سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

کردستان در هفته‌ای که گذشت

شنبه - 25 سپتامبر 2021
کردستان در هفته‌ای که گذشت

خارج شدن ۲ شهر کردستان از وضعیت قرمز کرونا، اتمام ریل‌گذاری راه‌آهن همدان - سنندج تا ۱۵ مهر، مجهز شدن بیمارستان کوثر سنندج به دستگاه تشخیص سرطان و برگزاری جشن شکوفه‌ها و غنچه‌ها، مهمترین خبرهای کردستان در هفته گذشته است.

به گزارش کردنامه، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی کرونا در کشور، شهرستان‌های قروه و بیجار از وضعیت قرمز خارج و نارنجی شدند و سروآباد نیز اکنون زرد است.

دکتر ابراهیم قادری افزود: شهرستان‌های بانه، دهگلان، مریوان، دیواندره، سقز، کامیاران و سنندج همچنان در وضعیت قرمز و پرخطر هستند و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این شهرها پایین است.

وی با بیان اینکه روند بستری در استان همچنان افزایشی و برای چندمین روز متوالی تعداد بستری‌ها همچنان بالای ۹۰۰ نفر است، افزود: استان در قله موچ پنجم قرار دارد و طولانی‌ترین موج از ابتدای شیوع کرونا را تجربه می‌کند، ضمن اینکه شهرهای سنندج و مریوان وضعیت فوق بحرانی دارند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه این موج بسیار سنگین بوده و در برخی از شهرها جای نگرانی دارد، ادامه داد: ۵۰۶ هزار نفر دُز اول و حدود ۲۴۰ هزار نفر دُز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و لازم است جوانان نیز بعد از ثبت نام در سامانه www. salamat.gov.ir واکسن خود را دریافت کنند.

*کردستان قطب تشخیص و درمان سرطان غرب کشور می‌شود

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اختصاص یک دستگاه پت‌ سی‌تی جهت تشخیص سریع انواع سرطان به استان گفت: با نصب این دستگاه کردستان به قطب درمان سرطان در غرب کشور تبدیل خواهد شد.

دکتر صدیق جدیدالاسلامی افزود: دستگاه خریداری شده توسط دانشگاه، پیشرفته‌ترین دستگاه تصویربرداری در زمینه تشخیص و شناسایی به موقع بیماران مبتلا به انواع کانسرها است که در بیمارستان کوثر سنندج نصب می شود.

وی ادامه داد: این دستگاه با هزینه‌ای بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال و طبق محاسبات فعلی معادل ۵۷۰ میلیارد ریال قیمت روز، توسط دانشگاه خریداری و در روزهای آتی در بیمارستان کوثر سنندج نصب خواهد شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: با نصب این دستگاه، بخش پیوند مغز استخوان به این بیمارستان اضافه می‌شود و سنندج به قطب پزشکی سرطان غرب کشور تبدیل خواهد شد.

*۶۵ درصد مدارس روستایی کردستان به اینترنت پرسرعت متصل است

سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات کردستان گفت: تاکنون یک هزار و ۲۰۰ مدرسه روستایی، معادل ۶۵ درصد مدارس روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان، به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است.

ابراهیم ادریسی اظهار داشت: از ۲ هزار و ۸۹۸ مدرسه شهری و روستایی در استان تاکنون ۲ هزار و ۱۴۱ مدرسه یعنی ۷۳ درصد به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پر سرعت متصل شده‌اند.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد مدارس شهری کردستان به اینترنت متصل است، افزود: در مجموع تاکنون ۹۴۱ مدرسه شهری و یک هزار و ۲۰۰ مدرسه روستایی در استان به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است.

*مرکز واکسیناسیون تجمیعی کرونا هلال احمر در سنندج افتتاح شد

یک مرکز واکسیناسیون تجمیعی کرونا توسط جمعیت هلال احمر کردستان و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، سپاه پاسداران و آموزش و پرورش در ورزشگاه استاد پژوهش بهاران سنندج افتتاح شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان در آیین افتتاح این مرکز اظهار داشت: در این مرکز از ظرفیت جوانان، داوطلبان، امدادگران و اعضای جمعیت هلال احمر استان به کار گرفته شده است و به عنوان اولین مرکز استان در سه شیفت صبح، بعدازظهر و شب ارائه خدمت می دهد.

پیام جلالی افزود: در مجموع ۸۰ نفر از اعضای جوانان، یک تیم کامل امداد و نجات و واکنش سریع و ۱۰ نفر از همکاران جمعیت استان موظف به همکاری تا پایان طرح هستند.

وی با اشاره به اینکه سه نوع واکسن آسترازنکا، سینوفارم و برکت در این مرکز تزریق می شود، ادامه داد: هیچگونه محدودیتی در تزریق واکسن نداریم و تا هر زمان مراجعه کننده وجود داشته باشد واکسن برای آنها تزریق می شود.

*واکسیناسیون دانش آموزان کردستانی به ترتیب پایه تحصیلی انجام می‌شود

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج اظهار داشت: ۳۰۰ هزار دانش آموز در سطح استان وجود دارد که واکسیناسیون آنها به ترتیب از پایه دوازدهم شروع شده است و براساس دستورالعمل ابلاغ شده، دانش آموزان دارای بیماری‌های زمینه ای هم می توانند بدون نوبت واکسن خود را دریافت کنند.

سید فواد حسینی افزود: در شهر سنندج حدود ۱۵ هزار دانش آموز پایه دوازدهم را داریم که در کنکور ۱۴۰۱ شرکت خواهند کرد و ما درصددیم که در هفته اول مهر واکسیناسیون آنها انجام شود و برای سایر دانش آموزان نیز به ترتیب پایه تحصیلی، برنامه ریزی شده است.

وی اضافه کرد: حدود ۹۰ درصد فرهنگیان استان نیز دوز اول و ۷۵ درصد دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و مابقی به دلایل پزشکی و یا درگیر بودن با بیماری کرونا هنوز مراجعه نکرده اند که آمار قابل قبولی در سطح کشور است.

*بانوان هندبالیست کردستانی در رقابت های قهرمانی بانوان آسیا درخشیدند

تیم ملی هندبال بانوان ایران که سه هندبالیست کردستانی را در ترکیب خود دارد در رقابت‌های قهرمانی بانوان آسیا با شکست تیم ملی اردن در چهارمین دیدار جواز حضور در رقابت‌های قهرمانی بانوان جهان به میزبانی کشور اسپانیا را به‌دست آورد.

شقایق باپیری، مژگان قهرمانی و هدیه ویسی سه هندبالیست شایسته کردستانی در این رقابت ها برای تیم ملی هندبال بانوان کشورمان به میدان رفتند و با راه یابی به رقابت های جهانی برای اولین بار در تاریخ هندیال بانوان کشور خوش درخشیدند.

هجدهمین دوره رقابت های هندبال قهرمانی بانوان آسیا با حضور کشورهای مختلف به میزبانی اردن در حال برگزاری است و تا سه مهرماه ادامه خواهد داشت و در پایان پنج تیم برتر این رقابت ها سهمیه حضور در رقابت های جهانی اسپانیا را کسب می کنند که تیم ایران با قطعی شدن صعود به جمع چهار تیم اول می‌تواند حضور خود را در این رقابت‌ها قطعی بداند.

*ریل‌گذاری راه‌آهن همدان – سنندج تا ۱۵ مهر به اتمام می‌رسد

استاندار کردستان گفت: عملیات ریل‌گذاری و ساخت سالن‌های مسافربری و باربری پروژه راه‌آهن همدان – سنندج تا ۱۵ مهر امسال به اتمام خواهد رسید.

بهمن مرادنیا اظهار داشت: یکی از وعده‌هایی که به مردم دادم، اتمام پروژه راه‌آهن همدان – سنندج در دوره خدمت ام بود که با پیگیری‌هایی که صورت گرفته، کار ریل گذاری آن تا نیمه اول مهر امسال پایان می‌یابد و پیمانکار آن را تحویل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مجموعه عواملی مانند قطعی برق و کمبود سیمان باعث تاخیر در اجرای پروژه راه آهن همدان – سنندج شد، افزود: از کل مسیر ۱۵۱ کیلومتری آن، ریل گذاری هفت کیلومتر آن باقی مانده است که تا ۱۵ مهر به اتمام می‌رسد.

استاندار کردستان با بیان اینکه روزانه ۸۰۰ متر تا یک کیلومتر ریل گذاری انجام می شود، ادامه داد: ۱۵ مهرماه به صورت آزمایشی لوکوموتیو از این مسیر عبور خواهد کرد و کار نهایی شدن و بهره‌برداری از آن نیز یک ماه تا ۴۵ روز بعد انجام می‌شود.

*پیشرفت ۸۵ درصدی پروژه گردنه صلوات‌آباد سنندج

سرپرست معاونت مهندسی و ساخت اداره کل راه وشهرسازی کردستان گفت: پروژه چهارخطه گردنه صلوات آباد سنندج بیش از ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تکمیل آن به ۴۰۰ میلیارد ریال نیاز دارد.

صلاح فتحی اظهار داشت: طرح احداث پروژه چهارخطه گردنه صلوات آباد در سه قطعه تعریف شده که قطعه اول آن به طول ۹.۲ کیلومتر تحت پیمان شرکت جهاد نصرکرمانشاه، قطعه دوم آن به طول ۵.۴ کیلومتر در پیمان شرکت آوا دژسنندج و قطعه سوم آن نیز ۶.۲ کیلومتر در پیمان شرکت جهاد نصرکردستان است که در مجموع ۲۱کیلومتر طول دارد.

وی افزود: ۱۲ کیلومتر از پروژه به بهره برداری رسیده و هم اکنون زیربار ترافیک بوده و چهار کیلومتر دیگر نیز به زودی آسفالت خواهد شد.

سرپرست معاونت مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی کردستان اعلام کرد: پنج کیلومتر از مسیر باقیمانده که امیدواریم با تامین منابع اعتباری لازم بتوانیم در حداقل زمان ممکن پروژه را به بهره برداری برسانیم.

وی با بیان اینکه برای اجرای این حجم از عملیات ۷۳۰ میلیارد ریال هزینه شده  است، گفت: برای اتمام و بهره برداری از این پروژه بدون احتساب تونل‌های چهارگانه ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار موردنیاز است.

*بیش از ۲۳ کیلوگرم تریاک کشف شد

فرمانده انتظامی کردستان اظهار داشت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر کردستان از انتقال یک محموله مواد مخدر مطلع شدند و بلافاصله بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

سردار علی آزادی افزود: ماموارن با انجام اقدامات فنی و تخصصی محل تردد کامیون حامل مواد را در استان مرکزی شناسایی کردند و در عملیات مشترک با مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان ساوه کامیون قاچاقچی مواد مخدر را متوقف کردند.

وی یادآور شد: در بازرسی از خودرو توقیفی مقدار ۲۳ کیلو و ۴۰ گرم مواد مخدر از نوع تریاک که به صوت ماهرانه ای جاساز شده بود، کشف شد.

سردار آزادی در پایان خاطرنشان کرد: دراین راستا ۲ نفر به عنوان متهم دستگیر و به همراه پرونده تحویل مراجع قضائی شدند.

*۱۲ هزار خانوار نفت سفیدسوز در کردستان از دریافت سوخت مایع حذف شدند

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده ‌های نفتی منطقه کردستان گفت: بعد از اجرای طرح راستی آزمایی خانوارهای نفت سفید سوز توسط کارشناسان این شرکت، بیش از ۱۲ هزار خانوار در استان از چرخه دریافت نفت سفید حذف شدند.

عبدالله گیتی منش افزود: طی ۲ سال اخیر براساس اجرای طرح راستی آزمایی خانوارهای نفت سفید سوز در سطح استان، تعدادی از خانوارها شرایط لازم برای دریافت نفت سفید نداشتند و برخی از خانوارها هم به دلیل بهره‌مندی از گاز طبیعی از چرخه دریافت این سوخت حذف شدند.

وی، شناسایی مصرف کنندگان واقعی، جلوگیری از عرضه خارج از شبکه فرآورده های نفتی و صیانت از این سرمایه ملی را از اهداف اجرای طرح مذکر عنوان کرد و افزود: با احتساب سهمیه ۲ هزار و ۱۰۰ لیتری هر خانوار در طول سال، با اجرای این طرح در این مدت از عرضه خارج از شبکه بیش از ۲۵ هزار لیتر نفت سفید جلوگیری شده است.

*میانگین بارندگی‌ها در کردستان ۴۲ درصد کاهش یافت

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: میانگین میزان بارندگی‌های استان در سال زراعی گذشته ( اول مهر پارسال تا ۳۱ شهریور امسال) نسبت به سال ما قبل آن ۴۲ درصد کاهش یافته است.

علی پناهی افزود: میانگین بارندگی سال گذشته استان ۳۰۲ میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال ماقبل آن که ۵۲۳ میلی متر بوده، ۲۲۱ میلی‌متر کاهش داشته است.

وی ادامه داد: میزان بارندگی‌های استان در سال زراعی گذشته نسبت به میانگین دوره بلندمدت(۲۵ تا ۳۰ سال گذشته) ۴۵۳ میلی متر بوده که ۱۵۱ میلی‌متر کمتر شده است و کاهش ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان اضافه کرد: در میان شهرستانهای استان، قروه در سال زراعی گذشته ۱۸۱ میلی متر بارندگی داشته که بیشترین درصد کاهش بارندگی را نسبت به سال ماقبل آن با ۵۱ درصد داشته است.

وی افزود: کمترین کاهش را نیز شهر سقز با ۳۶۵ میلی متر بارندگی و ۳۰ درصد کاهش نسبت به سال ماقبل آن داشته است.

*جشن شکوفه‌ها و غنچه‌ها در کردستان برگزار شد

جشن شکوفه‌ها و غنچه‌ها روز یکم مهرماه برای ۳۰ هزار نوآموز پیش دبستانی و ۳۱ هزار و ۶۰۰ نوآموز پایه اول ابتدایی در کردستان برگزار شد.

در این مراسم نمادین بعد از نواخته شدن زنگ غنچه ها و شکوفه ها، دانش آموزان پیش دبستان و پایه اول ابتدایی با استقبال مسوولان در کلاس های درس حاضر شدند و اولین روز از آغاز سال تحصیلی جدید را با حضور در کلاس تجربه کردند.

مراسم نمادین جشن شکوفه‌ها و غنچه‌ها با حضور جمعی از مسوولان و نوآموزان در روستای نوره از توابع سنندج برگزار شد.

*مشکل آب شرب بانه تا پایان آبان ماه حل می‌شود

استاندار کردستان با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای حل مشکلات آب شرب بانه گفت: با اقدامات انجام شده مشکل آب شرب این شهر تا پایان آبان امسال به لحاظ کمی و کیفی حل می‌شود.

بهمن مرادنیا در جریان بازید از سد عباس آباد و سد بانه با اشاره به اینکه جیره بندی آب مصرف را بیشتر می کند، افزود: با توجه به کاهش بارندگی و مشکل نشتی سد عباس آباد آب شرب بانه به لحاظ کیفیت و کمیت با مشکل مواجه شد که از اردیبهشت ماه امسال حل مشکل آب شرب بانه در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: انتقال خط از سد عباس آباد به تصفیه خانه بوئین انجام شده است که تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ متر لوله گذاری شده و چهار هزار و ۵۰۰ متر باقی مانده نیز به زودی انجام می شود تا مشکل آب شرب بانه برای همیشه حل شود.

*عاملان نشر اکاذیب در دیواندره دستگیر شدند

فرمانده انتظامی کردستان گفت: ۲ مدیر گروه صفحات مجازی در شهرستان دیواندره که اقدام به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی کرده بودند، دستگیر شدند.

سردار علی آزادی افزود: با دریافت شکایت تعدادی از شهروندان و برخی از دستگاه های خدمات رسان مبنی بر نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، بلافاصله بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت موضوع تیم های ویژه ای برای رسیدگی به این پرونده در سطح انتظامی استان و شهرستان دیواندره تشکیل و کارشناسان پلیس فتا با رصد و تلاش شبانه روزی و با انجام اقدامات تخصصی، ۲ نفر از مدیران صفحات مجازی در شهرستان دیواندره را که اقدام به نشر اکاذیب کرده بودند شناسایی و پس از هماهنگی با مراجع قضایی در عملیات ضربتی دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی کردستان با بیان اینکه هر ۲ صفحه مجازی متهمان مسدود و مستندات آن به مراجع قانونی ارسال شد، یادآور شد: پلیس با کسانی که اقدام به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی می کنند برابر قانون قاطعانه برخورد می کند و شهروندان نیز می بایست اخبار دریافتی را از منابع موثق و قابل صلاحیت دریافت کنند.

گزارش از ویدا باغبانی، خبرنگار کردنامه


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس