دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

سهم کردستان در لایحه بودجه سال آینده ۴۷۰۰ میلیارد تومان است

سه‌شنبه - 4 ژانویه 2022
سهم کردستان در لایحه بودجه سال آینده ۴۷۰۰ میلیارد تومان است

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان گفت: در لایحه بودجه سال آینده چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار در بخش‌های عمرانی، هزینه‌های جاری و پروژه‌های ملی و مشترک به استان اختصاص یافته که ۱۶ درصد نسبت به سال جاری افزایش دارد.

به گزارش کردنامه؛ بهرام نصراللهی‌زاده در نشست خبری تشریح ویژگی‌های لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: علاوه بر اعتبار یاد شده، ۲ هزار میلیارد تومان هم به صندوق پیشرفت و عدالت استان اختصاص یافته که در مجموع ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده به استان اختصاص یافته است.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف بودجه استان گفت:  یک بخش از اعتبارات به عنوان اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است که به صورت سرجمع در اختیار استان قرار گرفته و در خود استان و از طریق شورای برنامه ریزی استان توزیع می شود.

وی افزود: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اعتبارات استانی کردستان ۲ هزار و ۳۳۸ میلیارد و ۸۰۹ میلیون تومان است که این عدد در سال‌جاری یک هزار و ۹۲۸ میلیارد تومان است و در لایحه سال آینده ۲۱.۳ درصد رشد دارد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان سهم کردستان از محل ۲ درصد آمد ناشی از فروش نفت را ۵.۵ درصد برابر با ۳۷۰ میلیارد تومان  اعلام و اظهار داشت: این عدد شاخص خوبی از محل درآمدهای نفتی برای استان است.

نصراللهی‌زاده سهم کردستان از محل قانون استفاده متوازن کشور را هزار و ۹۰ میلیارد تومان برابر با ۳.۴ درصد برشمرد و افزود:  در ستون استانی  ۸۴۱ میلیارد تومان و اجرای طرح‌های هادی روستایی هم ۳۷ میلیارد و ۵۱۸ میلیون تومان اعتبار برای استان دیده شده است.

وی به پروژه های استانی ملی شده هم اشاره کرد و گفت:  کردستان۳۳ طرح در این بخش دارد که یک‌هزار و ۴۰۶ میلیارد تومان اعتبار در لایحه بودجه برای ان پیش بینی شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان اضافه کرد: از این ۳۳ طرح و پروژه ۲۰ طرح ملی است که وزارتخانه‌ها متولی آن بوده و تخصیص اعتبار هم توسط سازمان برنامه و بودجه کشور انجام می شود.

نصراللهی‌زاده اعتبار لحاظ شده در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برای این ۲۰ طرح را یک‌هزار و ۱۷۱ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: ۱۳ طرح از این تعداد استانی است و برای اجرا و تکمیل آن اعتباری بیش از ۲۳۵ میلیارد تومان در لایحه بودجه اختصاص یافته است.

وی سهم استان از اعتبارات عمرانی، استانی، ملی و مشترک را سه هزار و ۹۴۵ میلیارد تومان با ۱۵ درصد رشد برشمرد و گفت: این در حالی است که بودجه عمرانی کشور رشدی نداشته است.

نصراللهی‌زاده اضافه کرد: هشت پروژه مشترک با استانهای دیگر کشور داریم که در مجموع ۵۶۴ میلیارد تومان اعتبار در قانون بودجه دارد که ۲۰۰ میلیارد تومان آن سهم کردستان است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان تاکید کرد: این اعتبارات به غیر از اعتبارات ملی متمرکزی است که در اختیار برخی نهادها و سازمانه‌ها از جمله سازمان توسعه و نوسازی، شرکت گاز، بنیاد مسکن و توسعه اماکن ورزشی است.

نصراللهی زاده از افزایش ۲۱ درصد ی اعتبارات هزینه ای دستگاه های اجرایی استان از جمله هزینه های جاری و حقوق پرسنل اشاره و اظهار داشت: این عدد برای استان در لایحه بودجه سال آینده ۷۳۸ میلیارد تومان است که رشد آن در مقایسه با افزایش پنج درصدی کشور، رقم قابل توجهی است.

وی به راه اندازی صندوق پیشرفت و عدالت در استانهایی با اعتبار اولیه ۲ هزار میلیارد تومان اشاره کرد و افزود: ایجاد صندوق استانی پیشرفت و عدالت با مدیریت استانی از بی‌سابقه‌ترین رویکردهای لایحه بودجه است که برای حمایت از تولید و ایجاد اشتغال فعالیت خواهد کرد .

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان اضافه کرد: این صندوق سازوکارهای بانکی را ندارد و منابع و توزیع ان استانی است ودر جهت ایجاد عدالت و کاهش نابربرای جغرافیایی کمک شایانی خواهد داشت  واهرمی برای حمایت سازنده از تولید است.

نصراللهی‌زاده افزود: با اضافه کردن سهم ۲هزار میلیارد تومانی استان در صندوق پیشرفت و عدالت، استان در لایحه بودجه سال آینده در کل ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد کل اعتبار دارد.

وی گفت: ۲ هزار پروژه نیمه تمام در استان داریم و برای همین در چند سال گذشته، پروژه جدیدی( غیر از آنهایی که ضرورت داشت) تعریف نشده و بر اساس اولویت این پروژه‌ها در حال تکمیل بوده و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل آنها برابر با سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان تاکید کرد: کردستان از استان‌های موثر در جهش اقتصادی است که در چند سال اخیر منابع دولت به ایجاد و تاسیس زیرساخت ها اختصاص یافته و حالا نوبت بهره‌برداری از آن رسیده و تبیین و برجسته‌سازی نقش استان در رشد اقتصادی پیش بینی شده در لایحه بودجه سال آینده، نیازمند همکاری تنگاتنگ دستگاه های اجرایی و فعالان اقتصادی استان است.

ایرنا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس