دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

۳ نفر حفار غیرمجاز در هورامان دستگیر شدند

یکشنبه - 9 ژانویه 2022
۳ نفر حفار غیرمجاز در هورامان دستگیر شدند

فرمانده یگان حفاظت اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی کردستان از شناسایی و دستگیری سه حفار غیرمجاز در چلە خانە (عبادتگاه) پیرشالیار هورامان از توابع شهرستان سروآباد خبر داد.

سرهنگ رسول مرادی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار کردنامه در این خصوص اظهار داشت: در پی گزارش دریافتی رییس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان سروآباد مبنی بر حفاری سه نفر در شهر هورامان، بلافاصله نیروهای یگان حفاظت این اداره‌ کل با همکاری مسوول شهرستان و نیروی مراقب آثار، به محل اعزام شدند.

وی افزود: پس از حضور در محل جرم و همکاری توسط دوستداران و میراث‌بانان، سه حفار غیرمجاز دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی کردستان ادامه داد: در این راستا پرونده قضایی برای مجرمان تشکیل و به منظور سیر مراحل ‌قانونی به مراجع ذی‌صلاح تحویل شد.

سرهنگ مرادی یادآور شد: هرگونه حفاری و کاوش غیرمجاز برای به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.

منطقه هورامان واقع در ۲ استان کردستان و کرمانشاه دارای معماری پلکانی، آب و هوای مطبوع، آداب و رسوم سنتی، پوشش خاص، صنایع دستی و غذاهای محلی منحصربفرد است که پرونده منظر فرهنگی این منطقه پنجم مردادماه ۱۴۰۰ در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو مورد تایید اعضا قرار گرفت و به ثبت جهانی رسید.

شواهد باستان شناسی بدست آمده نشان می‌دهد که قدمت هورامان به دوران پارینه سنگی میانی و به حدود ۴۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد.

“پیرشالیار” نام یک روحانی مشهور در شهر هورامان تخت بود که بارگاه و عبادتگاه (چله خانه) وی هم اکنون محل زیارت مردم و گردشگران است و هر ساله نیز مراسم و آیین خاصی در هورامان با عنوان عروسی پیرشالیار در ۱۵ بهمن ماه برگزار می شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس