دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱

تاکید استانداران کردستان و حلبچه عراق بر توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی

سه‌شنبه - 6 سپتامبر 2022
تاکید استانداران کردستان و حلبچه عراق بر توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی

استاندار کردستان که به منظور بررسی زیرساخت‌ها و انجام هماهنگی‌های لازم برای تردد زائران اربعین حسینی از مرز باشماق به عراق رفته بود، وارد حلبچه شد و با استاندار این استان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش کردنامه، اسماعیل زارعی‌کوشا در این دیدار با اشاره به حمله شیمیایی صدام و رژیم بعثی به مردم مظلوم حلبچه گفت: تلخی این فاجعه ددمنشانه، هیچگاه از ذهن ملت ایران پاک نمی‌شود و مردم و رسانه‌های ما همه ساله در سالگرد این جنایت بزرگ از مظلومیت مردم حلبچه یاد می‌کنند.
وی اشاره به اشتراکات فرهنگی عمیق بین مردم استان کردستان و اقلیم کردستان عراق بر توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی تاکید کرد.
استاندار کردستان با اشاره به بررسی‌های فنی برای بازگشایی بازارچه “مله خورد” و توسعه فعالیت های اقتصادی و تجاری در این منطقه  گفت: بازگشایی بازارچه‌های مرزی رونق مراودات تجاری را در پی دارد.

زارعی‌کوشا همچنین به تردد زائران اربعین حسینی از مرز باشماق برای اولین بار اشاره و آن را عامل مهمی در توسعه و تعمیق روابط بین استان کردستان و منطقه اقلیم ارزیابی کرد.
آزاد توفیق استاندار استان حلبچه عراق هم  در این دیدار، ضمن خوشامدگویی به استاندار کردستان از خدمات ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی به مردم این استان در دوران جنایت صدام تقدیر کرد و گفت: اگر کمک‌های مردم ایران نبود این فاجعه می‌توانست قربانیان بیشتری بگیرد و مردم حلبچه هیچگاه این فداکاری نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران را از خاطر دور نخواهند داشت.
وی از آمادگی استانداری حلبچه برای بازگشایی بازار چه مرزی “مله‌خورد” خبر داد و تاکید: زمینه های گسترده‌ای  برای تعاملات فرهنگی، اقتصادی و تجاری به ویژه بین  استان حلبچه و شهرستان سروآباد در استان کردستان وجود دارد.
قرار است مرز باشماق مریوان برای اولین بار، از ۱۴ شهریور ماه جاری پذیرای زائران کربلای معلا در اربعین حسینی باشد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس