دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

میزان زکات فطره سال ۹۸ کردستان اعلام شد

شنبه - 25 می 2019
میزان زکات فطره سال ۹۸ کردستان اعلام شد

براساس اعلام شورای افتاء استان کردستان، میزان زکات فطره سال ۹۸ براساس قوت غالب منطقه (در حدود 2.5 کیلوگرم گندم) به مبلغ حداقل شش هزار تومان تعیین شده است.

کردنامه: دبیرخانه شورای عالی افتای کردستان در بیانیه‌ای میزان زکات فطره امسال مردم استان کردستان را طبق مذهب امام شافعی اینگونه اعلام کرد:

براساس فتاوای صریح ائمه مذهب امام شافعی (رضی الله عنه) میزان فطره به ازای هر نفر یک صاع از قوت غالب هر شهر، معادل ۲٫۵ کیلوگرم است.

براساس اعلام شورای افتاء استان کردستان، میزان زکات فطره سال ۹۸ براساس قوت غالب منطقه (در حدود ۲٫۵ کیلوگرم گندم) به مبلغ حداقل شش هزار تومان تعیین شده است.

در خانواده‌های متمکن و سایر افرادی که قوت غالب بر سبد غذایی آنان برنج است، بهتر است به ازای هر نفر، یک صاع از برنج مصرفی خود و یا وجه آن را محاسبه و پرداخت کنند.

براساس مذهب امام شافعی مبلغ زکات فطره باید قبل از اقامه نماز عید فطر توسط سرپرست خانواده‌ها به افراد نیازمند و بی‌بضاعت پرداخت شود.

همچنین براساس اعلام فتاوای این شورا، قضای روزه رمضان بر سالخوردگان و یا بیمارانی که امیدی به بهبود آنان نیست، واجب نیست، این افراد بایستی به ازای هر روز روزه فوت شده، فدیه آن را که ۲ هزار تومان بوده به مستمندان، فقرا و مساکین پرداخت کنند.

فدیه افطار بر خانم‌های باردار و یا مادران شیرده که به دلیل به خطر افتادن سلامت خود روزه نگرفته‌اند، واجب نیست و این افراد فقط مکلف به قضای روزه خود خواهند بود.

سایر افراد چنانچه در ایام رمضان موفق به روزه نشدند، مکلفند تا پیش از حلول ماه رمضان سال بعد روزه خود را قضا کنند در غیر این صورت غیر از قضای روزه، فدیه تاخیر را نیز باید پرداخت کنند.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس