سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

آغاز سال تحصیلی جدید بیش از ۳۲۰ هزار دانش آموز کردستانی

شنبه - 24 سپتامبر 2022
آغاز سال تحصیلی جدید بیش از ۳۲۰ هزار دانش آموز کردستانی

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان گفت: با بازگشایی مدارس استان از امروز، آموزش رسمی بیش از 320 هزار دانش آموز کردستانی آغاز شد.

به گزارش کردنامه، هاشم ناظمی جلال صبح امروز در آیین بازگشایی مدارس استان که در دبیرستان نمونه دولتی امام محمد غزالی ناحیه دو سنندج برگزار شد؛ گزارشی از اهم فعالیت های پروژه مهر آموزش و پرورش استان در سال ۱۴۰۱ را ارائه کرد و گفت: بازگشایی مدارس تحت عنوان پروژه مهر نیاز به تمهید مقدمات داشت که ما این کار از اول تیرماه در قالب هشت کارگروه آغاز کردیم.

وی از تشکیل دو جلسه شورای آموزش و پرورش استان به ریاست استاندار با محوریت پروژه مهر و مسائل آموزش و پرورش خبر داد و اظهار داشت: سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان تعداد ۳۲ هزار دانش آموز را انجام شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان انجام ثبت نام دانش آموزان، هدایت تحصیلی، ثبت سفارش و توزیع کتاب های درسی، کلاس بندی، ساماندهی نیروی انسانی، تغییر دوره تحصیلی، نقل و انتقال برون و درون استانی فرهنگیان، صدور ابلاغ، ساماندهی فضاهای آموزشی و…را از مهم اقدامات آموزش و پرورش کردستان برای بازگشایی مدارس در ایام تابستان برشمرد.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش کردستان در اکثر شاخص های ارزیابی شده در پروژه مهر جزو سه استان برتر کشور است؛ اظهارداشت: تیم ناظرین پروژه مهر استان از ۵۰۰ آموزشگاه سطح استان در طول ایام تابستان بازدید به عمل آوردند و همچنین تیم نظارتی وزارت آموزش و پرورش در هفته گذشته از ۱۲ شهرستان و ۴۰ مدرسه بازدید کردند که در مجموع عملکرد آموزش و پرورش استان در بحث بازگشایی مدارس را مطلوب و رضایت بخش اعلام کردند.

ناظمی جلال  به اهم فعالیت های عمرانی و تجهیزات در راستای بازگشایی مدارس نیز اشاره کرد و گفت: در طرح استاندارد سازی سیستم های گرمایشی، احداث سیستم، تعمیرات و گاز کشی، تعداد ۶۶۰ کلاس به تعداد ۱۷۷ مدرسه با مبلغ ۲۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان استاندارد سازی شده است .

وی آسفالت محوطه مناطق آموزشی از محل قیر رایگان را یکی دیگر از اقدامات آموزش و پرورش برشمرد و گفت: حدود ۴۵ هزار و ۶۲۰ مترمربع با اعتبار بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان آسفالت شده است.

 ناظمی جلال احداث ۸۱ پروژه سرویس بهداشتی مناطق آموزشی و ۲۴۶ چشمه سرویس بهداشتی به مبلغ ۲۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، افتتاح و بهره برداری ۴۴ پروژه آموزشی در قالب ۱۸۷ کلاس درس در فضای به متراژ ۱۵ هزار و ۱۶۷ مترمربع برای اول سال تحصیلی را از دیگر اقدامات مهم آموزش و پرورش استان عنوان کرد.

وی از اختصاص ۵۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار برای خرید تجهیزات هنرستان ها، تجهیزات کلاسی، اداری، آموزشی و خرید تجهیزات آزمایشگاهی برای مدارس استان خبرداد و خاطرنشان کرد: پنج میلیارد تومان سرانه دانش آموزی به مدارس اختصاص و در بین مدارس استان توزیع شده است.

ناظمی جلال اجرای برنامه زیبا و بانشاط جشن غنچه ها با حضور ۲۵ هزار نوآموز دوره پیش دبستان در روز چهارشنبه ۳۰ شهریورماه، جشن شکوفه ها با حضور ۳۱ هزار دانش آموز پایه اول در روز پنجشنبه ۳۱ شهریورماه و جشن بازگشایی مدارس در روز دوم مهر در تمامی مدارس استان را از برنامه های مهم آموزش و پرورش استان در این ایام عنوان کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان از آغاز سال تحصیلی جدید با شرکت بیش از ۳۲۰ هزار دانش آموز در تمامی مدارس سطح استان در دوره های مختلف تحصیلی همزمان با سراسر کشور خبر داد و گفت: این تعداد دانش آموز در ۱۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

ناظمی جلال در بخش پایانی سخنان خود به بیان اهم چالش ها و مشکلات آموزش و پرورش استان نیز اشاره کرد و کمبود نیروی انسانی در دو بخش آموزشی و خدماتی، کمبود فضای آموزشی در حاشیه شهرها بویژه در شهرستان سنندج و مریوان، فرسوده بودن برخی از فضاهای آموزشی و کمبود وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی را از اهم این چالش ها برشمرد و ابراز امیدواری کرد این مشکلات با همت مسئولین استانی برطرف شود.

استاندار کردستان، نماینده ولی فقیه در کردستان و فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان نیز از جمله مسوولانی بودند که در این مراسم حضور داشتند و به بیان سخنانی پیرامون اهمیت علم آموزی و فراگیری علم و دانش پرداختند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس