سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

مسیر گردشگردی غرب کشور میزبان آیین‌های نوروزی

پنج‌شنبه - 3 مارس 2022
مسیر گردشگردی غرب کشور میزبان آیین‌های نوروزی

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان گفت: امسال در راستای معرفی هر چه بیشتر ظرفیت‌های گردشگردی غرب کشور و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، آیین نوروز در مسیر گردشگری غرب ایران برگزار می‌شود.

به گزارش کردنامه، یعقوب گویلیان روز پنجشنبه در دیدار با رییس اداره نظارت بر اماکن عمومی کردستان اظهار داشت: در این راستا، حرکت کارناوال این آیین از ۲۳ اسفندماه در تهران آغاز شده و سپس با برگزاری مراسم‌های نوروزی در استان‌های کرمانشاه و همدان، در روز ۲۶ اسفندماه وارد کردستان و شهرستان سنندج می‌شود.

وی افزود: مراسم نوروز در سالن ورزشی ۶ هزار نفری ورزشگاه ۲۲ گولان، به ‌منظور ترویج و آشنایی هر چه بیشتر میهمانان نوروزی با آداب و آیین نوروزی مردم کردستان برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان ادامه داد: برنامه‌های جذاب و شادی نظیر برگزاری نمایشگاه لباس نوروز در خانه کُرد، برپایی نمایشگاه‌های صنایع‌ دستی، اجرای هزار دف، اجرای پیک نوروزی، پخش کلیپ نوروزی و برگزاری جشنواره غذا در این روز پیش ‌بینی شده است.

وی اضافه کرد: ستاد سفرهای نوروزی کردستان با پیش‌بینی حجم زیاد مسافر و گردشگر نوروزی پس از ۲ سال وقفه و محدودیت، از ۲۹ اسفندماه کار خود را آغاز می‌کند.

گویلیان گفت: تمامی اماکن تاریخی، فرهنگی و گردشگری استان، در چارچوب رعایت کامل پروتکل های بهداشتی ابلاغی ستاد ملی کرونا برای پذیرایی از مهمانان نوروزی، آماده‌سازی و بهسازی شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در نوروز امسال با قاطعیت و با هماهنگی دستگاه قضایی و اماکن با فعالیت خانه‌های استیجاری برخورد می‌شود، افزود: بر اساس مصوبات ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا، ارائه هرگونه خدمات اقامتی غیرمجاز در استان ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی کردستان یادآور شد: میزبانی کردستان فرصت بی‌نظیری برای معرفی و توسعه گردشگری استان است و باید همه دستگاه‌های اجرایی تلاش کنند با برنامه‌ریزی دقیق میزبان شایسته‌ای باشیم.

شناسایی خانه‌های استیجاری و تورهای غیرمجاز گردشگری در کردستان

رییس اداره نظارت بر اماکن عمومی کردستان نیز در این دیدار با اشاره به نظارت بیش از پیش بر مراکز اقامتی و شناسایی خانه‌های استیجاری غیرمجاز در ایام نوروز، گفت: با مالکان خانه‌های استیجاری و سایت‌های رزروکننده این اقامتگاه‌های غیرمجاز که قصد پذیرش مسافر را دارند، برخورد جدی صورت می‌گیرد.

سرهنگ پیمانی افزود: شهرستان‌های مریوان و بانه در ساماندهی خانه‌های استیجاری عملکرد خوبی داشته و با اقدامات صورت گرفته این اماکن با اخذ مجوز به خانه مسافر تبدیل شده است.

وی ادامه داد: همچنین عاملان غیرمجاز تورهای گردشگری در فضای مجازی شناسایی شده و از فعالیت آن‌ها جلوگیری خواهد شد.

رییس اداره نظارت بر اماکن عمومی کردستان گفت: پلیس هیچگاه مخالف شادی مردم نیست، اما مخالف با بی‌قانونی و ناامنی است، به همین منظور با افرادی که عملی خارج از چهارچوب قوانین انجام دهند، به‌ شدت برخورد می‌کنیم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس