پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

رودخانه سیروان و ظهور لکه های سیاه رنگ مشکوک

شنبه - 4 می 2019
رودخانه سیروان و ظهور لکه های سیاه رنگ مشکوک

مدتی است توده و لکه های سیاه رنگی آب سد داریان را آلوده نموده است. اگر چه این موضوع موجب نگرانی ساکنان منطقه شده ولی تاکنون هیچگونه بررسی و گزارشی در باب آلودگی و یا سالم و بی خطر بودن آن، از ناحیه اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان منتشر نشده است.

به گزارش کردنامه؛ به استناد ‌ماده ۴۶ قانون توزیع عادلانه آب که اشعار می دارد: «آلوده ساختن آب ممنوع است، مسئولیت پیشگیری و ممانعت و جلوگیری از آلودگی منابع آب به سازمان حفاظت محیط زیست محول‌می‌شود»، حفاظت از اکوسیستمهای آبی و جلوگیری از آلوده شدن این منابع جزو وظایف سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

بر اساس عکسهای منتشره در خبرگزاری کردپرس، مدتی است توده و لکه های سیاه رنگی آب سد داریان را آلوده نموده است. اگر چه این موضوع موجب نگرانی ساکنان منطقه شده ولی تاکنون هیچگونه بررسی و گزارشی در باب آلودگی و یا سالم و بی خطر بودن آن، از ناحیه اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان منتشر نشده است.

پایگاه خبری تحلیلی کردنامه به استناد رسالت مطبوعاتی خویش و در راستای ایجاد امنیت روانی در سطح جامعه و پیشگیری از تشویش افکار عمومی، از اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان درخواست می نماید ضمن بررسی موضوع، اخبار مربوط به آلودگی های ایجاد شده در منابع آبی سد داریان را به آگاهی عموم شهروندان استان کردستان برساند.

البته چنانچه متخصصین اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان از تشخیص نوع، منشا، میزان و شدت آلودگی منتشره ناتوان هستند، به استناد اصل پنجاهم قانون اساسی که حفاظت از محیط زیست را وظیفه همگانی تلقی می نماید، این اداره کل می تواند فراخوان همکاری صادر نماید و نخبگان را به یاری بطلبد و نتیجه تحقیقات انجام شده را در اسرع وقت به اطلاع عموم شهروندان برساند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس