دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

۲ موزه جدید در شهر سنندج راه‌اندازی می‌شود

دوشنبه - 29 نوامبر 2021
۲ موزه جدید در شهر سنندج راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی کردستان گفت: در پی رایزنی‌های صورت گرفته با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، مسجد دارالاحسان به "موزه مسجد" و کلیسای تاریخی سنندج به "موزه کلیسا" تبدیل می‌شوند.

یعقوب گویلیان در گفت و گو با خبرنگار کردنامه، اظهار داشت: کردستان یکی از استان‌های تاریخی کشور بوده که بناهای متعددی را در زمینه‌های تاریخی، مذهبی و فرهنگی را در دل خود جای‌ داده است.

وی افزود: مسجد-مدرسه دارالاحسان و کلیسای تاریخی شهر سنندج جزء یکی از مهمترین ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی این شهر به شمار می روند، اما هنوز از ظرفیت‌های آنها برای گردشگری پایدار شهری در زمینه مذهبی و فرهنگی به خوبی استفاده نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان ادامه داد: مفهوم موزه امروزه بسیار وسیع و متنوع شده و مفهوم موزه کلاسیک به معنی جایی که فقط محل نمایش اشیاء و اقلام تاریخی است، جای خود را به گستره‌ای متنوع از کارکرد موزه‌های نوین مانند موزه های تخصصی، اکو موزه، موزه فضای باز و زنده داده است.

وی اضافه کرد: یکی از انواع این موزه‌ها، “موزه بنا” است که امکان حفاظت و بازدید عمومی برای معرفی بناهای شاخص و باارزش را ایجاد می کند و به فراخور می‌توان موزه‌ها و گالری‌های ثابت و یا موقت هنری و تاریخی را در آن برپا کرد.

گویلیان با اشاره به اینکه مسجد-مدرسه دارالاحسان یا مسجد جامع سنندج روزگاری یکی از دارالعلم‌های مهم ایران بوده و دارای ساختار معماری عالی و تزیینات بسیار متنوع و نفیس است، افزود: کلیسای تاریخی سنندج هم با طراحی معماری شاخص، روزگاری همراه با میدان مرتبط با آن یکی از مراکز مهم شهری بوده است.

وی عنوان کرد: پس از دریافت تاییدیه طرح توجیهی و محتوایی از اداره ‌کل موزه‌های وزارت میراث‌ فرهنگی، موزه بنای اماکن نامبرده در سنندج راه‌اندازی می‌شود که امیدواریم با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه موزه وقف را نیز در داخل یکی از این موزه بناها راه اندازی کنیم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس