سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

مرز سیرانبند بانه زیر بار مشکلات

یکشنبه - ۲۶ دی ۱۴۰۰
مرز سیرانبند بانه زیر بار مشکلات

نداشتن سرور مستقل گمرکی، نبود باسکول، نبود ویترین مناسب بازارچه، عدم اجازه صادرات با تریلی، فعالیت کارمندان به صورت یک شیفت و نبود امکانات رفاهی از جمله مشکلات تجار و بازرگانان مرز (بازارچه) رسمی سیرانبند بانه است که حل آن نیازمند همت بالای مسوولان است.

به گزارش ایرنا، بازارچه سیرانبند بانه در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر بانه و در جوار روستای تخلیه شده سیرانبند از توابع بخش ننور این شهر قرار گرفته است که به لحاظ تجاری تاریخچه ای بیش از ۸۰ سال در زمینه صادرات و واردات دارد.

به توجه به موقعیت جغرافیایی، این مرز همیشه مورد توجه فعالان اقتصادی و بازرگانان بوده و علیرغم همه مشکلات و نارسایی ها، فعالیت تجاری در این بازارچه مرزی همیشه برقرار بوده است و تجار و بازرگان به واسطه روابط،  نزدیکی و گاهی خویشاوندی با بازرگانان اقلیم کردستان همواره به فعالیت تجاری خود ادامه داده اند.

تلاش برای رفع مشکلات و نارسایی بازارچه سیرانبند بانه از دهه ۷۰ همزمان با بحث رسمی شده این بازارچه شروع شد اما علارغم اینکه سیرانبند بانه از سال ۱۳۹۹ به عنوان یک مرز رسمی معرفی شده و تردد مسافر در آن برقرار شد اما مشکلات و کمبودها همچنان وجود دارد و تجار و بازرگانان با آن دست و پنجه نرم می کنند.

نبود زیرساخت ها برای تجارت باعث شده است علیرغم موقعیت بسیار خوب این مرز، برخی از فعالان اقتصادی در مرزهای دیگر کشور به فعالیت خود ادامه دهند در حال حاضر حدود ۵۰ صادر کننده در مرز سیرانبند به صورت حق العمل کار برای بازرگانان عراقی فعالیت می کنند.

سیرانبند بانه سرور مستقل گمرکی ندارد

یکی از تجار فعال در بازارچه سیرانبند بانه گفت: مرز سیرانبند بانه همزمان با مرز باشماق فعالیت تجاری خود را آغاز کرد اما با توجه به شرایط خاص و نزدیکی مرز باشماق به شهر پنجوین عراق، مرز باشماق مورد توجه مسوولان قرار گرفت و هم اکنون نخستین مرز ترانزیتی کشور است.

بختیار صالحی افزود: از سال ۱۳۹۰ مرز سیرانبند بانه به عنوان یک مرز رسمی شناخته شده اما زیرساخت های یک مرز رسمی را ندارند در مرز سیرانبند سرور مستقل گمرکی وجود ندارد و برای صادرات از کد سنندج استفاده می کنیم و همه فعالیت های تجاری بانه به نام گمرک سنندج ثبت می شود.

وی اظهار داشت: نبود گمرک مستقل برای تجار مشکلات فراوانی ایجاد کرده است اگر بخواهیم از گمرک یکی از استان های دیگر کالایی به سیرانبند انتقال دهیم باید کد گمرک سنندج را وارد کنیم که یک گمرک داخلی است و برای خروج کالاها از کشور مشکل ایجاد می کند و نیاز به مکاتبات اداری و زمان زیادی دارد.

صالحی با بیان اینکه روزانه از مرز سیرانبند به طور متوسط تا ۲۰۰ کامیون کالا به اقلیم کردستان عراق صادر می شود، ادامه داد: این مرز به ۲ باسکول نیاز دارد اما در حال حاضر تنها یک باسکول دارد.

وی نبود آزمایشگاه استاندارد را یکی دیگر از مشکلات این بازارچه عنوان کرد و گفت: برای تعیین ماهیت کالاها صادرکنندگان باید هزینه های گزافی پرداخت کنند یکی از اهداف ما کاهش هزینه ها و رونق صادرات است که تحمیل این هزینه باعث رکود صادرات می شود.

این فعال تجاری افزود: هیچگونه امکاناتی برای رانندگانی که شب مجبور هستند در بازارچه بمانند وجود ندارد و این رانندگان بدون کمترین امکانات در محوطه بیرون بازارچه در سرما و گرما شب و روز سرگردان هستند.

تجار با کمبود زیرساخت دست به گریبان هستند

یکی دیگر از تجار بانه گفت: بازارچه سیرانبند بانه از ابتدای شروع فعالیتش در سال ۱۳۷۲، پنج سال به عنوان بازارچه نمونه کشوری معرفی شد در این سال ها هر کدام از مسوولانی که مسوولیت داشتند وعده تامین زیرساخت ها را دادند اما تاکنون کمترین امکانات را به این بازارچه اختصاص داده اند.

محمد امینی ادامه داد: یکی از درخواست های ما فعالیت کارمندان بازارچه به صورت ۲ شیفت است اگر بازارچه به صورت ۲ شیفت اداره شود صادرات در بازارچه با سرعت بیشتری انجام می شود.

وی یاد آور شد: رانندگان و فعالان بازارچه به دلیل نابسامانی و نبود امکانات سرگردان هستند از طرف دیگر بیش از ۴۰۰ خانوار در ۲ باسکول بازارچه سرمایه گذاری کرده اند و همچنان بلاتکلیف مانده است.

یکی دیگر از فعالان بازارچه سیرانبند بانه نیز گفت: از سال ۱۳۹۰ کارت بازرگانی دارم اما تا سال گذشته از آن استفاده نکرده بودم ولی اواخر اسفند ماه سال گذشته کارت من تعلیق شد و علیرغم پیگیری های قانونی و انجام تعهدات مربوطه تا کنون به نتیجه نرسیده ام.

رحمان فاطمی افزود: زمینه برای صادرات بیشتر به دلیل بروکراسی های اداری فراهم نیست گاهی برای جواب یک نامه بیش از یک ماه باید صبر کنیم.

به گفته وی، برای تشکیل حساب ارزی باید به مرکز استان مراجعه کنیم و در بانه نمی توان حساب ارزی باز کنیم این هم یکی دیگر از مشکلات تجار بازارچه سیرانبند بانه است بانک های استان های دیگر پنج درصد سود سپرده ارزی می گیرند اما بانک های کردستان ۱۵ درصد سود سپرده دریافت می کنند.
 

مرز سیرانبند بانه زیر بار مشکلات


بار با تریلی از بازارچه سیرانبند صادر نمی شود

یکی دیگر از فعالان بازارچه سیرانبند بانه با اشاره به اینکه ضعف زیرساخت باعث شده است بسیاری از صادرکنندگان، کالاهای خود را از مرزهای دیگر صادر کنند گفت: بسیاری از صادرکنندگان کالاهای خود را از مرزهای دیگر صادر می کنند و نظم و ترتیب در بازارچه رعایت نمی شود.

فواد جهانی افزود: در مرز سیرانبند بانه، بار با تریلی صادر نمی شود و صادرات میلگرد که ارز آوری بالایی دارد در این مرز صادر نمی شود.

وی با بیان اینکه روزانه ۱۰۰ تن سیب از مرزهای دیگر به عراق صادر می کنیم گفت: به دلیل اینکه از جایزه صادراتی محروم نشویم کالاها را از مرزهای دیگر صادر می کنم این در حالی است که مرزها باید سه شیفت فعالیت داشته باشد.  

جهانی مرز را ویترین فرهنگ، هنر، اقتصاد و سیاست عنوان کرد و گفت: اگر در بازارچه، نمایشگاه محصولات تولید داخل ایجاد شود و تولید کنندگان کالاهای داخلی خود را به تجار عراقی معرفی کنند می توان بسیاری از تجار عراقی را به سمت مرز سیرانبند بانه جذب کرد.

وی ادامه داد: ویترین مرز سیرانبند بانه بدترین شرایط را دارد و هیچکدام از مرزهای غرب کشور چنین وضعیت نابسامانی ندارند.

سیرانبند بانه بانه در توسعه اقتصادی کردستان نقش مهمی دارد

فرماندار شهرستان بانه هم با بیان اینکه این شهرستان به عنوان یکی از شهرهای مهم اقتصادی کردستان شناخته می شود که نقش مهمی در توسعه اقتصادی استان دارد گفت: سال گذشته مرز سیرانبند بانه توسط دولت مرکزی عراق به رسمیت شناخته شد و در ۱۰ ماه گذشته تردد مسافر در این مرز به اقلیم کردستان عراق صورت گرفته است.

اسماعیل رستم پور اضافه کرد: در بازارچه رسمی سیرانبند بانه صادرات کالا به اقلیم کردستان عراق انجام می شود که نقش مهمی در توسعه اقتصادی استان داشته است.

وی اظهار داشت: اقدامات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی و منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان نیز انجام شده و وارد فاز اجرایی شده است.

رستم پور با بیان اینکه مرز سیرانبند بانه پیشینه ای ۴۰ ساله در حوزه تجارت دارد گفت: تجار بانه به خوشنامی و خوش حسابی در حوزه بین الملل معروف هستند و نقش زیادی در رونق اقتصادی و کاهش بیکاری دارند.

او ادامه داد: علاوه بر اینکه تجار در حوزه بین المللی فعالیت می کنند در شهرک صنعتی بانه نیز سرمایه گذاری کردند که زمینه را برای اشتغال افراد جویای کار فراهم کردند و هم در زمینه تولید نیز فعالیت های زیادی انجام دادند.

فرماندار شهرستان بانه با بیان اینکه از حداقل ظرفیت های این مرز بهره گیری می شود گفت: مرز سیرانبند بانه ظرفیت های زیادی دارد اما اکنون از حداقل این ظرفیت ها استفاده می شود.

وی ادامه داد: اقداماتی برای انتقال مسوولیت بازارچه به سازمان حمل و نقل پایانه ها انجام و مسوول بازارچه نیز انتخاب شده است و بزودی به این سازمان تحویل داده می شود.

رستم پور با بیان اینکه به دلیل نزدیکی سیرانبند بانه به مراکز پزشکی کشور، مسافران از این مرز به خوبی استقبال کرده اند اظهار داشت: ساماندهی بازارچه در قالب چند فاز انجام می شود که نقشه فاز اول تایید شده و چند سرمایه گذار برای ساماندهی بازارچه اعلام آمادگی کردند.

وی اضافه کرد: شهرهای بانه و مریوان می تواند دروازه ای برای توسعه کردستان باشند و در آینده نیز مردم این استان از مزایای این مرزها بهره مند شوند.

رستم پور اظهار داشت: در سال های گذشته بیش از ۱۰۵ هکتار زمین برای توسعه سیرانبند خریداری شده و تاکنون مدارک و مستندات ۸۰ هکتار مشخص شده است، سامان دهی ۵۷ هکتار هم انجام شده و بخشی از این زمین ها اکنون سند دارد.

وی اضافه کرد: اگر مرز سیرانبند به طور کامل ساماندهی شود بیش از ۱۰ هزار خانوار از این مرز می توانند معیشت خود را تامین کنند.

نگاه مسوولان به مرز سیرانبند بانه توسعه نگر باشد

رییس کمیسیون تسهیل تجارت، امور گمرکی و حمل و نقل اتاق بازرگانی کردستان گفت: مرز سیرانبند بانه یکی از مرزهای فعال برای انجام مراودات تجاری است انتظار داریم نگاه مسوولان توسعه نگر باشد و زمینه را برای اشتغال پایدار فراهم کنند.

محمد دلسوز اخگر با اشاره به اهمیت رونق صادرات افزود: مرز سیرانبند بانه از جاده و امکانات لازم برای یک مرز رسمی محروم است و جایگاه و مکانی مناسب برای رانندگان و فعالان بازارچه ندارد و حل این مشکلات و تامین زیرساخت ها نیاز به همکاری جمعی دارد.

وی با اشاره به رسمی شدن مرز سیرانبند و تردد مسافر از این مرز اظهار داشت: با رسمی شدن این مرز تنها تردد مسافر تاکنون انجام شده که انتظار داریم مسوولان پیگیر انجام رویه ها گمرکی در این مرز باشند تا  شاهد رونق تجاری، فرهنگی و اقتصادی در مرز باشیم.

اخگر ادامه داد: ۱۰ درصد تخفیف سود بازرگانی برای واردات کالا به مرز سیرانبند بانه اختصاص یافته که انتظار داریم از این ظرفیت استفاده شود.

وی گفت: بانک اطلاعاتی از واحدهای تولیدی صادرات محور تشکیل شده و هدف تشکیل بانک اطلاعاتی کامل از تمام کسانی است که فعالیت اقتصادی انجام می دهند.

مرز سیرانبند بانه دومین و نزدیکترین مرز استان کردستان با اقلیم کردستان عراق است روزانه بیش از ۲۰۰ کانتینر انواع کالا شامل انواع محصولات کشاورزی، شیشه، آهن، مصنوعات پلاستیکی، پوکه و مصالح ساختمانی توسط تجار و بازرگانان از بازارچه سیرانبند بانه به اقلیم کردستان عراق صادر می شود.

ایرنا

image_pdf

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاه ها