یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

کاهش ۷ درصدی تلفات در جاده‌های کردستان/ فقط ۹ درصد راه‌ها وضعیت سالم دارند

شنبه - 17 دسامبر 2022
<strong>کاهش ۷ درصدی تلفات در جاده‌های کردستان/ فقط ۹ درصد راه‌ها وضعیت سالم دارند</strong>

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان گفت: امسال تاکنون 244 نفر در راه‌های برون شهری و روستایی استان جان خود را از دست داده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 262 نفر بوده، هفت درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش کردنامه، فرزاد حسنی روز شنبه(۲۶ آذر ۱۴۰۱) در جمع اصحاب رسانه و خبرنگاران استان کردستان، در مورد تلفات راه‌های استان در سال جاری گفت: در بخش راه روستایی امسال تاکنون ۲۰ نفر جان خود را از دست داده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۲۲ نفر بوده، کاهش ۹ درصدی را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: در بخش برون شهری نیز امسال ۲۲۴ نفر تلفات داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۲۴۰ نفر بوده، کاهش هفت درصدی را نشان می‌دهد.

حسنی اعلام کرد: امسال تاکنون در مجموع ۲۴۴ نفر در راه‌های برون شهری و روستایی جان خود را از دست داده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۲۶۲ نفر بوده است، هفت درصد کاهش داشته و در رتبه سوم کاهش تصادفات در کشور قرار داریم.

وی همچنین به بخش راهداری نیز اشاره و عنوان کرد: نگهداری راه های اصلی و شریانی یکی از وظایف مهم این اداره کل است که در استان ۱۷۰۰ کیلیومتر راه اصلی و شریانی و ۶۲۰۰ کیلومتر راه روستایی وجود دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان با بیان اینکه وضعیت راه های استان در چهار بخش خرابی شدید، متوسط، کم و سالم تقسیم بندی می شود، ادامه داد: ۲۸ درصد راه های استان دارای وضعیت خرابی شدید، ۳۴ درصد متوسط، ۲۹ درصد کم و ۹ درصد سالم هستند.

وی گفت: ۶۲ نقطه حادثه خیز هم در استان وجود دارد که از این تعداد ۲۸ نقطه پرتصادف بوده و نسبت به ایمن سازی ۱۰ نقطه پرتصادف اقدام شده است.

حسنی اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۵۴ میلیارد تومان در بخش ایمنی و حریم راه های استان هزینه شده است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به بخش حمل و نقل نیز اشاره و اعلام کرد: سالانه ۷٫۵ تا ۸ میلیون تُن کالا در استان جابجا می‌شود که امسال این میزان تاکنون ۴٫۵ میلیون تُن بوده است.

وی با اشاره به اینکه مقصد ۳۵ درصد محصولات، درون استانی و ۶۵ درصد، برون استانی است، افزود: ۴٫۵ تا ۵ میلیون تن کالا نیز هر سال به استان وارد می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان ادامه داد: در استان سالانه ۵۰۰ هزار سفر در بخش باری انجام می شود که امسال تاکنون ۳۰۰ هزار سفر اتفاق افتاده است.

وی اضافه کرد: ۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه انواع ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین در استان فعالیت دارند و ۱۳ هزار راننده نیز در قالب ۷۰ شرکت حمل و نقلی مشغول جابجایی بار هستند.

حسنی گفت: در بخش مسافری سالانه ۲٫۲ میلیون نفر از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی در استان جابجا می شوند که در سال جاری تاکنون این آمار ۱٫۵ میلیون نفر بوده است.

وی با بیان اینکه ۵۵ درصد مقاصد سفرها درون استانی و ۴۵ درصد خارج استانی است، افزود: در سال بیش از یک میلیون نفر نیز از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی وارد استان می شوند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان ادامه داد: به طور متوسط هر سال ۴۰۰ هزار سفر از طریق ناوگان عمومی استان انجام می شود که در هشت ماهه امسال این رقم ۲۶۰ هزار سفر بوده است.

وی عنوان کرد: در کردستان به طور میانگین ۲۵ درصد سفرها از طریق اتوبوس، ۳۰ درصد مینی بوس و ۴۵ درصد نیز سواری بین شهری صورت می گیرد.

حسنی اعلام کرد: در راستای بهسازی و نوسازی ناوگان حمل و نقل استان از محل تبصره ۱۸، رقمی در حدود ۲۲٫۵ میلیارد تومان برای نوسازی ۴۴ دستگاه مینی بوس و ۲۸ دستگاه اتوبوس هزینه شده است.

وی در مورد رسیدگی به پرونده های تخلفات در بخش حمل نقل نیز عنوان کرد: امسال تاکنون در مجموع به ۲۴۷ پرونده تخلف در سه بخش رانندگان، مالکان و شرکت های حمل و نقل رسیدگی شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان به طرح زمستانه راهداری نیز اشاره کرد و یادآور شد: امسال در طرح زمستانه ۶۵۵ نفر راهدار در ۳۱ راهدارخانه با ۴۲۱ دستگاه ماشین آلات، مشغول امدادرسانی به مردم هستند.

شهروندان می‌توانند قبل از سفر، آخرین وضعیت راه‌های استان کردستان را از طریق سامانه ۱۴۱ پیگیری کنند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس