سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

مرمت و استحکام‌بخشی قلعه صلوات‌آباد شهرستان بیجار

پنج‌شنبه - 10 نوامبر 2022
مرمت و استحکام‌بخشی قلعه صلوات‌آباد شهرستان بیجار

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان کردستان، از مرمت و استحکام‌بخشی قلعه صلوات‌آباد شهرستان بیجار خبر داد.

به‌ گزارش کردنامه، محمد امینیان در این‌باره گفت: در ادامه اقدامات مرمتی و حفاظتی از بناهای تاریخی استان، عملیات مرمت و استحکام‌بخشی قلعه صلوات‌آباد شهرستان بیجار در دستور کار این اداره‌کل قرار گرفت.
معاون میراث‌فرهنگی کردستان اظهار کرد: این بنای تاریخی فاخر یکی از مهم‌ترین قلعه روستاهای استان کردستان و غرب کشور محسوب می‌شود.
او عنوان کرد: با توجه به خشتی بودن دیوارها و استحکامات دفاعی این قلعه روستا و همچنین به‌دلیل قرارگیری آن در کنار رودخانه قزل اوزن، دیوارهای چینه‌ای آن دست‌خوش تخریباتی حاصل از گذر زمان و نوع مصالح شده بود.
امینیان یادآور شد: در این فصل از مرمت می‌توان به استکام‌بخشی و پی‌بندی برج‌ها و باروی دفاعی، بازسازی بخشی از دیوار دفاعی، لایه برداری بخش‌های فروریخته دیوار دفاعی و همچنین مرمت دروازه داخلی این مجموعه اشاره کرد.
قلعه صلوات‌آباد شهرستان بیجار یکی از بناهای مربوط به دوره صفوی است که در ۷ مهرماه سال ۱۳۸۱ به شماره ۶۴۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس