دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

زیان‌های کرونا بر گردشگری کردستان

پنج‌شنبه - 23 دسامبر 2021
زیان‌های کرونا بر گردشگری کردستان

شیوع ویروس کرونا همه کسب و کارها و بخش‌های مختلف جامعه را تحت تاثیر خود قرار داد و بخش گردشگری هم یکی از این بخش ها بود که متحمل آسیب‌ها و ضرر و زیان‌های بسیاری شد.

به گزارش کردنامه، موزه خانه کُرد سنندج، پارک جنگلی آبیدر سنندج، دریاچه زریبار مریوان، منطقه هورامان، غار کرفتو دیواندره، روستای پالنگان کامیاران، بازار شهرهای سنندج، بانه و مریوان و قرآن تاریخی نگل هرساله بیشترین آمار بازدید گردشگران را در کردستان به خود اختصاص می دهند.

رشته‌های اصیل صنایع دستی که در حال حاضر در کردستان فعال و دارای برند ملی و یا بین المللی هستند شامل نازک کاری و هنر‌های چوبی(خراطی)، گلیم سنه و بیجار، سازسازی سنتی، زیورآلات سنتی، کلاش بافی، نساجی سنتی، شال بافی (مرخز بافی)، ارغوان بافی و گلیم بافی است.

روستاهای کردستان نیز دارای جاذبه های گردشگری هستند و در چند سال گذشته تعدادی از آنها به ثبت ملی رسیده اند که سال گذشته شهر آرمرده بانه بە عنوان شهر شالبافی، روستای کاکو دهگلان بە عنوان روستای گلیم بافی و روستای دیوزناو سروآباد بە عنوان روستای ارغوان بافی به ثبت ملی رسیدند. 

و اما امسال هم منطقه هورامان با دارا بودن بیش از ۷۰۰ روستا از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید و می توان در آینده بسیار بر روی توسعه گردشگری در این منطقه تمرکز کرد.

در مجموع ۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول و غیرمنقول، قنات و مکان‌های طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۳۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

از ۲ سال گذشته به دنبال شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا بر بخش گردشگری کردستان هم آسیب زیادی وارد شد که این مساله را در ادامه این گزارش بررسی کرده ایم.

خسارت ۶۹.۷ میلیارد تومانی کرونا به بخش گردشگری کردستان

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی کردستان، میزان خسارت ویروس کرونا از ابتدا تاکنون بر بخش گردشکری این استان را ۶۹٫۷ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در این مدت ۵۲۹ نفر از شاغلان در مراکز اقامتی، دفاتر خدمات مسافرتی، راهنمایان گردشگری، شرکت‌های حمل و نقل گردشگری، واحدهای پذیرایی بین راهی و مجتمع‌های گردشگری استان بیکار شدند.

آرمان وطن دوست افزود: در حال حاضر ۵۶ دفتر خدمات مسافرتی در سطح استان فعال هستند که از این تعداد، هشت دفتر درخواست تعطیلی داده بودند که سه مورد آنها هنوز به چرخه فعالیت باز نگشته‌اند.

وی به تشکیل ۶۶ پرونده درخواست تسهیلات خدمات حمایتی کرونا از سوی خسارت دیدگان بخش گردشگری استان اشاره کرد و گفت: میزان تسهیلات درخواستی آنها ۵۰.۳۴ میلیارد ریال بوده اما در کل تاکنون ۲۲.۳۱ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

معاون گردشگری کردستان ادامه داد: بازدید گردشگران از جاذبه‌های گردشگری استان در هشت ماهه اول امسال ۲ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۵۰۵ نفر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴۲ درصد رشد داشته است.

وی یادآور شد: امسال ۵۶ هزار و ۹۷۲ نفر مسافر در استان اقامت داشته‌اند و ما شاهد کاهش ۸۲ درصدی آمار اقامت کنندگان در استان بودیم.

هتل‌های کردستان در زمان کرونا چه میزان آسیب دیدند؟

رییس جامعه هتلداران کردستان، گفت: خسارت وارد شده به بخش هتلداری استان در ۲ سال اخیر تاکنون حدود ۴۰ میلیارد تومان بوده است و در این مدت ۲۲۰ نفر از کارکنان هتل‌های استان بیکار و پنج مهمانپذیر نیز تعطیل شدند.

عبدالحمید حمیدی افزود: برای جبران خسارت کرونا در واحدهای اقامتی کردستان، از طرف وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تسهیلاتی با بهره ۱۴ درصد اختصاص یافت، اما بجز سه یا چهار واحد مابقی تمایلی به استفاده از آن نداشتند، چرا که در دوره شیوع کرونا و بیکاری هتل‌ها این میزان بهره از توان پرداخت این واحدها خارج بود.

وی گفت: ماه‌های شهریور و مهر امسال نسبتاً وضعیت هتل‌ها و مراکز اقامتی استان بهتر بوده اما مراکز اقامتی بانه ‌و مریوان که با معضل خانه‌های استیجاری مواجه اند، با چالش مواجه هستند.

کرونا ۲۰۰ میلیارد تومان به دفاتر خدمات مسافرتی کردستان خسارت زد

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی کردستان گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته این دفاتر طی ۲ سال اخیر به صورت میانگین حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان ضرر و زیان دیدند.

هوشنگ جواهری افزود: ۵۸ دفتر خدمات مسافرتی در کردستان دارای مجوز فعالیت هستند که حدود ۷۰ درصد کارکنان و فعالان این بخش در این دوران بیکار شدند.

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی کردستان اضافه کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا در این ۲ سال بیشتر مواقع مرز باشماق مریوان بسته بود و فعالیت ما در این بخش بسیار تحت تاثیر قرار گرفت.

وی گفت: حمایت دولت از دفاتر خدمات گردشگری در قالب اعطای وام با بهره ۱۲ درصد بود که با توجه به اینکه در مدت این ۲ سال تقریبا تمامی فعالیت‌های آنها تعطیل شده بود در بازپرداخت اقساط آن با مشکل روبرو شدند.

جواهری اضافه کرد: در این مدت بخشنامه‌های ستاد کرونا هم نادیده گرفته می‌شد و ما از سوی ادارات امور مالیاتی و بیمه تحت فشار قرار می گرفتیم چون تفاسیر خاص خود را از قوانین ستاد مقابله با کرونا داشتند و ما حمایت خاصی را ندیدیم.

وی در پایان فعالیت تورهای غیرمجاز را از دیگر آسیب هایی مطرح کرد که در این ۲ سال بر بخش گردشگری کردستان آسیب وارد کرد و این مساله نیازمند ساماندهی و پیگیری جدی است.

رونق دوباره گردشگری در سایه رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی و نابودی کرونا است و دولت هم البته باید بسته های حمایتی و تشویقی برای واحدها و بخش گردشگری اتخاذ کند.

گزارش از ویدا باغبانی، خبرنگار کردنامه


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس