دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

اتمام مرمت اضطراری كنیسه یهودیان در سنندج

سه‌شنبه - 6 سپتامبر 2022
اتمام مرمت اضطراری كنیسه یهودیان در سنندج

معاون میراث‌ فرهنگی کردستان از اتمام مرمت اضطراری كنیسه یهودیان به‌عنوان یکی از منحصر‌بفردترین بناهای تاریخی متعلق به دوره صفویه و الحاقات دوره قاجار در شهرستان سنندج خبر داد.

به‌ گزارش کردنامه، محمد امینیان در این‌باره گفت: استان کردستان همواره در دوره‌های مختلف تاریخی نقشی ماندگار در بُعد وحدت اسلامی و ایران فرهنگی ایفا کرده است.

وی افزود: وجود اماکن مذهبی و تاریخی شامل مساجد، امام‌زاده‌ها، تکیه‌ها، خانقاه، حسینیه، کلیسا، کنیسه و… نمونه‌‌های بارزی از اتحاد و هم‌زیستی اقوام و مذاهب مختلف در این استان است.

معاون میراث فرهنگی کردستان ادامه داد: یکی از این اماکن تاریخی، کنیسه یهودیان در شهرستان سنندج است که به‌شماره ۲۶۹۷۹ در فهرست آثار ملی كشور به‌ثبت رسیده است.

امینیان با اشاره به آسیب‌دیدگی این اثر تاریخی عنوان کرد: نظر به ضرورت حفاظت و مرمت بناهای تاریخی و آثار ثبتی استان، مرمت اضطراری این کنیسه شامل مداخلات حفاظتی و استحکامی در بخش‌های از تعادل خارج شده نمای بیرونی و قسمت‌های در حال ریزش فضای داخلی با رعایت حفظ دوره‌های مختلف و اصول مرمت معماری انجام شد.

معاون میراث‌فرهنگی کردستان یادآور شد: امیدواریم با انجام مرمت‌ها و احیای علمی بناها، بافتها و محوطه‌های تاریخی در سطح استان، شرایط مطلوب‌تری برای معرفی میراث ارزشمند ملموس و ناملموس کردستان فراهم شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس