سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

سرزمین رنگ و آواز؛ مهیای ورود گردشگران نوروزی

دوشنبه - ۲۲ اسفند ۱۴۰۱
سرزمین رنگ و آواز؛ مهیای ورود گردشگران نوروزی

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: استان کردستان با تمهیدات صورت گرفته در ستاد تسهیلات سفر، هم اکنون آماده میزبانی از گردشگران نوروزی است.

به گزارش کردنامه، منصور مهرزاد در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کردستان اظهار داشت: ۲۸۷ تاسیسات گردشگری شامل ۳۲ هتل، ۲ هتل آپارتمان، ۲۴ مهمانپذیر، ۴۰ اقامتگاه بومگردی، ۱۲۰ رستوران بین راهی و ۵۷ دفتر خدمات مسافرتی در ایام نوروز مشغول به ارائه خدمات به مسافران نوروزی هستند.

وی افزود: در مجموع پنج هزار و ۳۰۰ تخت فعال برای اقامت گردشگران در استان وجود دارد که با احتساب تخت های مدارس این رقم بسیار بیشتر است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی کردستان ادامه داد: تا قبل از ویروس کرونا، استان کردستان یکی از استان‌های برتر در حوزه ورود گردشگر بود که پس از شیوع آن، این بخش متحمل آسیب‌های بسیاری شد، اما بعد از اتمام ویروس کرونا، رشد ۱۵ درصدی جذب گردشگر را در مقایسه با قبل از آن شاهد بودیم.

وی با اشاره به آثار ثبت جهانی و ملی استان کردستان، گفت: برگزاری تورهای یک روزه در استان افزایش چشمگیری داشته است که می توان از آثار ثبت جهانی همچون هورامان و روستاهای ثبت ملی شال بافی و ارغوان بافی با بهره گیری از ظرفیت مرز و همسایگی با اقلیم کردستان عراق، گردشگری استان را بیش از پیش رونق داد.

مهرزاد در ادامه سخنان خود، تهیه طرح محور تاریخی فرهنگی سنندج، واگذاری ۹ بنای تاریخی به بخش خصوصی در قالب ماده ۲۷، صدور ۸۰ مورد موافقت نامه اصولی، مرمت بناهای تاریخی، اختصاص ۱۲ هکتار زمین تپه پیرچنار حسن آباد سنندج برای احداث شهرک صنایع دستی و برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی را از جمله اقدامات صورت گرفته توسط این اداره کل برشمرد.

وی همچنین پیگیری برای ثبت جهانی غار کرفتو دیواندره را از دیگر اقدامات پیش روی این نهاد عنوان کرد که با انجام زیرساخت های لازم در سنوات آتی دست بافتنی خواهد بود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی کردستان در پایان رسانه را مهمترین ابزار برای توسعه گردشگری دانست و از اهالی رسانه استان خواست که بیشتر جاذبه‌های گردشگری کردستان را در رسانه های خود معرفی کنند.

image_pdf

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاه ها