دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

افتتاح و کلنگ زنی ۲۳ پروژه ورزشی در کردستان با حضور وزیر ورزش

دوشنبه - 29 آگوست 2022
افتتاح و کلنگ زنی ۲۳ پروژه ورزشی در کردستان با حضور وزیر ورزش

23 پروژه ورزشی مختلف با حضور وزیر ورزش و جوانان، استاندار، مدیرکل ورزش و جوانان کردستان و سایر مسوولان استانی امروز در شهرهای مختلف این استان افتتاح و کلنگ زنی شد.

به گزارش کردنامه، وزیر ورزش و جوانان روز دوشنبه (۷ شهریور ۱۴۰۱) در مراسم افتتاح همزمان این پروژه‌های ورزشی در شهر سنندج، با بیان اینکه امروز به عنوان نماینده دولت به کردستان آمده‌ام، افزود: کردستان یک استان شگفت انگیز، افسانه‌ای، زیبا، با مردمانی مستعد، سختکوش و مهمانواز است که در حوزه ورزش نیز در برخی از رشته‌ها بسیار خوب عمل کرده است.

حمید سجادی به مشکلات موجود در بخش منابع مالی اشاره و بیان کرد: توجه و بازنگری در منابع مالی باید مورد توجه قرار گیرد که تقویت منابع مالی کردستان در برنامه این وزارت خانه قرار دارد.

وی با بیان اینکه کردستان، اقلیم و طبیعت منحصربفردی دارد، گفت: این استان می تواند در رشته های ورزشی طبیعی و هوایی که استادیوم و امکانات و تجهیزات آنچنانی نیاز ندارند، بیشتر فعال شود.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه سخنان خود عنوان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور اتفاقات بسیار خوبی روی داده که جوانان همواره در آنها نقش اساسی داشته‌اند و البته زیر سایه بزرگترها و پیشکسوتان نیز صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب جوانان تاریخ ساز بوده‌اند، افزود: در این راستا حوزه جوانان نیز در این وزارت خانه مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

سجادی به اهمیت حوزه خانواده و جوانی جمعیت در این وزارت خانه نیز اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه جوانان حداقل چهار هزار سمن فعال در کشور وجود دارد که برنامه‌های بسیار خوبی را در کشور اجرا می‌کنند.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه گفت: در حوزه ورزش نیز تعداد رویدادها نسبت به ادوار گذشته بسیار متفاوت‌تر و بیشتر شده است اگرچه که در ۲ سال و نیم گذشته به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ مشارکت‌های اجتماعی و ورزشی متوقف شدند و  لطمات زیادی دیدند.

وی به رویدادهای ورزشی برگزار شده در یکسال گذشته تاکنون اشاره و اعلام کرد: در هفته تربیت بدنی سال گذشته بالغ بر هفت هزار رویداد ورزشی در کشور برگزار شد.

سجادی اضافه کرد: از ۲۸ اسفندماه سال گذشته تا ۱۴ فروردین ماه امسال هم بیش از هفت هزار رویداد ورزشی و تفریحی مرتبط با نوروز در سطح کشور برگزار شد که کم سابقه بوده است.

وی همچنین گفت: از لحاظ شاخص‌های ورزشی نیز در هفت ماه پایانی سال گذشته، میزان افتتاح پروژه‌های ورزشی در مقایسه با ۹ سال قبل از آن، بسیار بیشتر بوده است.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: افتتاح این پروژه ها یک کار جهادی بود که این مسئله متوقف نخواهد شد اگر چه که هنوز در بخش‌هایی عقب هستیم.

سجادی به رویدادهای ورزشی آتی نیز اشاره و عنوان کرد: در کمتر از یکسال آینده بازی‌های آسیایی را پیش رو داریم که بخاطر کرونا عقب افتاده بود و دو سال دیگر هم بازی‌های المپیک برگزار می شود که سعی خواهیم کرد پرقدرت ظاهر شویم.

وی در بخش پایانی سخنان خود به برگزاری مسابقات جام پرچم در کشور نیز اشاره و اعلام کرد: ۳۰ هزار تیم مینی فوتبال روستایی با ۳۵۰ هزار ورزشکار در سطح کشور شکل گرفته که حدود ۳۵ میلیارد تومان برای این مسابقات هزینه کرده‌ایم.

سجادی یادآور شد: از نیمه دوم شهریورماه تا هفته تربیت بدنی(۲۶ مهرماه) نیز المپیاد ورزشی ایرانیان را در رشته های مختلف برگزار خواهیم کرد.

زیرساخت‌های ورزشی استان کردستان باید ارتقا یابد

استاندار کردستان نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه نیازمند تجهیز تیم‌های ورزشی استان هستیم، گفت: زیرساخت‌های ورزشی استان کردستان باید ارتقا یابد که از وزارت خانه نیز می‌خواهیم نگاه ویژه ای به این استان داشته باشد.

اسماعیل زارعی کوشا افزود: ورزشکاران استان کردستان در بخش قهرمانی و حرفه ای در سطح کشور فعال هستند در صورتی که کمترین منابع مالی در اختیار آنها قرار گرفته است.

وی منابع مالی را دغدغه اصلی استان نام برد و ادامه داد: امیدواریم بخش خصوصی به حمایت از بخش ورزش استان همت بگمارد که ما اولین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان را نیز در سال جاری به همین موضوع اختصاص دادیم.

استاندار کردستان در ادامه گفت: کردستان دارای مواهب و منابع خدادادی فراوانی است که بالاتر از همه این ظرفیت‌ها نیروی انسانی مستعد و توانمندی دارد.

وی با تاکید بر اینکه مردم کردستان، نجیب اصیل و پرتلاش هستند، افزود: هم در عرصه‌های علمی و هم ورزشی با درنظر گرفتن جمعیت و وسعت استان، سهم خوبی را در کشور داریم و ورزشکاران این استان علیرغم همه سختی ها و محدودیت ها افتخارات خوبی را در کشور کسب کرده اند.

زارعی کوشا در ادامه اعلام کرد: در هفته دولت امسال بیش از چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پروژه در سطح استان افتتاح و یا کلنگ زنی می شود که بخشی از این پروژه‌ها امروز به بهره برداری می رسند.

وی ادامه داد: تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز ما فاصله زیادی داریم و این تلاش ها باید استمرار داشته باشد.

استاندار کردستان یادآور شد: هرچقدر در حوزه ورزش هزینه شود سرمایه گذاری محسوب شده و کاهش آسیب های اجتماعی را در پی دارد.

افزایش سرانه ورزشی کردستان به ۸۱ سانتی‌متر

مدیرکل ورزش و جوانان کردستان هم در این مراسم سرانه ورزشی استان را در هشت سال گذشته ۳۰ سانتی متر عنوان کرد که این مهم امروز به ۸۱ سانتی متر افزایش یافته است و ازین لحاظ در رده ۱۱ کشور قرار داریم.

حامد جولایی افزود: کردستان سرشار از استعدادهای ورزشی است که در گذشته امکان عرضه اندام نداشتند اما در سنوات اخیر بسیار در حوزه ورزش افتخارات خوبی را کسب کرده اند.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته ۲ المپیاد ورزشی برگزار شد که ورزشکاران این استان ۹۱ مدال را در آن کسب کردند که این مهم نشان دهنده استعدادهای ورزشی این استان بود.

مدیرکل ورزش و جوانان کردستان ادامه داد: اگر بخش اسپانسری ما فعال شود می توانیم در لیگ های مطرح کشور نیز حضور داشته باشیم.

وی به مشکلات موجود در بخش زیرساخت های ورزشی در استان نیز اشاره کرد و افزود: در بخش سالن و خوابگاه با مشکلاتی روبرو بودیم که با افتتاح سالن شش هزار نفری ۲۲ گولان مشکلات این بخش تا حدود زیادی مرتفع شد اما مشکلات ما در حوزه کمبود خوابگاه همچنان ادامه دارد.

جولایی اضافه کرد: اگر خوابگاه استان تکمیل شود ما می توانیم میزبانی مسابقات مهم ملی را در اختیار بگیریم.

وی اعلام کرد: امروز ۹ پروژه ورزشی در کردستان به افتتاح می رسد و ۱۴ پروژه دیگر نیز کلنگ زنی خواهد شد که سرانه ورزشی استان را در آینده بیشتر ارتقا خواهد داد.

مدیرکل ورزش و جوانان کردستان، مشکل اصلی ورزش استان را در حال حاضر عدم حمایت بخش خصوصی و اسپانسرها برشمرد و گفت: کارخانه لاستیک بارز، تراکتورسازی و پتروشیمی کردستان از حوزه ورزش حمایت نمی کنند و درآمد خود را در استان‌های دیگر هزینه می کنند.

وی خواستار حمایت بخش خصوصی از حوزه ورزش استان شد و افزود: برای اینکه بتوانیم در لیگ های مطرح کشوری حضور داشته باشیم باید حمایت اسپانسرها و بخش خصوصی را داشته باشم.

جولایی در پایان به برگزاری مسابقات جام پرچم در استان نیز اشاره و بیان کرد: ۵۲۳ تیم در این رقابت ها حضور دارند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس