سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان آغاز شد

پنج‌شنبه - 28 اکتبر 2021
پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان آغاز شد

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان روز چهارشنبه با حضور جمعی از مسوولان، هنرمندان گروه‌های نمایشی و مردم علاقمند، در پارک شانو مریوان آغاز به کار کرد.

به گزارش کردنامه، جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان سال قبل به دلیل شیوع کرونا حضوری برگزار نشد اما امسال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجوز برگزاری پانزدهمین دوره آن را با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی صادر کرد.

قرار بود جشنواره پانزدهم اول تا پنجم آبان برگزار شود اما بر اساس اعلام دبیرخانه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، به منظور تثبیت شرایط ایمن سلامت و اطمینان از روند کاهش کرونا در استان کردستان و بالاخص شهرستان مریوان، برگزاری جشنواره با پنج روز تعویق همراه و این رویداد از ۵ تا ۱۰ آبان برگزار خواهد شد.

همانطور که می‌دانید جشنواره تئاتر خیابانی مریوان سالهاست واژه “بین‌المللی” را با خود یدک می‌کشد اما امسال این جشنواره به دلیل شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های تردد بین کشورها، به صورت بین‌المللی برگزار نمی‌شود.

نمایش‌های راه‌یافته به این جشنواره ۴۰ اثر در بخش‌های آزاد، آیینی سنتی، دگرگونه‌های اجرایی، ایثار و شهادت، کودک، ویژه و برگزیده جشنواره است.

دبیر اجرایی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در این آیین اظهار داشت: امسال نیز با استقبال زیاد هنرمندان سراسر کشور مواجه شدیم، به همین خاطر تلاش کردیم امسال آن را با وجود شیوع کرونا حضوری برگزار کنیم.

رحمان هوشیاری با بیان اینکه ۲۰۷ اثر متقاضی شرکت در تمام بخش‌ها بود، افزود: پس از بازبینی داوران، ۴۱ اثر به مرحله نهایی راه یافت که ۱۶ اثر در بخش آزاد، ۶ اثر در بخش آیینی و سنتی، پنج اثر در بخش کودک و نوجوان، سه اثر در بخش دگرگونی‌های اجرایی و پنج اثر هم در بخش ویژه(ایثار و شهادت) به مرحله نهایی راه یافت.

وی به استقبال هنرمندان خارجی و ارسال آثار آنان اشاره کرد و ادامه داد: با وجود اینکه امسال جشنواره به صورت بین المللی برگزار نمی‌شود اما ۲۷ اثر متقاضی خارجی داریم که تعدادی از آنها در فضای مجازی و به صورت آنلاین پخش خواهد شد.

جشنواره تئاتر خیابانی مریوان محلی برای ارائه هنرمندانه مطالبات به حق مردم است

مدیرکل ارشاد و فرهنگ اسلامی کردستان هم گفت: جشنواره تئاتر خیابانی مریوان محلی برای ارائه مطالبات به حق مردم است و اینجا جایی است که مطالبات اجتماعی به صورت هنرمندانه برای رفع مشکلات بیان می شود.

عبید رستمی اظهار داشت: کسی که از دل مردم برخواسته باشد و درد مردم را بداند, می تواند به بهترین شکل ممکن به صورت هنرمندانه این مشکلات را به جامعه انتقال دهد.

وی افزود: امیدواریم در ایام برگزاری جشنواره با کمک مردم هنر دوست مریوان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به بهترین نحو پانزدهمین دوره تئاتر خیابانی مریوان برگزار شود تا زحمات چندین ماهه کادر درمانی که در این راه جانشان را از دست دادند را هدر ندهیم.

در پایان این آیین تئاتر عروسکی “جان من ایران من” گروه شانو از کامیاران به نمایش درآمد.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان از پنج تا ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۰ به دبیری عبید رستمی در شهرستان مریوان برگزار می‌شود. ایرنا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس