز می شد و نه تخم مرغ های رنگی مادربزرگ ما را به ذوق می آورد، حالا دیگر خود مادر بزرگ هم نبود.

کمتر خانه ای بود که کشمش و مویز به مهمان تعارف کنند و شیرینی های صنعتی جای خوشمزه های طبیعی را گرفت و به جای اینکه از تولیدات خودمان برای پذیرایی استفاده کنیم، دست به دامن خوراکی هایی شدیم که هیچکدام بومی شهرمان نبود.

** گرانی آجیل و کاهش قدرت خرید مردم

دلار که بالا رفت و گرانی شد، سرمازدگی هم مزید بر علت شد تا آجیل کمیاب و گران شود البته این گرانی در روزهای عادی شاید برای برخی ها چندان مهم نبود اما ثانیه شمار ساعت که به تحویل سال جدید نزدیک می شود، کم کم خرید آجیل به فراموشی سپرده شد که هم مردم و هم فروشندگان از وضعیت موجود ناراضی هستند.

برخی از مردم امسال نیز بدلیل گرانی زیاد آجیل تصمیم گرفتند از خیر خرید این تنقلات بگذرند و با میوه و شیرینی از مهمانان نوروزی شان پذیرایی کنند.

*کاهش توان خرید مردم به یک چهارم

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار سنندج می گوید: توان خرید مردم در زمینه آجیل و خشکبار ویژه عید نسبت به سال های قبل به یک چهارم کاهش یافته است.

مظفر ارج به افزایش یک تا سه برابری قیمت برخی اقلام آجیل اشاره کرد و افزود: کمبودهای ناشی از سرمازدگی بویژه محصول پسته باعث شد امسال قیمت خشکبار و آجیل بسیار بالا برود و بسیاری از مردم توان خرید نداشته باشند.

وی به فعالیت ۶۰ واحد عرضه خشکبار و آجیل در سنندج اشاره کرد و اظهار داشت: وضعیت فروش خیلی بد است و از سویی عرضه جنس های بی کیفیت در بازار باعث شده تا فروشگاه های آجیل و خشکبار امسال رونق خوبی نداشته باشند.

*فروش زیادی نداریم

مغازه اش در راسته گذر قدیمی سنندج است، همانجایی که محل رفت و آمد مردم است که می خواهند مایحتاج روزانه خود را با قیمت ارزان تهیه کنند، بخشی از بازار سنتی سنندج را شامل می شود که در میانه بازار می توان تخمه پزی ها و فروشگاه های آجیل و خشکبار را دید، جایی که این روزها رونق چندانی ندارد و فروشندگان آن مشتری ندارند و خود تخمه می شکنند.

به سراغ یکی از فروشندگان رفتم تا از او درباره وضعیت بازار سوال کنم، به هوای اینکه مشتری هستم، پیش پایم برخاست و گفت: خوش آمدی؛ خودم را معرفی کردم و سراغ کسب و کارش رفتم، حرف هایش کم از ناله نداشت، می گفت: در چند روز گذشته فروشی محسوسی نداشته و بازار فروش آجیل تعریفی ندارد.

از گرانی ها شکایت داشت، می گفت زنجیره تولید، توزیع و مصرف کاملا در هم شکسته است، امسال وضعیت بازار اصلا خوب نیست اما با همه اینها امیدوار است وضعیت بهتر شود.

*نه به آجیل

در گیر و دار این گرانی ها، روستاییان که خود تولید کننده هستند، به عرصه آمدند و به خرید آجیل نه گفتند.

اهالی روستای وینسار در ۳۰ کیلومتری محور قروه – همدان که سه هزار نفر جمعیت دارد و مرکز دهستان چهاردولی شرقی است امسال تصمیم گرفتند آجیل نخرند.

رئیس شورای روستا می گوید: ۷۰ نفر از معتمدین در مسجد روستا جمع شدند و تصمیم گرفتند که اعلام کنیم امسال هیچ کدام از اهالی روستا برای شب عید آجیل نخرد.

محمدولی کریمی افزود: با وجود اینکه شاید تنها ۳۰ درصد مردم روستا کم بضاعت هستند ولی همه اهالی قبول کردند آجیل نخرند و عید نوروز را یکرنگ آغاز کنند.

چنگیز اردلان بخشدار بخش چهاردولی هم با بیان اینکه وینسار آغاز گر این حرکت در قروه بود، اظهار داشت: این بخش ۳۸ روستای دارای سکنه دارد که برخی با الهام گرفتن از مردم وینساز در صدد حذف برخی رسومات پرهزینه عید نوروز بر آمدند.

* تلاش برای تداوم صله رحم

امام جماعت روستای وینسار نیز می گوید: مردم عقیده دارند برداشتن برخی رسوم باعث صمیمت و صفای بیشتر شده و تفاوت ها را از بین می برد.

حجت الاسلام ابراهیم رحمان پوریان افزود: مردم روستا همچنین تشریفات زائد مراسم های جشن و عزا و همینطور چهارشنبه سوری را هم حذف کرده و به صورت چهره به چهره و در شبکه های اجتماعی به تبلیغ این کار فرهنگی پرداختند.

امام جماعت روستای وینسار به جنبه های دینی این حرکت مردم اشاره کرد و یادآور شد: این کار می تواند از مصادیق کمک به فقرا باشد ضمن اینکه برخی تجملات باعث شده بود صله رحم به حاشیه برود که با حذف آنها، این سنت حسنه جان دوباره ای می گیرد./ایرنا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس