سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

گنجینه زنده بشری حوزه شالبافی کردستان درگذشت

جمعه - 15 اکتبر 2021
گنجینه زنده بشری حوزه شالبافی کردستان درگذشت

"عارف غلامی" به عنوان اولین شخصی که تحت عنوان گنجینه زنده بشری حوزه شالبافی کردستان ثبت ملی شده بود، به علت کهولت سن درگذشت.

به گزارش کردنامه، این هنرمند حوزه شالبافی کردستان متولد سال ۱۳۱۷ و از اهالی شهر هورامان بود که امروز (پنجشنبه) در سن ۸۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

یعقوب گویلیان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان با صدور پیامی درگذشت این هنرمند و پیشکسوت عرصه شالبافی، جولایی، موج بافی و مَرَز را که آثار بی بدیلش منجر شد تا در سطح ملی هم خودش و هم آثارش ثبت شود، به خانواده آن مرحوم، هنرمندان، صنعتگران، فعالین عرصه صنایع دستی و تمامی مردم هورامان و استان تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است: مرحوم عارف غلامی به عنوان اولین شخصی که تحت عنوان گنجینه زنده بشری در استان کردستان ثبت ملی شده بود بیش از ۷۰ سال به این حرفه مشغول بود و هیچ شغل و پیشه دیگری نداشت؛ آن مرحوم آثارش یکی از بهترین، زیباترین و با ارزش‌ترین آثار کشور در زمینه شالبافی و جولایی بود.

شال از صنایع دستی خاص منطقه کردستان و از اجزای لباس کردی است که نفوذناپذیر بودن این دست بافته در برار سرما و رطوبت موجب شده مردم مناطق سردسیر و کوهستانی از گذشته‌های دور از این صنعت دستی استفاده کنند.

هنر شال بافی، در سال ۱۳۹۰ در فهرست میراث معنوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وقت ثبت شده است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس