سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

آغاز برداشت انار از باغات کردستان/ پیش بینی تولید ۱۰ هزار تن محصول

دوشنبه - 27 سپتامبر 2021
آغاز برداشت انار از باغات کردستان/ پیش بینی تولید ۱۰ هزار تن محصول

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: پیش بینی می‌شود امسال ۱۰ هزار تن انار از سطح ۶۰۰ هکتار از باغات زیر کشت این محصول در استان برداشت شود.

مهدی فتحی با بیان این که برداشت انار از سطح انارستان‌ها آغاز شده، اظهار کرد: در سال جاری هزار بهره بردار کردستانی از نیمه‌ دوم شهریور ماه به استقبال برداشت انار رفته و تا اوایل آبان ماه نیز برداشت این محصول در سطح باغات ادامه خواهد داشت.

فتحی به تاثیر خشکسالی بر سطح باغات اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه باغات انار استان به روش آبی آبیاری می‌شود بنابراین با در اختیار بودن منابع آبی، خشکسالی نتوانسته بر میزان تولید این محصول ارزشمند در استان تاثیر منفی بگذارد.
وی بیان کرد: ۶۰۰ هکتار از سطح باغات استان زیر کشت محصول انار قرار دارد که پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۰ هزار تن انار در این باغات برداشت شود.
مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان مهمترین ارقام انار تولیدی در کردستان را ملس، رباب، محلی اورامان، شیرین ساوه و شیشه کپ برشمرد و افزود: منطقه هورامان شهرستان سروآباد از لحاظ سطح باغات و میزان تولید سالانه انار رتبه اول استان کردستان را به خود اختصاص داده و بیشترین باغات سطح کشت این محصول در روستاهای ژیوار، بلبر، سلین و ناو این منطقه قرار دارد.
فتحی افزود: استان کردستان فاقد فرآوری صنعتی انار است که همین امر موجب شده ۹۰ درصد این محصول بصورت تازه خوری مصرف شود و ۱۰ درصد مابقی آن نیز بە صورت سنتی در فرآورده هایی، چون آب انار و رب انار استفاده می‌شود که این نیزممکن است حین عملیات برداشت دچار آسیب گردد.

ایسنا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس