سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

اختلاف یک ثانیه‌ای دونده کردستانی تا رکورد ملی

یکشنبه - 19 سپتامبر 2021
اختلاف یک ثانیه‌ای دونده کردستانی تا رکورد ملی

"کژان رستمی" ۶ سال است که دو و میدانی کار می کند و در این مدت توانسته ۵۰ عنوان ملی و ۲ عنوان بین المللی را از آن خود کند، این بانوی دونده کردستانی در آخرین مسابقه خود یک ثانیه با رکورد ملی اختلاف داشت.

به گزارش کردنامه؛ نامش “کژان” است، در زبان کردی یعنی کوههای بلند و او حالا دارد قله های دو و میدانی کشور را یکی یکی پشت سر می گذارد تا به رویای بزرگ خود برسد و آن حضور در مسابقات آسیایی و جهانی است.

اهل مریوان است و چند سال قبل که در رشته مورد علاقه خود یعنی تربیت بدنی قبول شد، به همراه خانواده راهی سنندج شدند و او رشته فعالیتش را در این شهر ادامه داد ولی موفقیت هایش نیازمند حمایت جدی بود، چیزی که در ورزش بانوان کردستان خیلی کم به چشم می خورد حتی اگر نشان طلای کشور را بر گردنت داشته باشی.

کژان رستمی، ۲۱ سال سن دارد و می گوید : اگر در مرحله دوم مسابقات لیگ قهرمانی باشگاههای کشور بتوانم رکورد و رتبه خوبی به دست بیاورم، امیدم برای راهیابی به مسابقات آسیایی بیشتر می‌شود.

وی چند روز قبل در مرحله اول مسابقات دوومیدانی قهرمانی باشگاه‌های کشور در بخش زنان تواسنت در رده بزرگسالان رکورد قبلی خود را بشکند و تا رکورد ملی که در دست مریم طوسی است تنها یک ثانیه فاصله داشته باشد.

مرحله اول مسابقات دوومیدانی قهرمانی باشگاه‌های کشور در بخش زنان از یکشنبه، ۱۴ شهریور آغاز شد و عصر دوشنبه، ۱۵ شهریور با معرفی نفرات به پایان رسید که این بانوی دونده کردستانی توانست عنوان قهرمانی را کسب کند.

وی از حمایتهایی که نیست هم گله داشت و گفت: حمایت از ورزشکاران حرفه‌ای به اندازه‌ای نیست که بشود درباره آن چیزی گفت و بسیار کم است.

رستمی به دغدغه های اصلی ورزش بانوان هم اشاره و اظهار داشت:بیشتر دونده های وضعیت مالی مناسبی ندارند و باید اسپانسر داشته باشند، این مساله در استانهایی مانند کردستان اصلا وجود ندارد.

به گفته وی، دو و میدانی مثل فوتبال نیست که بتواند خرج خود را از لیگ باشگاهها کسب کند چرا که قیمت لیگ باشگاهی دو و میدانی بسیار پایین است و همه دوندگان تنها به خاطر عشقی که به این رشته دارند، در آن فعالیت می کنند.

این بانوی دونده کردستان اضافه کرد: باز رشته های ورزشی آقایان بهتر است و حمایتهایی از آنها می شود ولی رشته های بانوان هیچ حمایتی ندارند و از نظر مالی تامین نمی شوند و برای همین استعدادهایی که در استان داریم، بخاطر نبود پشتیبانی شکوفا نمی شود.

رستمی مادرش را حامی اصلی خودش برای فعالیت در این رشته ورزشی معرفی کرد و افزود: خانواده و مربیانم سهم ویژه ای در موفقیت‌هایم دارند.

“کژان رستمی” متولد سال ۱۳۷۹ و دارای مدرک تحصیلی کاردانی تربیت بدنی است، او برای نخستین بار دویدن را در حاشیه دریاچه زریبار مریوان شروع کرد و پس از کسب موفقیت در مسابقات مدارس دخترانه مریوان، به مسابقات استانی و کشوری راه یافت و اکنون یکی از ورزشکاران آینده‌دار این رشته در کشور است.

این ورزشکار در سال ۱۳۹۹ با کسب ۹ مدال طلا و یک مدال نقره پرامتیازترین دونده لیگ برتر بانوان کشور بود و هم اکنون به دلیل نداشتن حامی و اسپانسر مالی در استان کردستان، با تیم باشگاه سپاهان اصفهان قرارداد دارد. / منبع: ایرنا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس