پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

بیش از ۶۳۳ هزار کردستانی تحت پوشش تامین اجتماعی هستند

پنج‌شنبه - 11 جولای 2019
بیش از ۶۳۳ هزار کردستانی تحت پوشش تامین اجتماعی هستند

مدیرکل تامین اجتماعی کردستان گفت: جمعیت تحت ‌پوشش استان کردستان تا پایان اردیبهشت ماه امسال، 633 هزار و 971 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشدی معادل 1.7 درصدی داشته است.

کردنامه: سیدصلاح قریشی روز پنج شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کردستان اظهار کرد: تامین اجتماعی استان کردستان هم اکنون با داشتن ۱۰ شعبه رسمی در شهرستان‌های استان و ۸ واحد کارگزاری و چهار واحد شعبه اقماری در شهرهای استان و با تحت‌پوشش قرار دادن یک سوم جمعیت استان، بیش از ۱۸ نوع حمایت و تعهدات ارزنده به بیمه‌شدگان و مستمری بگیران و خانواده آنان ارائه ‌دهد .

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی تلاش می‌کند با مشارکت کارفرمایان، تعهدات خود نسبت به بیمه شدگان و مستمری بگیران را به‌طور کامل پرداخت کند.

مدیرکل تامین اجتماعی کردستان عنوان کرد: جمعیت تحت ‌پوشش استان تا پایان اردیبهشت ماه امسال، ۶۳۳ هزار و ۹۷۱ نفر بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشدی معادل ۱٫۷ درصدی داشته است.

وی اعلام کرد: ضریب نفوذ بیمه‌ای تامین اجتماعی در استان ۳۹٫۵ درصد بوده و در مناطق شهری ۵۵٫۹ درصد است.

قریشی همچنین گفت: تعداد بیمه شدگان اصلی استان تا پایان اردیبهشت ماه بالغ بر ۲۰۷ هزار و ۴۲۰ نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی معادل ۰٫۷۳ درصد داشته است.

وی ادامه داد: رشد بیمه‌شدگان سازمان متأثر از مؤلفه‌های متعدد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است اما جذب کارگران ساختمانی دارای کارت مهارت و همچنین تعامل با اصناف و مجامع کارگری و کارفرمایی، تحت پوشش قراردادن گروه‌های خاص جامعه(مددجویان کمیته امداد، زنان سرپرست خانوار) اصلاح شرایط و ضوابط بیمه‌های خاص و تقبل بخشی از حق بیمه از طرف دولت در بیمه‌های خاص را می‌توان به عنوان راهکارهای افزایش بیمه شدگان دانست.

مدیرکل تامین اجتماعی کردستان اضافه کرد: تعداد پرونده مستمری بگیران استان در اردیبهشت ماه، ۳۴ هزار و ۸۸۱ پرونده بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی معادل ۱۲٫۴ درصد داشته است.

وی همچنین به تعداد بازرسی‌های انجام شده از کارگاه‌های تحت پوشش استان نیز اشاره و ذکر کرد: در حال حاضر ۱۶ هزار و ۹۲۳ کارگاه در استان فعال هسند که در دو ماهه اول امسال، هفت هزار و ۳۴۵ فقره بازدید از آنها صورت گرفته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی معادل ۱٫۳ درصد داشته است.

قریشی افزود: همچنین بازرسی الکترونیک نیز به عنوان یکی از برنامه های سازمان در استان کردستان اجراء شده است .

وی در ادامه سخنان خود به اهم اقدامات انجام شده در یک سال گذشته اشاره و ذکر کرد: ایجاد پرونده الکترونیکی بیمه شدگان جدید الورود به سازمان، اجرای فاز اول طرح نوین ارائه خدمات و میز خدمت در سطح ستاد اداره کل استان و شعب تابعه، عملیاتی کردن دریافت بیش از ۹۰ درصد لیست حقوق و دستمزد بیمه شدگان به صورت اینترنتی، صدور بیش از ۸۵ درصد برگه‌های حق بیمه پرداختی و ابلاغ بیش از ۴۰ درصد از احکام مطالباتی کارفرمایان به صورت الکترونیکی از جمله اقدامات انجام شده بوده است.

مدیرکل تامین اجتماعی کردستان همچنین از اجرای طرح بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب به مدت سه ماه از تاریخ ۱۳ تیرماه خبر داد و گفت: کارفرمایانی که دارای جرایم مربوط به بدهی‌های قبل از ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ هستند می‌توانند با ارائه مدارک و مستندات ابرازی از جانب سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه ها و فرمانداری و بخشداری‌ها مبنی بر تأیید دلایل وقوع بحران و تائیدیه کمیته تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به پرداخت و یا تقسیط بدهی قطعی شده خود اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص بدهی کارگاه‌هایی که در سال ۹۷ به علت بروز یکی از موضوع‌های مذکور دچار مشکل شده و مشمول پرداخت جرایم هستند، این کارفرمایان تا سه ماه از تاریخ وقوع دلایل ابرازی مهلت دارند تا نسبت به ارائه مدارک خود به شعب تأمین اجتماعی اقدام و از تسهیلات مقرر در بخشودگی جرایم بهره‌مند شوند و چنانچه کارفرمایان توان پرداخت یک‌جای بدهی خود را نداشته باشند، می‌توانند درخواست تقسیط بدهی خود را به شعبه مربوطه ارائه کنند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس