سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

فعالیت ۴۴ هزار کردستانی در بخش صنایع دستی

دوشنبه - 17 اکتبر 2022
فعالیت ۴۴ هزار کردستانی در بخش صنایع دستی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: در حال حاضر ۴۴ هزار کردستانی به‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم در ۴۰ رشته صنایع‌ دستی مشغول به فعالیت هستند.

به گزارش کردنامه، یعقوب گویلیان گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات از محل تبصره ۱۸ توسط بنیاد برکت به صنعتگران فعال در کردستان پرداخت شده است.

گویلیان در ادامه از برپایی بیش از ۱۰ نمایشگاه صنایع‌دستی از ابتدای سال‌جاری تا پایان شهریور ماه خبر داد و افزود: حضور در نمایشگاه صنایع‌دستی اقلیم کردستان عراق (شهر حلبچه)، برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی در شهرستان‌های سنندج، بانه و مریوان در ایام نوروز امسال و همچنین برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی در خانه کُرد سنندج به مناسبت ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع‌دستی، از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه بوده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان یادآور شد: در این بازه زمانی بیش از ۴۰ نفر صنعتگر در رشته‌های مختلف بومی و محلی در نمایشگاه‌های مشارکتی صنایع‌دستی استان‌های یزد، ایلام، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، همدان و ارومیه حضور داشته‌اند.

او بیان کرد: در مجتمع کارگاهی صنایع‌دستی تایله واقع در خیابان طالقانی شهر سنندج ۲۳ فضای کارگاهی صنایع‌دستی به متقاضیان برای رشته‌های بومی و محلی از جمله نازک‌کاری، سازسازی سنتی، گلیم‌بافی، خراطی چوب، منبت و معرق و سفال‌گری واگذار شده است.

گویلیان ادامه داد: از دو‌هزار و ۱۵۶ فقره مجوز صادر شده در شش ماهه اول سال‌جاری‌، تعداد دو هزار و ۱۰۶ فقره مربوط به پروانه تولید انفرادی، ۴۱ مورد مربوط به پروانه تولید کارگاهی، ۷ فقره کارت شناسایی و دو فقره پروانه تاسیس کارگاهی بوده است.»

وی با اشاره به اینکه از کل مجوزهای تولیدی یک‌هزارو ۹ فقره پروانه تولید انفرادی نیز در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی تمدید شده است، اظهار کرد: این مجوز‌ها برای صنعت‌گران فعال در رشته‌های رودوزی‌های سنتی، سفال‌گری، نازک‌کاری، البسه‌محلی، تولیدات، چرم، جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی، کلاش‌بافی، شال‌بافی، قلم‌زنی و… صادر شده است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس