دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

بازارچه دایمی صنایع دستی در شهر سنندج راه اندازی می‌شود

پنج‌شنبه - 11 آگوست 2022
بازارچه دایمی صنایع دستی در شهر سنندج راه اندازی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: 12 هکتار زمین با کاربری گردشگری برای احداث بازارچه دایمی صنایع دستی در شهر سنندج تامین شده و برنامه بعدی ما ایجاد بازارچه در شهر مرزی مریوان است.

به گزارش کردنامه، یعقوب گویلیان روز پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کردستان اظهار کرد: مجتمع صنایع دستی شهر سنندج نیز با ظرفیت ۲۲ کارگاه فعال در هفته دولت امسال به بهره برداری می‌رسد که برای ۱۳۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: برای منطقه جهانی هورامان از محل منابع ماده ۲۳ در سفر ریاست جمهوری به استان کردستان ردیف اعتباری مصوب شده است که این اعتبار در سال‌های آتی باعث تقویت زیرساخت‌های این منطقه خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان در پاسخ به سوال خبرنگار کردنامه در مورد آخرین وضعیت پروژه هتل پنج ستاره لاله سنندج نیز گفت: این پروژه که از دهه ۸۰ آغاز شده، در حال حاضر حدود ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و موافقت اولیه برای اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان دیگر برای تکمیل این پروژه اخذ شده است.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های جشن‌های نوروزی، گفت: در مهرماه امسال با همت استانداری و شهرداری سنندج و همکاری این اداره کل، با حضور سفرای خارجی شهر سنندج به عنوان پایتخت نوروز جهان معرفی خواهد شد.

گویلیان در ادامه سخنان خود عنوان کرد: استان کردستان دارای آثار و ابنیه تاریخی بسیاری است که باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی افزود: از سال گذشته تاکنون از محل ماده تبصره ۱۹، چهار بنای تاریخی استان تملک و پنج بنا نیز به بخش خصوصی واگذار شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان ادامه داد: برای اولین بار ۱۶ میلیارد تومان برای احیای بناهای تاریخی در استان اختصاص یافته است.

وی به ثبت جهانی منطقه هورامان در سال گذشته نیز اشاره و اضافه کرد: پرونده بعدی استان برای ثبت جهانی غار کرفتو بوده که در این راستا اقدامات لازم در حال انجام است.

گویلیان به افتتاح کاخ موزه خسروآباد و موزه مسجد مدرسه دارالاحسان در سنندج و تیمچه حاج شهباز در بیجار نیز گریزی زد و گفت: راه اندازی موزه خط و کتابت امیر نظام گروسی در شهر بیجار و موزه شهر سقز نیز از دیگر برنامه‌های ما در سال جاری است.

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان با بیان اینکه کردستان می تواند پایتخت طبیعت گردی و اکوتوریسم در کشور باشد، افزود: از سال گذشته تاکنون ۱۰ مورد اقامتگاه بومگردی جدید در استان احداث شده و تعداد اقامتگاه‌های استان به ۳۴ مورد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه در فصل گرم سال قرار داریم اما در حال حاضر ظرفیت واحدهای اقامتی شهرهای سنندج، مریوان و بانه در حال تکمیل شدن است.

گویلیان، ظرفیت تخت‌های فعال در واحدهای اقامتی استان را پنج هزار نفر در هر شبانه روز دانست و افزود: با توجه به ظرفیت پارک‌ها و خوابگاه‌ها در هر شبانه روز تا ۲۳ هزار نفر نیز ظرفیت اسکان مسافر در استان وجود دارد.

وی گفت: این امکان در استان وجود دارد که ظرفیت تخت‌های فعال افزایش یابد به همین دلیل از سرمایه گذاران درخواست داریم که در این بخش در کردستان سرمایه‌گذاری کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی با اشاره به اینکه رسانه ها امروز نقش بسیار مهمی در توسعه دارند، یادآور شد: اگر خواهان دستیابی به توسعه پایدار هستیم نباید از نقش تاثیرگذار رسانه‌ها غفلت کنیم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس