دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

فراز و فرودهای بخش تعاون در کردستان

سه‌شنبه - 14 دسامبر 2021
فراز و فرودهای بخش تعاون در کردستان

بخش تعاون در کردستان از گذشته تاکنون دارای فراز و فرودهای بسیاری بوده است که با بررسی نقاط ضعف گذشته می توان آینده روشنی را برای آن برنامه ریزی و طراحی کرد.

به گزارش کردنامه، تعاون به معنی همکاری و یاری رساندن به یکدیگر معنا شده است که در بخش اقتصادی نیز به مفهوم ساده می‌توان به مشارکت جمعی در کار و سرمایه یکدیگر در قالب یک یا چند واحد تولیدی اشاره کرد.

بخش تعاونی امروزه در دنیا مورد استقبال بسیاری زیادی قرار گرفته و طی چند دهه اخیر نیز در کشورمان، اهمیت آن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

به وسیله فعالیت‌های تعاونی، سطح زندگی مردم به مراتب بهتر و سریع‌تر بالا می‌رود، فرهنگ تعاونی، اساس دموکراسی و مشارکت مردمی ‌را استحکام می‌بخشد و در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی برای افرادی که با هوش و درایت خود طرز تفکر جمعی و احترام به افکار و عقاید یکدیگر را پذیرفته‌اند، منافع بسیاری در پی دارد.

علیرغم ظرفیت بالایی که بخش تعاون در توسعه اقتصاد دارد اما آنطور که باید از این ظرفیت بالقوه استفاده نشده و براساس برنامه پنج ساله توسعه که سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد کشور را برای بخش تعاون در نظر گرفته است، هنوز تا رسیدن به این جایگاه فاصله بسیاری را در پیش داریم.

۹۵ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد که برای یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اشتغالزایی ایجاد کرده و ۱۵ میلیون نفر در آنها عضویت دارند.

بخش تعاون در استان کردستان در تعدادی از حوزه‌ها خوب بوده و در برخی دیگر نه، که متاسفانه شیوه ویروس کرونا از ۲ سال گذشته نیز بر روی آن تاثیر مخربی گذاشته و این بخش هم اکنون نیازمند توجه بیشتری است.

فعالیت ۱۹۰۰ تعاونی در کردستان

مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان در گفت و گو با خبرنگار کردنامه گفت: آمار تعاونی‌های فعال و در دست اجرای استان ۱۹۰۰ واحد بوده که این میزان تعاونی برای ۱۶ هزار نفر اشتغالزایی ایجاد کرده است.

علی اصغر عباسی ادامه داد: هم اکنون ۱۸۳ هزار نفر در تعاونی‌های استان عضویت دارند که از این تعداد ۱۴۰ هزار نفر (۷۶ درصد) مرد و ۴۳ هزار نفر (۲۴ درصد) زن هستند.

وی اضافه کرد: تعریف فضای کسب و کار تعاونی‌ها با ارائه مشوق‌های بیمه‌ای و معافیت‌های مالیاتی و تشکیل تعاونی‌های بزرگ مقیاس با مشارکت تعداد کثیری از ساکنان مناطق حاشیه‌ای و روستایی، ۲ برنامه‌ راهبردی وزارت تعاون است.

مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: طی چند سال گذشته گرایش به تشکیل تعاونی‌های فراگیر در کشور بیشتر شده است که ۷۰ درصد اعضای این تعاونی‌ها را افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی همچون مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، روستاییان، زنان سرپرست خانوار یا شاغلان در صنایع دستی تشکیل می‌دهد.

وی افزود: هم اکنون در کردستان چهار تعاونی فراگیر وجود دارد که ۲ مورد آن در شهر مریوان و ۲ مورد دیگر در شهرهای قروه و سقز تشکیل شده است.

فعالیت سه تعاونی‌ توسعه و عمران شهرستان در کردستان

عباسی ادامه داد: تعاونی‌های توسعه و عمران شهرستان نیز که با عضویت نیم درصد از جمعیت هر شهرستان تشکیل می‌شود یکی دیگر از برنامه‌های بخش تعاون است که در کردستان سه مورد در شهرهای بیجار، مریوان و دیواندره فعال هستند.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از راهبردهای این وزارت خانه تشکیل تعاونی‌های دانش بنیان و فناوری محور در مراکز دانشگاهی است که مرکز نوآوری و توسعه تعاون در دانشگاه کردستان راه اندازی شده و به زودی اندیشکده تعاون نیز در دانشگاه آزاد سنندج افتتاح می‌شود.

وی افزود: بیش از ۲۰ تفاهم نامه در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ادارات و دستگاه‌های مختلف منعقد شده که تاکنون حدود ۶۰ درصد آنها اجرایی شده است.

مشکلات تعاونی‌های مسکن در حال رفع شدن است

وی ادامه داد: حل مشکلات تعاونی‌های مسکن زمانبر بوده و کار کارشناسی بسیاری می‌طلبد اما خوشبختانه مشکلات بیشتر این تعاونی‌ها در حال رفع شدن بوده و در حال حاضر ۲ تا سه مورد حل نشده است.

مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: مسکن نیاز اصلی مردم است که در حال حاضر به دلیل گرانی مصالح ساختمانی و قیمت زمین، خرید مسکن تعاونی به صرفه‌تر است.

آسیب جدی کرونا به بخش تعاون

وی به آسیب‌های جدی کرونا به تعاون نیز اشاره کرد و گفت: واحدهای گردشگری، صنایع دستی، صنایع غذایی، حمل و نقل و صادراتی ما از ۲ سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا آسیب‌های جدی دیدند که حل مشکل آنها چندین سال زمان خواهد برد.

عباسی اضافه کرد: براساس بررسی‌های گرفته، از بهار سال ۱۳۹۹ تا بهار امسال، حدود یک و نیم میلیون شغل در کشور از دست رفته که ۸۸ درصد مربوط به واحدهای خرد و کمتر از ۱۰ نفر نیروی کار است؛ ضمن اینکه واحدهای تعاونی در این ردیف قرار دارند که کرونا ضربه سنگینی به آنها وارد کرد.

تعاونی‌های کردستان با اتاق تعاون همکاری نمی کنند

عضو هیات رییسه اتاق تعاون کردستان نیز اظهار داشت: اتاق تعاون کردستان طی سال‌های اخیر فعال بوده است اما آنگونه که باید نتوانسته خود را نشان بدهد که ممکن است بخشی از آن به کمکاری خود اتاق تعاون و بخشی نیز به دستگاه‌های اجرایی، اقتصادی و حتی تعاونی برگردد که شرح وظایف اتاق برای آنها تفهیم نشده و دولتمردان نیز اتاق تعاون را هنوز به رسمیت نشناخته‌اند.

سید خالد حسینی افزود: در کشور ما بخش دولتی، اعظم کارهای اجرایی را به دست گرفته و برای بخش خصوصی ارزش زیادی قایل نیست و یکی از ایرادات نظام اقتصادی ما نیز این است که بخش خصوصی کمتر در کارها دخیل است.

وی ادامه داد: فقط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ما تعامل و همکاری بسیار خوبی دارد و مابقی ادارات و دستگاه های اقتصادی اهمیت خاصی برای بخش خصوصی قایل نیستند که همبن باعث عقب ماندگی کارها می‌شود.

عضو هیات رییسه اتاق تعاون کردستان اضافه کرد: اتاق تعاون خدمات بسیاری را برعهده دارد اما متاسفانه در کردستان تعاونی‌ها و اتحادیه‌های کمی عضو آن هستند که اگر با این خدمات آشنا بودند، زودتر عضو می شدند و با اتاق همکاری می‌کردند.

وی ضمن گلایه از وضع مالیات‌های سنگین بر بخش‌های تولیدی، توزیعی و خدماتی استان، گفت: ما به این مسئله واقف هستیم که مالیات زیربنای رشد اقتصادی هر کشوری است اما باید عادلانه باشد؛ در حال حاضر اکثر پرونده‌های ما به دلیل مسایل مالیاتی به اداره کل امور مالیاتی ارجاع داده می‌شود که اگر تعاونی‌های استان در این زمینه با اتاق تعاون مشورت کنند امور آنها زودتر پیگیری و به نتیجه خواهد رسید.

حسینی به دایر بودن مرکز داوری در اتاق تعاون استان نیز اشاره کرد و افزود: وکلا و حقوقدان‌های خبره‌ای در این مرکز مشغول به فعالیت هستند که در صورت بهره گرفتن تعاونی‌ها از توان آنها، روند رسیدگی به پرونده‌های آنها در محاکم قضایی بسیار کمتر می‌شود که نیاز است تعاونی‌های استان از این ظرفیت استفاده کنند.

وی گفت: اتاق تعاون می‌تواند به عنوان رابطی برای صادرات محصولات تولیدی استان به سایر کشورها و واردات نیز فعالیت داشته باشد که تاکنون این مسئله صورت نگرفته است؛ بخشی از این مسئله به همکاری خود ما برمی‌گردد که کمتر اطلاع رسانی کرده‌ایم و بخشی نیز به رسانه‌ها مربوط می‌شود.

لازمه موفقیت، اعتقاد به بخش تعاون است

مدیرعامل تعاونی تامین نیاز صنایع پلاستیک و شیمیایی صنوبر کردستان نیز که جزو پیشتازان بخش تعاون در استان است، اظهار داشت: از شهریورماه سال ۱۳۵۹ نخستین تعاونی تولیدی کردستان را تاسیس کردم و موسس اتاق تعاون کردستان و تهران و عضو اتحادیه هیات مدیره سراسری کل کشور نیز هستم؛ تاکنون در کارم موفق بوده‌ام چون به کار تعاونی اعتقاد دارم.

سید انور هاشمی، افزود: ما در کنار کار حرفه‌ای خود بر حسب نیاز، تعاونی تامین مواد اولیه واحدهای تحت پوشش را از ۱۰ سال پیش ایجاد کردیم که فرا استانی شده و واحد نمونه در کشور است.

وی ادامه داد: تعاونی تامین نیاز هم اکنون ۵۰ نفر عضو دارد و در سطح کشور می‌تواند فعالیت کند و عضو بگیرد.

مدیرعامل تعاونی تامین نیاز صنایع پلاستیک و شیمیایی صنوبر کردستان با تاکید بر اینکه همواره یکی از مروجان ایجاد تعاونی بوده‌ام، اضافه کرد: به شدت معنقد به بخش تعاون هستیم و در همه محافل این بخش حضور می‌یابم، چون زندگیم در این راه صرف شده است.

وی با اشاره به اینکه تعاون واژه مقدسی است که برای یک مشارکت جمعی در دنیا به کار می رود، افزود: بخش تعاونی جزو موفق‌ترین بخش‌ها در جهان است چون مردم صاحبنظر و مالک آن هستند و با یکدیگر مشورت و مشارکت دارند.

هاشمی با اشاره به اینکه زمینه برای فعالیت تعاونی‌ها و تعاونگران در استان فراهم است، ادامه داد: هر کسی خواهان موفقیت در این بخش است، باید به کار تعاونی و جمعی اعتقاد داشته باشد که قطعا پیشرفت و دوام کار را در پی خواهد داشت.

تعاونی باید خود را برای شرایط مختلف آماده کند

وی در مورد اثرات کرونا بر تعاونی‌های استان نیز گفت: قطعا شیوع وبروس کرونا بی تاثیر نبوده است که باید هر شرکت خصوصی از قبل آماده باشد و بتواند خود را با شرایط مختلف تطبیق بدهد؛ به عنوان مثال در این زمان برخی از تعاونی‌ها یک خط را به تولید ماسک و وسایل بهداشتی اختصاص دادند که هرکدام خود را تطبیق دادند، پیشرفت هم کردند.

وی ادامه داد: ما در تعاونی تامین نیاز، براساس شرایط موجود و درخواست استانداری کردستان، در سال گذشته تولیداتمان مقداری با تغییر روبرو شد و دستکش یکبار مصرف را در راستای رفاه و تامبن امنیت خاطر مردم تولید کردبم.

مدیرعامل تعاونی تامین نیاز صنایع پلاستیک و شیمیایی صنوبر کردستان اضافه کرد: از سوی دیگر قضیه، واحدهایی همچون صنایع غذایی هم بودند که به تعطیلی کشیده شده و متحمل زیان‌های بسیاری شدند.

وی یادآور شد: دولت، بانک‌ها و اداراتی همچون تامین اجتماعی باید از تعاونی‎‌های آسیب دیده حمایت کنند تا مشکلات آنها برطرف و به چرخه فعالیت بازگردند.

حداقل و حداکثر تعداد عضو در تعاونی‌ها به نسبت سرمایه، نوع فعالیت، فرصت شغلی و رعایت اصل عدم تمرکز و سهم متغیر است، اما تعداد اعضا به موجب ماده ۶ قانون بخش تعاون، نباید کمتر از هفت نفر باشد و این تعداد باید در زمان فعالیت شرکت تعاونی نیز حفظ شود.

گزارش از ویدا باغبانی، خبرنگار کردنامه


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس