تاریخ انتشار : یکشنبه 26 مرداد 1399 - 8:19
کد خبر : 1325

تحقیر دمکراسی در مکتب ترامپ چه زمانی پایان می یابد؟

تحقیر دمکراسی در مکتب ترامپ چه زمانی پایان می یابد؟

کردنامه؛ “رونالد برانشتاین” تحلیلگر ارشد “پایگاه خبری آتلانتیک” در مقاله‌ای برای این پایگاه خبری، استفاده ابزاری دونالد ترامپ از نهاد‌ها و ساختار سیاسی آمریکا، در راستای اهداف و منافع انتخاباتی خود را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داده است. وی در این رابطه می‌نویسد:  «اعتراف اخیر ترامپ مبنی بر اینکه وی از تمامی ظرفیت‌های خود

کردنامه؛ “رونالد برانشتاین” تحلیلگر ارشد “پایگاه خبری آتلانتیک” در مقاله‌ای برای این پایگاه خبری، استفاده ابزاری دونالد ترامپ از نهاد‌ها و ساختار سیاسی آمریکا، در راستای اهداف و منافع انتخاباتی خود را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داده است.

وی در این رابطه می‌نویسد:  «اعتراف اخیر ترامپ مبنی بر اینکه وی از تمامی ظرفیت‌های خود استفاده خواهد کرد تا در سرویس خدمات پستی آمریکا ایجاد اختلال کند تا موقعیت خود را در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تقویت کند، حاکی از یک حقیقت تلخ و ناامید کننده است: وی در حال استفاده ابزاری و غیرقانونی از قدرت خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا جهت تقویت موقعیت خود و حزبش در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است. مساله‌ای که در نوع خود در تاریخ آمریکا بی سابقه است».

ترامپ در میدان عمل، به طور نظام مند، نهاد‌هایی نظیر سرویس خدمات پستی آمریکا، و وزارتخانه‌های دادگستری و امنیت داخلی آمریکا را که به طور سنتی از علایق و گرایشات احزاب سیاسی آمریکا به دور بودند، به نحوی در راهبرد‌ها و استراتژی‌های خود تعریف کرده که از آن‌ها برای پاداش دادن به متحدان و مجازات کردن دشمنانش استفاده می‌کند. بسیاری از کارشناسان و مقام‌های آمریکایی به من گفته اند که ترامپ به نحو روزافزونی، مرز میان منافع فردی و دولتی (که ناشی از موقعیت حقوقی وی هستند) را در دوره حضور خود در قدرت کمرنگ کرده است. امری که به نوعی در تاریخ آمریکا بی سابقه است.

به گزارش فرارو، “پل لایت” استاد دانشگاه نیویورک در این رابطه می‌گوید: “همیشه وسوسه‌هایی بوده تا روسای جمهوری آمریکا از قدرت خود در راستای منافع شخصیشان استفاده کنند… با این حال، تاکنون هیچ رئیس جمهوری در تاریخ مدرن آمریکا به وضوح و صراحت ترامپ به این اقدام متوسل نشده است. وی به صراحت نهاد‌های آمریکایی را در راستای اهداف و منافع خود به کار می‌گیرد و ابایی در پوشاندن این مساله هم ندارد”.

در تاریخ آمریکا، همواره برخی نهاد‌ها فارغ از اینکه چه کسی جهت اداره آن‌ها منصوب شود، به دوری از رویه‌های سیاسی و مغرضانه مشهور بوده اند. این دقیقا همان چیزی است که ترامپ به همراه حامیان جمهوریخواهش، در حال نقض و برچیدن آن هستند. روسای جمهور آمریکا همواره وقتی می‌خواسته اند به افراد پاداش دهند، مناصبی را برای آن‌ها در سرویس خدمات پستی آمریکا در نظر می‌گرفتند. با این حال، تاکنون هیچ کدام از آن‌ها آن چیزی را که ترامپ از این نهاد انتظار دارد، انتظار نداشته اند. ترامپ در برهه کنونی، عملا سرویس خدمات پستی را به ابزاری جهت ضربه زدن به روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا تبدیل کرده است. این تخلفی آشکار در تاریخ آمریکا است.

نتیجه این رویکرد ترامپ این شده که هم اکنون با رئیس جمهوری در آمریکا رو به رو هستیم که عملا همه چیز را حتی دستگاه حکومتی را بی پروایانه به مثابه ابزاری جهت تامین اهداف و منافعش ارزیابی می‌کند. وی در اجرای دستورکار خود، فرقی هم میان نهاد‌های سیاسی، اقتصادی، مالی و یا هر نوع نهاد دیگری قائل نمی‌شود. در این چهارچوب، “والتر شائوپ” یکی از مقام‌های سیاسی اسبق آمریکا در دولت اوباما می‌گوید: “ترامپ خط قرمز‌هایی را نقض کرده که پیش از وی هیچ کسی جرات نقض کردن آن‌ها را نداشته است”.

اساسا بایستی ترامپ را رئیس جمهوری در آمریکا دانست که این مساله را (استفاده شخصی از قدرت) در دولت خود نهادینه کرده است. وی در دوران حضور خود در قدرت، از منابع مالی دولتی جهت تقویت تجارت‌هایی استفاده کرده که به نوعی با خودش ارتباط داشته اند یا وی به دولت اوکراین در ازای کمک انتخاباتی به او، کمک‌های نظامی اعطا کرده است. امری که موجب پیشبرد طرح استیضاح وی نیز شد.

بسیاری از ناظران و تحلیلگران بر این باورند که ترامپ پس از تبرئه در جریان طرح استیضاحش، عملا بر شدت استفاده ابزاری از نهاد‌های دولتی آمریکا در راستای اهداف و منافع شخصی اش افزوده است. وی علاوه بر اقدامات اخیر در رابطه با سرویس خدمات پستی آمریکا و وعده ایجاد اختلال در آن در راستای منافع انتخاباتی اش، دست به اقداماتی نظیر آنچه در ادامه می‌آید نیز زده است:

  • ترامپ با سرعت بالا اقدام به تصفیه آن دسته از دادستان‌ها و بازپرس‌های آمریکایی کرده که در دولت آمریکا حضور داشتند و با ترامپ و رویه هایش مخالفت می‌کردند. وی پنج تن از آن‌ها را در زمان بسیار کوتاهی از کار برکنار کرد. به عنوان مثال، یکی از آن‌ها همان فردی بود که حاضر شد بر علیه ترامپ در جریان استیضاحش در کنگره آمریکا، شهادت بدهد.
  • ترامپ به وضوح و آشکارا، وزارت دادگستری آمریکا را تحت فشار قرار داد تا از تعقیب قضای مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا “مایک فلین” خودداری کند. وی همچنین خواستار برخورد ملایم دستگاه قضایی آمریکا با متحدش یعنی “راجر استون” شد. وی حتی بعد‌ها وی را عفو نیز کرد و به نوعی او را از تمام اتهام وارده، مبرا ساخت.
  • وی در جریان اعتراضات گسترده ضدنژاد پرستی در پورتلند، اورگان و دیگر شهر‌های آمریکا، اقدام به استفاده ابزاری از مقام‌های ایالتی و امنیتی در آمریکا در راستای مقابله خشونت بار با معترضان کرد.
  • ترامپ به طور خاص ارتش امریکا و مقام‌های آن را در چهارچوب کارزار خود بر علیه معترضان اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا تعریف کرد. وی در این راستا تلاش‌های زیادی جهت همراه کردن “مارک اسپر” وزیر دفاع آمریکا و همچنین “مارک میلی” فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا با سیاست‌های سرکوبگرانه خود علیه معترضان انجام داد. تلاش‌های ترامپ در این زمینه، نگرانی‌های زیادی را در ارتش آمریکا سبب شد به نحوی که مارک میلی با فهم این مساله، عذرخواهی کرد و به نوعی بر ماهیت فراحزبی و فراشخصیتی ارتش آمریکا تاکید کرد.

موارد فوق همه و همه حاکی از این هستند که ترامپ از ظرفیت و استعداد لازم جهت استفاده شخصی از قدرت برخوردار است. آنچه که در مخالفت کامل با اصول ابتدایی دموکراسی آمریکایی است. حال، اغلب کارشناسان و تحلیلگران این سوال را مطرح می‌کنند که با توجه به این دست از رویکرد‌های ترامپ، وی حاضر است براستی تا کجا پیش رود و قدرت را تا چه میزان به بازیچه منافع شخصی خود تبدیل کند؟ سوالی که در نوع خود حاوی نگرانی‌های گسترده در مورد خسارات احتمالی ترامپ و سیاست‌های او برای آمریکا و ساختار سیاسی آن است.

*رونالد برانشتاین، وی نویسنده و تحلیلگر ارشد در پایگاه خبری آتلانتیک است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار

اقتصاد

فتوتیتر

تبلیغات