سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

بارندگی‌ها در کردستان ۲۳ درصد افزایش یافت

چهارشنبه - 4 می 2022
بارندگی‌ها در کردستان ۲۳ درصد افزایش یافت

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: میانگین بارندگی‌های استان در سال زراعی جاری تاکنون ۴۰۴ میلی‌متر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۳۲۹ میلی متر)، ۲۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

علی پناهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار کردنامه، بیشترین میزان بارندگی در میان شهرهای استان را شهر مریوان با ۷۱۲ میلی‌متر عنوان کرد و افزود: شهر قروه نیز با ۲۱۰ میلی‌متر و سه درصد کاهش بارندگی، کمترین میزان بارش را در سال زارعی جاری(از اول مهر ۱۴۰۰ تا ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱) در میان شهرهای استان داشته است.

وی ادامه داد: بیشترین درصد افزایش بارندگی در میان شهرهای استان را شهر سروآباد با ۶۱۵ میلی متر به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد افزایش داشته است.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان اضافه کرد: میانگین بارندگی شهر سنندج مرکز استان نیز در سال زراعی جاری تاکنون ۲۶۴ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۲۳۸ میلی‌متر) حدود ۱۱ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: میانگین بارندگی‌های سال زراعی جاری کردستان در مقایسه با دوره بلندمدت (۲۵ تا ۳۰ سال قبل) نیز حدود ۴۷۷ میلی‌متر بوده که ۱۵ درصد کاهش یافته است.

پناهی افزود: بیشترین کاهش بارندگی نسبت به دوره بلندمدت را شهر قروه با ۳۱ درصد داشته است و پس از آن شهرهای کامیاران با ۲۸ درصد، سنندج ۲۶، بانه ۱۷، مریوان و دهگلان ۱۶، سروآباد ۱۵ و بیجار با ۱۰ درصد در رده‌های بعدی کمترین میزان بارش نسبت به دوره بلندمدت قرار دارند.

سال زراعی(آبی) در ایران از یکم مهرماه هر سال شروع می‌شود و تا ۳۱ شهریور سال بعد ادامه می‌یابد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس