یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

بسکتبال کردستان قربانی اختلافات داخلی

دوشنبه - 21 فوریه 2022
بسکتبال کردستان قربانی اختلافات داخلی

تیم بسکتبال تیروژ حیات کردستان که می‌بایست برای ادامه مسابقات خود در لیگ دسته یک بسکتبال کشور به شهر اراک اعزام شود، به دلیل اختلافات داخلی از ادامه این رقابت‌ها انصراف داد.

رشته بسکتبال در کردستان از قدمت طولانی برخوردار بوده و با توجه بازیکنان و کادر فنی توانمند و همچنین طرفداران بسیار و پرشور و هیجان، از این رشته به عنوان رشته ورزشی اول استان یاد می‌شود.

تیم بسکتبال کردستان در چند سال اخیر به دلیل عدم حمایت واحدهای بزرگ صنعتی استان دچار مشکلاتی شده و نتوانسته است همچون سال‌های اوج خود در دهه‌های گذشته در سوپرلیگ بسکتبال کشور حاضر شود.

در حالی که واحدهای بزرگ صنعتی استان از رشته‌های ورزشی و ورزشکاران کردستانی حمایت خود را دریغ می‌کنند، امسال اما یک شرکت کمتر شناخته شده به نام “تیروژ حیات” به عنوان اسپانسر حمایت خود را از تیم خانه بسکتبال کردستان اعلام کرد و موجی از خوشحالی را در بین بازیکنان، کادر فنی و حتی طرفداران این رشته ورزشی در استان پدید آورد.

تیم بسکتبال کردستان در بخش آقایان با حمایت شرکت “تیروژ حیات” از اواخر آذرماه امسال مسابقات خود را در لیگ دسته یک کشور در شهر همدان آغاز کرد و در دی ماه و بهمن ماه نیز در شهرهای سنندج و اراک سایر رقابت‌های خود برگزار کرد و در حالی که قرار بود روزهای پایانی بهمن ماه عازم مسابقات دور برگشت مرحله دوم مقدماتی گروه شمال (B) در شهر اراک شود، به دلیل اختلافات داخلی که گریبانگیر این تیم شده است، از ادامه رقابت‌ها انصراف داد.

تیم کردستان قرار بود در این مرحله از مسابقات در روزهای پنج شنبه و شنبه ۲۸ و ۳۰ بهمن ماه در شهر اراک به مصاف تیم‌های خانه بسکتبال زنجان و نبوغ اراک برود، اما به دلیل اختلافات میان سرمربی و اسپانسر تیم، عازم این مسابقات نشد.

در این گزارش سعی بر آن شده تا سخنان هر ۲ طرف شنیده و منعکس شود و در پایان نیز نظر مدیرکل ورزش و جوانان استان کردستان را در مورد وضعیت کنونی تیم بسکتبال کردستان جویا شدیم.

دخالت‌های اسپانسر در مسایل فنی آغازگر اختلافات بود

سرمربی تیم بسکتبال کردستان، یکی از دلایل اختلافات پیش آمده را دخالت‌های اسپانسر تیم در مسایل فنی اعلام کرد و گفت: اسپانسر با حضور یکی از بازیکنان در ترکیب تیم مخالف بود و از من می‌خواست که این بازیکن را از تیم کنار بگذارم که من علیرغم فشارهایی که برای اخراج این بازیکن از سوی حامی تیم بر من وارد شد، در مقابل این خواسته مقاومت کردم و همین مسئله باعث آغاز اختلافات ما شد.

رامین احمدیان ادامه داد: به این دلیل در مقابل پافشاری اسپانسر مبنی بر اخراج این بازیکن مقاومت کردم، چون معتقد هستم این بازیکنان سرمایه‌های ورزشی این شهر هستند و برای سال‌های آینده هم باید آنها را در تیم نگه داریم و از آنها حمایت کنیم.

سرمربی تیم بسکتبال کردستان گفت: مورد دیگری که باعث اختلاف بین من و اسپانسر شد عمل نکردن ایشان به تعهداتشان در زمان مقرر شده بود که بعد از معترض شدن من نسبت به این مسئله، ایشان حق الزحمه تعدادی از بازیکنان را پرداخت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: حدود یک هفته مانده به شروع رقابت‌های این مرحله از مسابقات لیگ دسته یک بسکتبال کشور و بعد از اختلاف نظرهای پیش آمده، من ترجیح دادم که از سرمربیگری تیم کنار بروم و از مدیر فنی تیم خواستم هدایت تیم را در مسابقات باقیمانده برعهده بگیرد که سه روز مانده به شروع مسابقات با پادرمیانی مدیرکل ورزش و جوانان و رییس هیات بسکتبال استان از من خواسته شد تا دوباره سرمربیگری تیم را برعهده بگیرم که آن را قبول کردم، اما این بار اسپانسر با حضور من در تیم مخالفت کرد.

احمدیان افزود: یکی دیگر از مسایلی که اسپانسر مطرح کرده‌اند، بی‌نظمی تیم بوده که چنین چیزی صحت ندارد، چون تمامی کارهای این تیم از روی برنامه‌ریزی از قبل تعیین شده پیش می‌رفت و به شخصه هیچوقت حتی یک ثانیه دیرتر در تمرینات حاضر نشده‌ام و تمرینات تیم هر روز بدون وقفه با حضور و غیاب بازیکنان برگزار شده است.

تا کنون به تمامی تعهدات خود عمل کرده‌ام

در طرف دیگر این قضیه پویا احمدی، مدیرعامل شرکت “تیروژ حیات” به عنوان اسپانسر تیم بسکتبال کردستان، مدعی است که تا کنون به تمامی تعهدات و وعده‌هایی که داده در زمان مقرر عمل کرده و رسید واریزی‌ها و خود بازیکنان گواه این مسئله هستند.

بسکتبال کردستان قربانی اختلافات داخلی

وی در مورد درخواست اخراج یکی از بازیکنان از ترکیب تیم هم گفت: بحث فنی تیم به من ارتباطی ندارد، اما این مشکل مورد بحث خود کادر فنی هم بود که من درخواست دادم در کمیته انضباطی این مشکل حل شود که این اتفاق نیفتاد.

احمدی ادامه داد: مشکلی که با این بازیکن داشتیم یک سوءتفاهم بود که حل شد و در حال حاضر هم این بازیکن همراه تیم است.

وی اضافه کرد: بحث اصلی من بر سر بی نظمی تیم بود که این مسئله بیشتر باعث این اختلافات شد و من بعد از کناره‌گیری سرمربی تیم در روزهای اول، از مدیر فنی تیم هم خواستم که از ایشان بخواهند دوباره سر تمرین حاضر شود، اما او نیامد.

اسپانسر تیم  بسکتبال کردستان افزود: در نهایت یک روز مانده به شروع مسابقه بود که مدیرکل ورزش و جوانان استان از من خواستند که سرمربی دوباره سر تمرین بیاید اما چون در حساس‌ترین شرایط شیرازه تیم از هم پاشیده شده بود و فقط هفت یا هشت بازیکن در سالن سر تمرین حاضر بودند، با حضور ایشان مخالفت کردم.

اختلافات را با کمی گذشت و خویشتن داری می‌شد حل کرد

نظر سیروس احمدی، مدیر فنی و پیشکسوت تیم بسکتبال کردستان هم در این مورد این بود که اگر ۲ طرف کمی خویشتن‌داری و گذشت داشتند، این اتفاقات رخ نمی‌داد و در این مسئله هر ۲ طرف مقصر هستند، چون در روزهای اول سرمربی از تیم کناره گیری کرد و در روزهای نزدیک به مسابقات هم اسپانسر با پذیرش دوباره سرمربی مخالفت کرد.

وی با بیان اینکه این اختلافات یک اتفاق ناخوشایند برای بسکتبال استان بود، ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم و تیم کردستان به دور از اختلافات دوباره در رقابت‌های لیگ کشوری شرکت کند.

در نهایت نظر مدیرکل ورزش و جوانان کردستان را هم در مورد اتفاقات پیش آمده در تیم بسکتبال استان جویا شدیم.

کردستان به حمایت اسپانسرهای ورزشی نیاز دارد

حامد جولایی گفت: اختلاف پیش آمده بین سرمربی و اسپانسر تیم بوده است که من را در روزهای آخر در جریان این موضوع قرار دادند.

بسکتبال کردستان قربانی اختلافات داخلی

وی ادامه داد: من با ۲ طرف صحبت‌های لازم را انجام دادم اما چون روزهای آخر و نزدیک به مسابقات بود و تمرینات تیم با وقفه روبرو شده بود، این ناهماهنگی‌ها باعث شد که تیم به مسابقات اعزام نشود.

مدیرکل ورزش و جوانان کردستان با تاکید بر اینکه ما نیاز داریم به اسپانسرهایی که به ورزش استان کمک کنند، افزود: از اسپانسر تیم بسکتبال هم تشکر می‌کنیم که امسال برای حضور در لیگ در بحث مسایل مالی به تیم ما کمک کردند و تیم را مورد حمایت خود قرار دادند.

وی یادآور شد: من از اسپانسر تیم هم خواسته‌ام برای سال آینده چه لیگ برتر و چه لیگ دسته یک، هرکدام را که بخواهند امتیاز لازم را برای آنها خواهیم گرفت تا در مسابقات شرکت کنند و در هفته آینده نیز برنامه ریزی لازم را در این خصوص انجام خواهیم داد.

علاوه بر بازیکنان، تعداد بی شماری از هواداران و طرفداران تیم بسکتبال کردستان نیز این روزها دلشکسته و دل نگران از اتفاقات پیش آمده هستند و از ۲ طرف می‌خواهند که هرچه زودتر این مشکلات را حل و فصل کرده و نگذارند بسکتبال استان قربانی این اختلافات شود.

نباید فراموش کرد که هم ماندن رامین احمدیان، سرمربی تیم بسکتبال کردستان طی این سال‌ها با وجود تمامی مشکلات پای این تیم با کمترین ادعا و چشمداشت شایسته تقدیر است و هم نیت خیر و حمایت ارزشمند پویا احمدی به عنوان اسپانسر تیم جای تشکر و قدردانی دارد و آنچه که پیداست هر ۲ طرف دلسوز و حامی ورزش این استان هستند و هنوز هم می‌شود با گفتمان و سعه صدر بیشتر مشکلات و اختلافات را حل کرد به شرطی که لجبازی و برخی از غرورها را کنار گذاشت.

وجود اختلاف نظر در هر مجموعه‌ای امری طبیعی است، اما نباید گذاشت این اختلافات سدی در راه ورزش جوانان این استان شود و باید آینده این ورزشکاران را هم مدنظر قرار داد چون رفتن به سمت و سوی ورزش باعث کم شدن آسیب‌های اجتماعی شده و به سالم‌تر شدن جامعه ما نیز کمک خواهد کرد.

گزارش از ویدا باغبانی، خبرنگار کردنامه


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس