دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

مرز سیرانبند بانه تا ۲ هفته دیگر تعیین تکلیف می‌شود

شنبه - 6 جولای 2019
مرز سیرانبند بانه تا ۲ هفته دیگر تعیین تکلیف می‌شود

با پیگیری‌ها و رایزنی‌های انجام شده در جریان سفر هه وال ابوبکر استاندار سلیمانیه و هیات همراه اقتصادی به استان کردستان مقرر شد ظرف ۲ هفته آینده تکلیف بازگشایی مرز سیرانبند بانه مشخص شود.

کردنامه: استاندار کردستان عصر شنبه در نشست خبری مشترک با استاندار سلیمانیه گفت: در مجموع نتایج این سفر بسیار رضایت بخش بوده و پیگیری‌های لازم در مورد بازگشایی مرزهای سیف سقز و سیرانبند بانه انجام شده است.

وی افزود: با برنامه ریزی های انجام شده ظرف ۲ هفته آینده تکلیف بازگشایی مرز سیرانبند مشخص می‌شود ضمن اینکه بازگشایی آن نیازمند مجوز دولت مرکزی عراق است که قرار است اقدامات لازم در این زمینه از سوی طرف عراقی انجام شود.

استاندار کردستان یادآور شد: در جریان سفر استاندار سلیمانیه و هیأت همراه به استان کردستان راهکارهای توسعه هر ۲ استان در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت ضمن اینکه این سفرها و نشست‌های مشترک موجب ایجاد ارتباط هر چه بیشتر و آشنایی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های هر ۲ استان می‌شود.

وی اظهار کرد: این ارتباطات همچنین علاوه بر اینکه موجب برادری و دوستی هر چه بیشتر میان ۲ استان و ۲ کشور می‌شود بخشی از مشکلاتی که از دور در حال پیگیری بوده و حل نشده نیز به صورت صمیمی و چهره به چهره قابل حل است.

استاندار کردستان به جانمایی شهرک صنعتی مشترک بین ایران و اقلیم در استان کردستان اشاره کرد و افزود: این شهرک صنعتی یکی از ظرفیت‌های خوب و مشترک بین اقلیم و استان کردستان است که در این سفر مورد بررسی قرار گرفت و قرار است اجرایی شود.

مرادنیا اضافه کرد: یکی دیگر از بحث‌های مشترک که در این سفر بررسی شد موضوع راه آهن باشماق – سلیمانیه در قالب فاینانس خارجی بود که از طریق دولت مرکزی عراق پیگیری می‌شود و ما نیز اقدامات لازم را در این زمینه انجام می‌دهیم البته این پروژه‌ها قابل توجه و زمان بر بوده و نیاز به اعتبارات زیادی دارد و اجرای هر کدام از آنها حداقل چند سال زمان می‌برد.

وی همچنین به موضوع تردد در مرزها و کنترل گذرنامه و معطل کردن افراد در مرز اشاره کرد و گفت: اقدامات مؤثری در این زمینه انجام شده و قرار است حداکثر معطلی افراد در دو سوی مرز بیشتر از نیم ساعت نباشد تا مسافران بتوانند سریع‌تر تردد کنند.

مرادنیا افزود: همچنین قرار است کمیته مشترک بین ۲ استان سلیمانیه و کردستان تشکیل شود و به صورت ماهیانه مصوبات سفرهای دو طرف از سوی نمایندگان طرفین پیگیری شده و مورد بررسی قرار گیرد./ایرنا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس