دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

۴ عنوان کتاب کودک با موضوع فرهنگ هورامان در سنندج رونمایی شد

پنج‌شنبه - 14 جولای 2022
۴ عنوان کتاب کودک با موضوع فرهنگ هورامان در سنندج رونمایی شد

چهار عنوان کتاب حوزه ادبیات کودک و نوجوان با موضوعات مرتبط با فرهنگ استان کردستان و منطقه هورامان در شهر سنندج رونمایی شد.

به گزارش کردنامه، به همت انجمن فرهنگی قلم هورامان و با حضور جمعی از نویسندگان و ادیبان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان، بعدازظهر روز چهارشنبه از چهار عنوان کتاب حوزه ادبیات کودک و نوجوان شامل لبخند سیروان به نویسندگی هیوا ملکی، داستان پُل به نویسندگی فرید احمدی، قاصدک ژاورود به نویسندگی رنگین دهقان و خوشمزەترین ساندویچ دنیا به نویسندگی ادریس ناریزادە که توسط نشر فرا رنگ به چاپ رسیده بودند، رونمایی شد.

مدیر مسوول موسسه فرهنگی و ادبی قلم هورامان در این مراسم راه قلم به دستان و نویسندگان را بلند و ماندگار دانست و گفت: چهار عنوان کتابی که امروز رونمایی می‌شوند در حوزه فرهنگ منطقه هورامان به نگارش درآمده‌اند اما با زبان فارسی چاپ شده‌اند تا کودکان و نوجوانان سایر نقاط کشور نیز بتوانند با این فرهنگ آشنا شوند.

ارسلان اردلان افزود: هورامان در گذشته جایگاه انسان‌های والا و عالمی بوده که از مساجد و حجره‌ها به عنوان دانشگاه و محل درس آن زمان تعلیم و تربیت یافته‌اند.

وی با بیان اینکه هورامان گلی از گل‌های گلستان کردستان است، ادامه داد: منطقه هورامان در پنجم مردادماه سال گذشته به ثبت جهانی رسید و اکنون در آستانه اولین سالگرد این اتفاق مهم، برنامه‌های خاصی نیز برای گرامیداشت ثبت جهانی هورامان تدارک دیده‌ایم.

۲ برنامه شاخص در حوزه کتاب امسال در کردستان برگزار می شود

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان نیز گفت: جشنواره‌های جایزه کتاب سال و جایزه ملی کتاب کودک به عنوان ۲ برنامه شاخص حوزه کتاب، امسال در کردستان برگزار می‌شود.

عیسی فلاحی شامگاه چهارشنبه در مراسم رونمایی از چهار عنوان کتاب در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در شهر سنندج اظهار داشت: از نویسندگان و ناشران استان درخواست داریم فعالیت خود را بیشتر کنند و در این جشنواره ها حضور پررنگی داشته باشند.

وی افزود: شهر سنندج سال گذشته در میان ۱۸۴ شهر کشور به عنوان هفتمین پایتخت کتاب ایران برگزیده شد که این افتخار بزرگ جز با تلاش و کوشش نویسندگان و ناشران استان محقق نمی‌شد.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان ادامه داد: با وجود مشکلات اقتصادی، کتاب همچنان در سبد خرید خانوارهای استان جای دارد و از این جهت همواره در رتبه های پنج و ششم کشوری قرار داریم.

وی اضافه کرد: کتاب و کتابخوانی در فرهنگ کردستان جایگاه والایی دارد و همه ما وظیفه داریم برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بیشتر تلاش کنیم تا به سر منزل مقصود برسد.

ضرورت حمایت مالی نویسندگان حوزه ادبیات کودک و نوجوان

یکی از فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیز در این مراسم گفت: نویسندگان حوزه کودک و نوجوان همواره مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته اند که نیاز هست از این نویسندگان حمایت مالی صورت گیرد.

هاجر صفابخش افزود: همانگونه که ما در بخش مدرسه سازی و درمانگاهی، خیران مدرسه ساز و درمان را داریم امیداوریم در حوزه چاپ کتاب نیز خیران وارد عمل شوند.

محی الدین محمودیان و مجید شاه ویسی از اعضای انجمن فرهنگی قلم هورامان نیز در ادامه این مراسم به ارائه سخنانی پیرامون اهمیت توسعه امر کتابخوانی پرداختند و در ادامه چند آهنگ کُردی و هورامی توسط وسیم حسینی، محمد عظیمی و جمشید معزی برای حضار اجرا شد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس