سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

ثبت ۶۹۶۰ واقعه ازدواج در کردستان طی نیمه نخست امسال

پنج‌شنبه - 30 سپتامبر 2021
ثبت ۶۹۶۰ واقعه ازدواج در کردستان طی نیمه نخست امسال

مدیرکل ثبت احوال کردستان میزان ازدواج ثبت شده در شش ماهه اول امسال را ۶ هزار و ۹۶۰ واقعه اعلام کرد و گفت: از این میزان تعداد ازدواج شهری پنج هزار و ۶۷۲ مورد و روستایی یک هزار و ۲۸۸ واقعه بوده است.

علی جوکار در گفت‌وگو با خبرنگار کردنامه اظهار داشت: میانگین سن ازدواج بار اول در مردان استان ۲۷.۸۱ سال و در زنان ۲۳.۸۶ سال بوده است.

وی در خصوص وضعیت طلاق در استان گفت: امسال ۲ هزار و ۱۵۳ واقعه طلاق در استان به ثبت رسیده که تعداد طلاق شهری یک هزار و ۸۳۷ و روستایی۳۱۶ واقعه بوده و میانگین سن طلاق بار اول در مردان ۳۵.۴۶ سال و در زنان ۳۱.۰۱ سال بوده است.

مدیرکل ثبت احوال کردستان عنوان کرد: در نیمه نخست امسال ۱۱ هزار و ۸۱۴ واقعه ولادت در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۳ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه در این مدت ۶ هزار و ۵۷ نوزاد پسر و پنج هزار و ۷۵۷ نوزاد دختر در استان متولد شده است، ادامه داد: نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت برابر ۱۰۵.۲ بوده، یعنی در مقابل هر ۱۰۰ ولادت دختر حدود ۱۰۵ واقعه پسر به ثبت رسیده است.

جوکار تعداد ولادت شهری را هشت هزار و ۴۲۳ مورد و روستایی را سه هزار و ۳۹۱ واقعه برشمرد و افزود: بیشترین ولادت ثبت شده مربوط به مادران گروه سنی ۳۴-۳۰ سال با حدود ۲۹.۵ درصد بوده که میانگین سن مادران در ولادت های ثبت شده ۳۰.۱۵ سال بوده است.

وی فراوانی پنج اسم اول در پسران را به ترتیب محمد با ۳۱۵ مورد، آیهان ۲۳۰، آراد ۱۴۷، شاهان ۱۳۸ و هیراد با ۱۱۱ مورد نام برد و اضافه کرد: فراوانی پنج اسم اول در دختران نیز آنیا با ۲۳۸ مورد، نیلا ۹۳، سدنا ۸۶، باران ۷۹ و دلوین با ۷۶ مورد بوده است.

مدیرکل ثبت احوال کردستان ادامه داد: در نیمه نخست امسال چهار هزار و ۹۷۵ واقعه وفات در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۴ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه تعداد وفات ثبت شده در مردان ۲ هزار و ۸۱۸ مورد و در زنان ۲ هزار و ۱۵۷ واقعه بوده است، افزود: نسبت جنسی حاصل از ثبت وفات برابر ۱۳۰.۶ بوده، یعنی در مقابل هر ۱۰۰ واقعه وفات ثبت شده زنان حدود ۱۳۰ واقعه وفات مردان به ثبت رسیده است.

جوکار اضافه کرد: میانگین سن مردان فوت شده ۶۶.۳۶ سال و میانگین سن زنان فوت شده نیز ۶۹.۸۰ سال بوده است.

گفت و گو از ویدا باغبانی خبرنگار کردنامه


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس