پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

۳۰ درصد معادن کردستان تعطیل است

چهارشنبه - 1 ژوئن 2022
۳۰ درصد معادن کردستان تعطیل است

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: طبق اعلام اداره کل صنعت استان، ۱۳۴ معدن معادل ۳۰ درصد معادن کردستان تعطیل است که امیدواریم به چرخه تولید برگردد.

به گزارش کردنامه به نقل از ایرنا، علیرضا شهیدی روز سه‌شنبه در دوازدهمین جلسه شورای معادن کردستان در سنندج اظهار داشت: تعداد معادن تعطیل شده استان کردستان در مقایسه با میانگین کشوری پایین تر است اما باید با برگرداندن این معادن به چرخه تولید، زمینه اشتغال جدید در این حوزه فراهم شود.

وی به آغاز اجرای طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی در کردستان اشاره کرد و یادآور شد: از طریق این طرح اطلاعات پایه زمین شناسی ۵۳ درصد اراضی استان کردستان در قالب ۲۵ ورقه پهنه تهیه می‌شود.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور یادآور شد: در طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات معدنی در کردستان، پهنه ای انتخاب شده که حدود ۹۰ درصد مناطقی را که می تواند پتانسیل مواد معدنی داشته باشد، شامل می‌شود.

شهیدی استان کردستان را با توجه به آمار اداره کل صنعت و معدن، استانی با پتانسیل غیرفلزی دانست و ادامه داد: امیدواریم با اجرای طرح تحول، شاهد پروانه بهره برداری و فعالیت معدنی بزرگتر، از جمله حوزه معادن فلزی باشیم.

وی تاکید کرد: طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات معدنی، می تواند در زمینه نقشه‌های زمین شناسی، اجرای طرح های زیرساختی، عمران و راه سازی و زیست محیطی بسیار کمک کننده باشد.

شهیدی، کردستان را از استان های پیشرو در زمینه پروازهای ژئوفیزیک اعلام کرد و گفت: ۷۰ درصد مساحت کردستان مورد پوشش ژئوفیزیک هوایی قرار می گیرد که به خاستگاه منابع فلزی موجود در استان بر می گردد.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به کاهش دانشجوی ورودی به دانشگاه در رشته های معدن در ۱۰ سال گذشته اشاره کرد و افزود: طی ۱۰ سال اخیر، این رقم ۵۴ درصد کاهش داشته و باید فکری برای جذب دانشجو در این حوزه شود.

شهیدی در بخش دیگری از سخناتش اظهار داشت: بر اساس آخرین اطلاعات بدست آمده، تنوع مواد معدنی از ۶۸ نوع به ۸۱ نوع در کشور افزایش یافته است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس