دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

۹۵ درصد جامعه هدف کردستان باسواد است

پنج‌شنبه - 23 دسامبر 2021
۹۵ درصد جامعه هدف کردستان باسواد است

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان گفت: در حال حاضر ۹۴.۵ درصد جامعه هدف ( ۱۰ تا ۴۹ سال) در سطح استان از نعمت سواد بهره‌مند هستند.

رمضان یوسفی روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار داشت: در میان جامعه هدف شاخص باسوادی مردان استان به ۹۶ درصد و باسوادی زنان به ۹۱.۹۲ درصد رسیده است، ضمن اینکه این آمار مربوط به محدوده زمانی تا پایان سال ۱۳۹۹ است.

وی با بیان اینکه کل جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال که جامعه هدف ما را در بر می گیرند در استان بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر هستند ادامه داد: تلاش می‌شود تا افق ۱۴۰۴ حداقل ۹۸ تا ۹۹ درصد این افراد باسواد باشند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان افزود: اختلاف باسوادی در مناطق شهری و روستایی در سال ۱۳۵۵ حدود ۳۷ درصد بوده که در سال ۱۳۹۹ این اختلاف به ۶.۶۹ درصد رسیده و ۳۱.۳۰ درصد کاهش اختلاف باسوادی بین شهر و روستاها را شاهد بوده‌ایم.

وی یادآور شد: براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ نرخ باسوادی جمعیت ۱۰ تا ۱۹سال استان ۹۹.۲ درصد بوده و رتبه چهارم کشوری، ۱۰‌ تا ۲۹ سال با ۹۸.۴ درصد رتبه هشتم و در جمعیت ۱۵ تا  ۲۴ سال ۹۸.۷ درصد رتبه ششم کشوری را داشته ایم.

یوسفی اظهار داشت: در سال ۱۳۵۵ از جمعیت ۷۰۰ هزار نفری استان بیش از ۴۳۱ هزار نفر بیسواد مطلق بودند که در سال ۱۳۹۵ از جمعیت یک میلیون و  ۴۳۴ هزار نفری، ۵۶۲ هزار و ۳۰۱‌ نفر بیسواد بودند، از این تعداد ۸۲ هزار و ۲۵۰ نفر جامعه هدف ما(۱۰ تا ۴۹ سال) بود.

ایرنا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس