دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

گذری کوتاه بر گزارش عملکرد اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان در سال ۹۷ / ژینگە پارێز

شنبه - 27 آوریل 2019
گذری کوتاه بر گزارش عملکرد اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان در سال ۹۷ / ژینگە پارێز

اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان در شماره چهل و هشتم نشریه محلی ژوانگه تاریخ 20 فروردین 97 اقدام به انتشار گزارش عملکرد سال 97 نموده است. با توجه به اهمیت محیط زیست به عنوان بستری که حیات مادی نسل انسان در آن جاری است و گزاره هایی همچون توسعه پایدار، رشد و پیشرفت تکنولوژی، تحقیقات و پژوهش، ارزش های اکولوژیکی و ... صرفاً در گرو نحوه تعامل با مولفه محیط زیست و مدیریت این موضوع می باشد، کارشناسان محیط زیست این گزارش را مورد تحلیل و ارزیابی قرار داده که موارد زیر جای تأمل و کنکاش بیشتری دارد

 • کردنامه؛ در تیتر گزارش «هدف از تشکیل سازمان حفاظت محیط زیست تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور حفاظت از محیط زیست و تضمین بهره مندی صحیح و مستمر از محیط زیست بنحوی که ضمن حفظ تعادل مناسبات زیستی موجبات توسعه پایدار و بهبود رشد و اعتلای کبفی انسان ها فراهم آید» عنوان شده است، اما نمی توان گفت هدف از تشکیل سازمان حفاظت محیط زیست تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی می باشد چرا که سازمان حفاظت محیط زیست (با تشکیلات و ساختار سازمانی) در سال ۱۳۵۲ تشکیل شده و حتی ۲۰ سال قبل از این تاریخ هم به صورت کانون و سازمان شکاربانی سابقه فعالیت دارد. پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در سال ۱۳۵۸ اصول ۴۶، ۴۸ و ۵۰ به عنوان اصول محیط زیستی در قانون اساسی نیز درج گردیده است.
 • «اعتلای کیفی انسان ها» گزاره ایی بی معنی است و نمی تواند ناظر به هدف غایی زندگی انسان باشد که همانا رسیدن به سعادت بوده و در اصل پنجاهم ق.ا.ج.ا.ا نیز فراهم آوردن زمینه زندگی با کیفیت مادی جهت رسیدن به سعادت به عنوان یک وظیفه همگانی تلقی گردیده است.
 • سازمان دارای روح نظارتی بوده و حتی در ساختار اداری نیز در جایگاه معاون رئیس جمهور علی القاعده بایستی ناظر به عملکرد دیگر ارگانها و نهادها باشد. گزارش نمودن تعمیر و تجهیز ساختمان اداری، تعمیر دستشویی و تعویض لامپ های سوخته به عنوان عملکرد یک اداره کل بسیار تقلیل گرایانه و ساده انگاری محیط زیست بوده و میزان بار علمی و بنیه کارشناسی یک سازمان را به چالش می کشد.
 • انجام سرشماری جزو وظایف روتین سازمانی می باشد و انجام آن در تعدادی از مناطق حفاظت شده که سالیان سال در حال انجام می باشد نیازمند چنین اطلاع رسانی نمی باشد. گونه قوچ و میش در بیجار و سقز و همچنین گونه کل و بز در منطقه حفاظت شده بدر و پریشان قروه جزو گونه های بارز می باشد نه گونه شاخص، تعاریف مربوط به گونه بارز با گونه شاخص در مراجع و رفرنسهای علمی بسیار متفاوت می باشد. بهتر آن است هر واژه و تعریفی در جایگاه مناسب بکار برده شود. مضافاً اینکه هیچگونه آماری در خصوص گونه هایی که تحت پایش قرار گرفته اند ارائه نشده و مشخص نیست که وضعیت حفاظتی حیات وحش استان چه روندی را طی یکسال گذشته طی نموده است. (آیا جمعیت روند افزایشی داشته یا کاهشی بوده است).
 • ثبت تالاب زریوار در کنوانسیون رامسر بدون اشاره ای ولو کوچک به سوابق و پیشینه آن و نام بردن از کسانی که پرچمدار این اقدام بوده اند شائبه مصادره به مطلوب نمودن زحمات و اقدامات دیگران را به ذهن متبادر می نماید. چرا که ثبت زریوار به عنوان رامسرسایت از اواخر دهه هشتاد در زمان مدیرکلی آقای مهندس خیرالله مرادی شروع گردید و دو مدیر بعدی از جمله آقای دکتر ناصح قادری هم پیگیر موضوع بوده اند لذا بهتر آن بود در هنگام ارائه عملکرد سال ۹۷ به پیشینه ۱۰ سال زحمات بدنه و نیز مدیران قبلی سازمان برای ثبت تالاب زریوار به عنوان بیست و پنجمین رامسرسایت ایران اشاره می گردید.
 • ثبت منطقه حفاظت شده چل چمه دیواندره و آثار طبیعی- ملی کونه شم شم مریوان و کانی برد بانه نیز پیشینه ایی مشابه بند ۵ دارد. البته لازم به ذکر است ثبت هر کدام از مناطق تحت مدیدیت بایستی از تصویب شورای عالی محیط زیست به ریاست رئیس جمهور و ترکیب تعدادی از وزرا رسیده و پس از اعلام در روزنامه رسمی، رسمیت می یابد لذا تا زمانی که چنین روندی طی نشود برشمردن آن به عنوان عملکرد مبنای منطقی نداشته و در واقع ارائه آمار و عملکرد غیرواقعی محسوب می گردد.
 • رسالت و هدف سازمان حفاظت محیط زیست همان گونه که از اسم آن بر می آید حفظ محیط زیست می باشد که یکی از محورهای اصلی در این راستا، کنترل و رفع آلودگی می باشد که در بخشی تحت عنوان معاونت نظارت و پایش (محیط زیست انسانی) تمرکز می یابد. آیا اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان در این بخش هیچگونه عملکردی نداشته است که قابل به ذکر کردن باشد؟ واژگونی تانکرهای حامل نفت، موارد مربوط به پسماند، پساب و دودکش، ترافیک ناشی از خودروهای فرسوده و موارد بی شمار دیگر در حیطه این وظایف می باشند. عملکرد اداره کل در این راستا چه مواردی بود ه است؟
 • یگان حفاظت را می توان ستون فقرات و عمود خیمه حفاظت از حیات وحش، مناطق و زیستگاهها دانست چنانچه آن را پیشانی، ویترین و صف سازمان حفاظت محیط زیست می نامند. تحویل قابلمه، قاشق، یغلوی، کمربند، دستکش و جوراب به محیط بانان چگونه عملکردی است که بایستی برای رسانه ایی نمودن آن از بیت المال و اعتباراتی که بایستی به کارکنان پرداخت گردد هزینه شود؟ در حالی که کلیه این اقلام و تجهیزات انفرادی و … توسط سازمان مرکزی و وزارت دفاع تهیه و تأمین شده و در این میان اداره کل صرفاً نقش واسطه ایی تحویل گرفتن از تهران و تحویل نمودن به محیط بانان را داشته است.
 • ناگفته پیداست که هیچ اقدام و پروژه ایی در هیچ حوضه ایی بدون اعتبار و تخصیص مالی امکان تحقق ندارد. ارائه گزارش عملکرد بدون ارائه هیچگونه آماری از وضعیت مالی اداره کل بدون تردید گزارش کاملی نیست. مضافاً زمزمه هایی در خصوص برگشت رقمی نزدیک به ده میلیارد ریال از اعتبارات مربوط به تالاب زریوار به گوش می رسد که می طلبد اداره کل محیط زیست کردستان در این خصوص نیز شفاف سازی نماید.
 • آیا بیلان کاری یک ساله اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان همین میزان بوده است؟ اگر با چنین عملکردی از حقوق اداره و همکاران دفاع نماییم آیا مقبول نهادهای مدیریتی واقع گردیده و در بحث اعتبارات و تخصیص اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان نیز هم ردیف دیگر ادارات کل و مدیریت ها اعتبارات مورد نیاز و مناسب را دریافت خواهد کرد؟
 • ارائه عملکرد معمولاً در مقایسه نسبت به سنوات قبل از آن صورت می گیرد ولی در این گزارش هیچگونه مقایسه ایی اعم از رشد یا تنزل آمار و ارقام ارائه نشده است. بهتر آن است محورهای مذکور در این گزارش با موارد مشابه در سنوات قبل مقایسه شود تا میزان پویایی و عملکرد اداری در مقایسه با گذشته به خوانندگان منتقل شود.

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس