دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان عنوان کرد:آسیب دیدگی ۹۹۹ واحد مسکونی در کردستان به دلیل بارش‌های اخیر

دوشنبه - 8 آوریل 2019
آسیب دیدگی ۹۹۹ واحد مسکونی در کردستان به دلیل بارش‌های اخیر

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان گفت: 999 واحد مسکونی شهری و روستایی طی بارندگی‌های اخیر در استان کردستان آسیب دیدند که از این میزان 876 واحد به صورت کلی تخریب شده و نیاز به احداث مجدد دارد.

کردنامه: رضا قادری در روز دوشنبه(۱۹ فروردین) در نشست خبری در جمع خبرنگاران استان کردستان اظهار کرد: ۲۱ فروردین ماه سالگرد چهل سالگی تاسیس بنیاد مسکن است که این نهاد منشاء خدمات ارزنده‌ای طی این مدت در کشور و استان کردستان بوده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین مخاطبان بنیاد مسکن در روستاها قرار دارند، افزود: استان کردستان بالغ بر یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۶۸ هزار و ۷۸۸ نفر آن، معادل ۲۹ درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان عنوان کرد: در یک هزار و ۶۹۵ روستای استان بالغ بر ۳۴ هزار خانوار در ۱۲۰ هزار واحد مسکونی سکونت دارند.

وی ادامه داد: یکی از خدمات بنیاد مسکن کردستان در طول این چهل سال تهیه طرح هادی روستایی بوده که تاکنون طرح هادی یک هزار و ۳۴۸ روستا تهیه شده، در ۵۱۶ روستا اجرایی و در ۱۲۸ روستا نیز بازنگری شده است.

قادری گفت: امسال در سالگرد تاسیس بنیاد مسکن نیز ۹ طرح هادی در شهرستان‌های استان با اعتباری بالغ بر سه میلیارد و ۴۳۲ میلیون تومان به بهره برداری خواهد رسید.

وی اعلام کرد: یکی دیگر از خدمات این نهاد بازسازی مناطق جنگ زده و سانحه دیده است که تاکنون ۲۴ هزار و ۶۰۰ واحد را در سطح شهرها و روستاهای استان بازسازی کرده‌ایم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان ادامه داد: بنیاد مسکن طی این چهل سال، ۲ هزار و ۸۶۲ واحد مسکن محرومین در سطح شهرها و روستاهای استان و همچنین چهار هزار و ۵۱۱ واحد مسکن مهر را در شهرهای کمتر از ۲۵ هزارنفر جمعیت استان احداث کرده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان با بیان اینکه ما متولی مسکن روستایی هستیم، اضافه کرد: طی مدت مذکور ۴۳ هزار و ۴۱۰ واحد مسکن روستایی توسط این نهاد احداث شده و ۲۳ هزار و ۷۰۰ مورد تسهیلات تعمیرات مسکن روستایی نیز پرداخت شده است.

وی ذکر کرد: همچنین تعمیرات پنج هزار و ۵۴ مسکن حادثه دیده روستایی و هفت هزار و ۹۳۴ مورد مسکن حادثه دیده شهری توسط بنیاد مسکن انجام شده است.

قادری به تعمیرات مسکن آسیب دیدگان زلزله در استان کرمانشاه نیز اشاره و عنوان کرد: تاکنون بالغ بر ۸۰ درصد از تعهدات ما محقق شده است؛ حدود سه هزار و ۴۵ واحد مسکونی شهری و روستایی که در جریان زلزله کرمانشاه تخریب شده بودند دوباره احداث شده و ۱۲ هزار و ۳۸۶ واحد مسکن آسیب دیده نیز در منطقه ثلاث باباجانی مقاوم سازی و تعمیر شده است.

وی صدور اسناد مالکیت روستایی را نیز یکی دیگر از اقدامات بنیاد مسکن برشمرد و گفت: تاکنون سند مالکیت بیش از ۷۱ هزار واحد مسکن روستایی و ۱۰ هزار واحد مسکن شهری صادر شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود با عنوان اینکه ما تنها مرجع واگذاری زمین در روستاها هستیم، تصریح کرد: تاکنون چهار هزار و ۴۵۴ قطعه زمین را در اختیار روستاییان استان قرار داده‌ایم و بیمه سه هزار و ۹۲۳ واحد نیز انجام شده است.

وی در ادامه ذکر کرد: سال ۹۵ یک فقره سیل و سال ۹۶ نیز یک مورد زلزله در استان داشتیم که طی آن یک هزار و ۷۲ واحد تخریب شدند و تاکنون بیشتر این واحدها جهت دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

قادری اضافه کرد: از این میزان ۱۱۸ واحد آماده افتتاح است که در سالگرد تاسیس بنیاد مسکن به بهره برداری می‌رسند.

وی در ادامه سخنان خود به خسارات بارش‌های اخیر نیز در استان کردستان اشاره و اعلام کرد: ۹۹۹ واحد مسکونی شهری و روستایی طی بارندگی‌های اخیر در استان آسیب دیدند که از این میزان ۸۷۶ واحد به صورت کلی تخریب شده و نیاز به احداث مجدد دارد.

وی با بیان اینکه ۸۴۰ واحد تخریبی مربوط به روستاهای استان و ۲۶ واحد نیز مربوط به شهرهای استان است، گفت: ۱۲۳ واحد نیز نیاز به تعمیرات دارد که ۲۶ واحد آن در مناطق شهری و ۹۷ واحد در مناطق روستایی بوده و این آمار روزانه در حال افزایش است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان ادامه داد: همچنین در جریان سیل‌های اخیر کشور، بنیاد مسکن استان کردستان آمادگی خود را جهت کمک به مناطق آسیب دیده اعلام کرد که در این راستا ۱۵ دستگاه ماشین آلات سنگین را به استان لرستان اعزام کردیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امسال اجرای طرح هادی در ۱۲۷ روستا و بازنگری آن در ۴۳ روستای استان، صدور ۲ هزار و ۵۰۰ مورد سند مالکیت روستایی و شهری و مقاوم سازی ۴ هزار واحد مسکن روستایی را در برنامه کاری خود داریم.

 

 

 

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس