سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

سنندج میزبان ۱۲ کشور جهان در جشن جهانی نوروز است

سه‌شنبه - 15 مارس 2022
سنندج میزبان ۱۲ کشور جهان در جشن جهانی نوروز است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: شهر سنندج در روز پنجشنبه ۲۶ اسفندماه میزبان جشن جهانی نوروز است و در این مراسم مهمانانی از ۱۲ کشور جهان حضور دارند.

به گزارش کردنامه، یعقوب گویلیان عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: این جشن روز ۲۳ اسفندماه در شهر تهران شروع شده، سپس در شهرهای همدان و کرمانشاه ادامه می‌یابد و در روز ۲۶ اسفندماه نیز در شهر سنندج کارناوال و برنامه‌های آن برگزار خواهد شد.

وی افزود: در این برنامه ۸۵ نفر از اقوام ایرانی سراسر کشور، سفرای چند کشور خارجی و نمایندگان ۱۲ کشور دنیا که دارای جشن نوروز هستند، حضور دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان ادامه داد: برنامه‌های این جشن در پیاده راه فردوسی، خانه کرد و در پایان در سالن شش هزاری نفری سنندج برگزار می‌شود که در خانه کُرد، لباس ملل، صنایع دستی و گالری عکس نوروز برپا خواهد شد.

وی اضافه کرد: برگزاری این جشن نقش بسیار مهمی در معرفی استان کردستان دارد و به رونق و توسعه گردشگری استان در سایر فصول سال نیز کمک خواهد کرد.

گویلیان افزود: در ایام نوروز نیز مراسم نوروزگاه را در اماکن تاریخی استان همچون خانه کرد، عمارت خسروآباد و غار کرفتو برگزار خواهیم کرد که برنامه‌های فرهنگی در این اماکن برای عموم مردم برگزار می‌شود.

وی گفت: بنا بر تاکید استاندار کردستان نیز در این ایام در همه شهرهای استان حداقل یک بازارچه صنایع دستی برپا می‌شود و در برخی از شهرها جشنواره غذا و صنایع دستی نیر برگزار خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان یادآور شد: شهرهای سقز، سنندج، مریوان و بانه همواره بیشترین میزان گردشگر را در استان به خود اختصاص داده‌اند که امیدواریم امسال نیز میزبان خوبی برای مردم سراسر کشور باشیم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس