سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

امسال ۲۶۵۴ هکتار از مراتع کردستان طعمه حریق شد

جمعه - 15 اکتبر 2021
امسال ۲۶۵۴ هکتار از مراتع کردستان طعمه حریق شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: امسال ۱۵۳ فقره آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های استان رخ داده که بر اثر آن ۲ هزار و ۶۵۴ هکتار از مراتع کردستان درگیر حریق شده است.

سعدی نقشبندی اظهار کرد: طبق بررسی‌های به عمل آمده بیشتر آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع استان در خارج از ساعات کاری اداری و روزهای پایانی هفته و ایام تعطیلات روی داده است.

وی با بیان اینکه بیشترین سطح آتش‌سوزی در جنگل‌های طبیعی استان با ۲ هزار و ۹۴ هکتار روی داده است، افزود: از این میزان یک‌ هزار و ۷۱۸ هکتار طی ۶۸ فقره در جنگل‌های مریوان بوده و ۱۹ فقره در بانه با ۵۹.۶ هکتار و ۱۸ فقره با ۳۱۶ هکتار در سروآباد به ثبت رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان، کامیاران را رکورددار آتش‌سوزی مراتع اعلام و اضافه کرد: از ۴۰ فقره آتش‌سوزی با وسعت ۴۳۲.۶ هکتار در مراتع استان، ۱۵۳ هکتار در مراتع کامیاران بوده و بعد از آن سروآباد با ۸۲، بیجار با ۸۱، سقز با ۶۰، سنندج با ۳۶، قروه با ۱۹ بانه با ۱۱ هکتار در رده های بعدی قرار دارند.

نقشبندی به وقوع یک فقره آتش‌سوزی در جنگلهای دست‌کاشت با ۰.۳۵ هکتار و هفت فقره در اراضی جنگلی با ۱۲۷.۷ هکتار اشاره کرد و گفت: مریوان در مجموع با ۷۱ فقره و یک هزار و ۷۳۱ هکتار بیشترین وسعت درگیر حریق را داشته است.

وی تاکید کرد: از آنجایی که بعدازظهرها وزش باد شدت می یابد مردم باید توجه کنند که در این زمان به هیچ عنوان آتش روشن نکنند، چون با کوچکترین بی احتیاطی، به علت وزش باد سطح وسیعی از جنگل و یا مرتع در آتش خواهد سوخت و غیر فابل کنترل خواهد بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان ادامه داد: برای پخت و پز و تهیه غذا از لوازم گاز سوز قابل حمل استفاده کنند و در صورتی که مجبور به روشن کردن آتش هستند حتماً از درختان اطراف فاصله گرفته، گیاهان علوفه ای خشک شده را از محل استقرار آتش دور کرده و حتما در پایان استفاده از آتش با اطمینان از خاموش شدن آتش توسط آب و یا خاک ، محل را ترک کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان یادآور شد: پیشگیری و مدیریت اطفای حریق در عرصه‌های منابع طبیعی نیاز به مشارکت همگانی دارد و مردم، همیاران و دوستداران طبیعت با مشاهده کمترین دود یا آتش سوزی بلافاصله با ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی از طریق شماره تلفن شبانه روزی ۱۵۰۴ تماس بگیرند.

نقشبندی بیان کرد: با توجه به اینکه اغلب آتش سوزیها در عرصه های منابع طبیعی در مناطق دور دست شهر و روستا اتفاق می‌افتد، مردم تا رسیدن گروههای اطفای حریق با رعایت کامل نکات ایمنی از گسترش حریق جلوگیری کنند.

وی گفت: بر اساس بررسی های به عمل آمده قریب ۲۵ درصد عرصه های منابع طبیعی که تخریب و یا تصرف شده، سالهای قبل درگیر حریق شده بوده که این مهم در تشکیل پرونده های تخریب و تصرف و اعلام به مقام قضایی لحاظ شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان افزود: برخی از کشاورزان به اشتباه بقایای گیاهان در مزارع را آتش می زنند که این اقدام تاثیری بر اهداف مدنظر ندارد و فقط باعث سوختن و از بین رفتن گیاهان می‌شود و همچنین به همراه آن بافت خاک نیز آسیب میبیند و در برابر باران و باد بسیار سست شده و با کمترین باران ، شاهد فرسایش خاک و بروز سیل خواهیم بود .

نقشبندی اضافه کرد: تعداد بسیار زیادی از گونه‌های جانوری موجود نیز در اثر آتش و حرارت آن از بین خواهند رفت، لذا از همه شهروندان به‌ویژه بهره برداران و گردشگران می‌خواهیم تا به طور بسیارجدی نسبت به رعایت موضوع اقدام کنند. ایسنا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس