پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

بسکتبال کردستان در گیر و دار مشکلات

سه‌شنبه - 4 ژانویه 2022
بسکتبال کردستان در گیر و دار مشکلات

رشته بسکتبال را در کردستان می‌توان به عنوان پرطرفدارترین رشته ورزشی نام برد که در سال‌های گذشته تماشاگران پر شور و هیجان آن سالن 2 هزار نفری آزادی سنندج را پر می‌کردند و بازی‌های خاطره انگیزی را رقم می زدند.

به گزارش کردنامه؛ بسکتبال کردستان به دلیل مشکلاتی که دارد از چند سال گذشته تاکنون نتوانسته به در لیگ برتر کشور حضور داشته باشد و امروز با مشکلات بسیاری دست به گریبان است.

عدم حمایت واحدهای بزرگ صنعتی کردستان به عنوان اسپانسر، دستمزدهای پرداخت نشده و معوقه بازیکنان از سال گذشته و نبود سالن تمرین بخشی از مشکلات این رشته ورزشی در استان است.

اهالی این رشته در استان کردستان چشم انتظار یاری مسوولان ارشد استان همچون استاندار و نمایندگان مجلس هستند که مشکلات آنها را بررسی و حل کنند.

امسال استان کردستان ۲ تیم بسکتبال در لیگ دسته یک بسکتبال کشور دارد که تیم سنندج با عنوان تیروژ حیات کردستان و تیم کامیاران با عنوان پاس ناجا است.

مسایل و مشکلات رشته بسکتبال را از زبان اهالی آن جویا شدیم و به بررسی آخرین وضعیت این رشته در کردستان پرداختیم.

نبود امکانات سخت افزاری مشکل اصلی بسکتبال است

سرمربی تیم تیروژ حیات کردستان در گفت و گو با خبرنگار کردنامه گفت: سال ۱۳۹۸ به همت مدیرکل ورزش و جوانان و رییس هیات بسکتبال استان، یک تیم را با نام خانه بسکتبال راه اندازی کردیم و سال ۱۳۹۹ هم این تیم برقرار بود اما سال گذشته ۲ نفر از مسوولان استان قول دادند هزینه‌های تیم را تامین کنند اما تا این لحظه حدود ۵۵ درصد از قراردادهای سال گذشته بازیکنان ما هنوز پرداخت نشده است.

رامین احمدیان افزود: امسال با توجه به حمایت شرکت تیروژ حیات از تیم کردستان، ما دغدغه مسایل مالی را نداریم بلکه بزرگترین مشکل ما در حال حاضر در بخش سخت افزاری است.

وی ادامه داد: ما سالنی برای تمرین در اختیار نداریم در حالی که در سنوات گذشته اداره کل ورزش و جوانان استان سالن آزادی را در اختیار ما می گذاشت.

سرمربی تیم تیروژ حیات کردستان اضافه کرد: ما انتظار داریم دوباره سالن را در اختیار ما و سایر رشته های ورزشی که به آن نیاز داریم بگذارند چون در حال حاضر از سالن خانه بسکتبال نمی‌توان برای تمرین استفاده کرد، هم استاندارد نیست و هم به اجاره باشگاه های خصوصی درآمده و ما صبح‌ها مجبوریم در آن تمرین کنیم که سرد است.

وی گفت: شهر سنندج به نام ورزش بسکتبال در ایران شناخته شده است و ما در مسابقات لیگ می‌توانیم یک سالن ۶ هزار نفری را پر از تماشاگر کنیم که انتظار داریم استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی این نکته را مدنظر قرار دهند و به پاس این همه عشق و علاقه جوانان و مردم شهر سنندج، رشته بسکتبال را بیشتر حمایت کنند.

احمدیان گفت: از پارسال تاکنون اکثر بازیکنان ما تمرین نداشته‌اند که بخش زیادی از آن به دلیل فراهم نبودن شرایط بوده و دستمزد آنها هم پرداخت نشده است ما تیم امسال را سه چهار روز قبل از مسابقات لیگ دسته یک بستیم و ۹۰ درصد این تیم کمتر ۲۰ سال سن دارند که تاکنون در لیگ بازی نکرده‌اند.

وی ادامه داد: خوابگاه خانه بسکتبال در حال حاضر بلاتکلیف است در صورتی که ما برای آن برنامه ریزی کرده ایم و می خواهیم برای شهرستان‌ها اردو، کلاس های آموزشی و حتی لیگ استانی را در ۲ بخش آقایان و بانوان برگزار کنیم.

سرمربی تیم تیروژ حیات اضافه کرد: ما از آقای استاندار و نمایندگان استان انتظار داریم پیگیری ‌کنند که واحدهای بزرگی همچون پتروشیمی، لاستیک بارز، ایستک و واحدهای دیگر چرا از تیم‌های ورزشی استان و رشته بسکتبال حمایت نمی کنند و این مشکلی است که سال‌ها وجود دارد و کسی پیگیر آن نیست.

وی تاکید کرد: اگر ورزش در جامعه توسعه پیدا کند آسیب‌های اجتماعی قطعا کاهش می یابد و شور و نشاط اجتماعی بیشتر می شود.

ورزش بانوان مورد حمایت قرار نمی‌گیرد

نایب رییس هیات بسکتبال کردستان نیز گفت: ورزش بانوان فقط در چند رشته خاص در استان حمایت می شود، اما ما انتظار داریم از تیم بسکتبال بانوان هم حمایت شود و نسبت به این رشته بی تفاوت نباشند.

مونس علی پناه که بازیکن تیم کبابی شیدای سنندج نیز هست، افزود: با هر سختی که هست ما باید تیم خود را در لیگ دسته یک نگه داریم چون برای ما مهم است که در لیگ تیم داشته باشم.

وی با اشاره به اینکه ما امکانات سخت افزاری و سالنی برای تمرین را در اختیار نداریم، اضافه کرد: تیم ما اکثرا نوجوان و دانش آموز هستند که تا ظهر در مدرسه مشغول به تحصیل هستند و ما بعد از ظهرها سالنی را در اختیار نداریم تا تمرین کنیم.

نایب رییس هیات بسکتبال کردستان افزود: اسپانسرها چشمشان به اداره ورزش و جوانان است و ما حداقل انتظار داریم که خوابگاه، سالن و برخی امکانات دیگر در اختیار ما بگذارند.

وی گفت: تعدادی از بازیکنان خوب ما با استان‌های دیگر قرارداد بستند و ما امسال آنها را در اختیار نداریم، اما اگر بتوانیم سال بعد آنها را به استان برگردانیم قطعا می‌توانیم بهترین تیم را در لیگ برتر داشته باشیم.

اداره کل ورزش و جوانان نمی‌تواند باشگاه داری کند

معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان کردستان نیز اظهار داشت: اداره کل ورزش و جوانان تاکنون تا جایی که توانسته است از بسکتبال حمایت کرده اما براساس قانون نمی تواند باشگاه داری کند.

سایه میر صادقی ادامه داد: شهر سنندج را به ورزش بسکتبال در کشور می‌شناسند و زیرساخت ورزش ما این رشته است و اهالی آن مطالبات به حقی دارند.

وی تاکید کرد: شرکت ها و کارخانه های بزرگ استان حتما باید از بخش ورزش حمایت کنند چون در قانون هم ذکر شده که درصدی از درآمد آنها باید در راه حمایت از بخش ورزش صرف شود

معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان کردستان با اشاره به اینکه هیات بسکتبال استان نیز باید فعالیت خود را بیشتر کند، اضافه کرد: پولی که به اداره ورزش و جوانان برای ۴۰۰ هیات ورزشی داده می‌شود واقعا تقسیم شدنی نیست.

وی در رابطه با سالن آزادی سنندج گفت: سالن آزادی را دانشگاه علوم پزشکی برای یک ماه واکسیناسیون کرونا از ما خواستند و ما را مجبور شدیم این سالن را در اختیار آنها بگذاریم که با گذشت حدود شش ماه هنوز به ما پس نداده‌اند اما در حال رایزنی برای در اختیار گرفتن دوباره آن هستیم.

صادقی ادامه داد: افراد بزرگی در رشته بسکتبال حضور دارند که ما هم باید آنها را تا جایی که می توانیم حمایت کنیم و مسایل و مشکلات آنها را تا جایی که از دستمان بر می‌آید حل و فصل کنیم.

واضح و مبرهن است که گسترش ورزش در جامعه باعث کاهش ناهنجاری و آسیب های اجتماعی می شود که امیدواریم مسوولان حمایت از این مساله رامدنظر قرار دهند.

گزارش از ویدا باغبانی، خبرنگار کردنامه


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس