سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

سرطان سینه؛ شایعترین سرطان در زنان کردستانی

چهارشنبه - ۲۶ بهمن ۱۴۰۱
سرطان سینه؛ شایعترین سرطان در زنان کردستانی

فوق تخصص جراحی سینه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: سرطان سینه شایعترین سرطان در جمعیت زنان استان کردستان است.

به گزارش کردنامه، دکتر حسن معیری، با اشاره به اینکه سرطان ها بعد از بیماری های قلبی عروقی، دومین دلیل مرگ و میر در کشور است، گفت: بیش از یک سوم سرطان ها با بهره گیری و رعایت سبک زندگی سالم قابل پیشگیری هستند و در کل حدود بیست درصد سرطان ها منجر به مرگ می‌شوند.

وی با بیان اینکه، بر اساس آخرین آمارها، بروز سرطان پستان در کشور و استان روند افزایشی داشته و مقادیر گزارش‌شده بیشتر از مقادیر برآورد شده توسط سازمان‌های علمی معتبر سرطان دنیا است، افزود: سرطان پستان شایع‌ترین سرطان شناخته‌شده و شایع‌ترین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان است که البته این بیماری در هر دو جنس زن و مرد دیده می‌شود که در مردان آمارها شیوع و بروز پاین تر است.

فوق تخصص جراحی سینه و عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه، یکی از دلایل افزایش میزان بروز، بهبود روش‌های تشخیصی و افزایش آگاهی زنان در زمینه سرطان پستان است، ادامه داد: روش های مختلفی برای تشخیص سرطان سینه وجود دارد که ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی (MRI) و نمونه برداری (بیوپسی) از این جمله هستند.

دکتر معیری در زمینه پیشگیری و مقابله با این نوع سرطان ابراز کرد: ورزش کردن با کنترل وزن، رژیم غذایی مناسب، معاینه پستان توسط خود فرد حداقل بصورت ماهانه و نیز مراجعه دوره ای به پزشکان منجر به پیشگیری و مقابله موثر با این این بیماری می گردد.

وی به نقش موثر خودآزمایی های سینه ها اشاره کرد و اظهار داشت: در صورت لمس شدن توده در پستان، بزرگ تر شدن اندازه توده های پیشین، فرورفتگی پستان و یا نوک آن، انحراف نوک پستان، قرمز شدن پوست یا زخم شدن آن، پوسته پوسته شدن، قرمز شدن و خارش نوک پستان و وجود ترشحات غیرطبیعی از نوک سینه لازم است برای پیگیری های بیشتر به پزشکان مرتبط مراجعه شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه، در سال ۱۳۹۷ میزان بروز استاندارد شده سنی(ASR) در ۱۰۰ هزار نفر برابر با ۴۴٫۳۴ بوده است، افزود: بر این اساس سرطان پستان شایعترین سرطان در جمعیت زنان کل کشور است.

دکتر حسن معیری سرطان سینه را شایعترین سرطان در جمعیت زنان استان کردستان برشمرد و گفت: بر اساس آخرین آمارها که مربوط به سال ۱۳۹۷ می باشد در استان کردستان ۳۰۴ مورد سرطان سینه به ثبت رسیده است که میزان بروز استاندارد شده آن در جمعیت زنان استان ۳۴ در صد هزار نفر بوده است.

وی یادآور شد: روند افزایشی بروز سرطان سینه در استان، زنگ خطر برای بازطراحی فرآیندهای بهداشتی- درمانی و ارتقای آگاهی های جمعیت عمومی مردم استان با هدف پیشگیری و مقابله با این بیماری با حفظ بهداشت و سلامتی سینه ها است.

image_pdf

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاه ها