تاریخ انتشار : شنبه 25 آذر 1396 - 9:17
کد خبر : 651

تمرکز بر موضوع عدالت اجتماعی و تلاش برای حذف فقر مطلق از محورهای بنیادین لایحه بودجه ۹۷ کشور است

تمرکز بر موضوع عدالت اجتماعی و تلاش برای حذف فقر مطلق از محورهای بنیادین لایحه بودجه ۹۷ کشور است

کردنامه: بهرام نصراللهی زاده در جلسه مشترک هفتمین شورای برنامه ریزی و ششمین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کردستان که روز سه شنبه ۲۱ آذر ماه به ریاست استاندار کردستان در سنندج و در محل سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد، به تفصیل به تشریح ویژگی های لایحه بودجه ۹۷ کشور

کردنامه: بهرام نصراللهی زاده در جلسه مشترک هفتمین شورای برنامه ریزی و ششمین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کردستان که روز سه شنبه ۲۱ آذر ماه به ریاست استاندار کردستان در سنندج و در محل سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد، به تفصیل به تشریح ویژگی های لایحه بودجه ۹۷ کشور پرداخت و چهار محور اصلی و بنیادین را برای این لایحه برشمرد.

وی در باره اولین محور بنیادین لایحه بودجه گفت: اصلاحات ساختاری در تدوین بودجه ۹۷ کل کشور بخوبی به چشم می خورد و بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، افزایش شفافیت و انضباط بودجه ای و حرکت به سمت تمرکز زدایی از شاخصه های این اصلاحات ساختاری می باشد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان محور دوم قابل توجه در لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور را توجه ویژه به اولویت های برنامه ای نام برد و تصریح کرد: آب، محیط زیست و ساماندهی پسماندها و مقابله با آلودگی هوا، حمل و نقل ریلی و عمومی و توجه ویژه به مسکن و بافت فرسوده و … جزو این اولویت ها هستند.

دبیر شورای برنامه ریزی استان کردستان محور سوم مهم و قابل توجه در لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور را توجه ویژه به تولید و اشتغال نام برد و خاطر نشان کرد: اشتغال فراگیر و تولید، جذب مشارکت عمومی – خصوصی برای تکمیل پروژه های ناتمام عمرانی و توجه ویژه به صادرات غیر نفتی در ذیل محور سوم لایحه یعنی توجه به مقوله اشتغال مورد توجه جدی قرار گرفته است.

بهرام نصراللهی زاده چهارمین محور اساسی و بنیادین لایحه بودجه ۹۷ کشور را توجه ویژه به عدالت اجتماعی برشمرد و گفت: تلاش برای حذف فقر مطلق و تلاش برای بهبود بهداشت و سلامت مردم از ویژگی های بارز این محور لایحه بودجه ۹۷ می باشد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان تاکید کرد: در جهت افزایش شفافیت و ایجاد انضباط بودجه ای، بسیاری از ردیف های متفرقه (حدود ۲۰۰ ردیف) در لایحه بودجه ۹۷ کشور حذف شده و یا به ذیل اعتبارات دستگاه های اجرایی و استانی منتقل شده است، به گونه ای که سهم اعتبارات ردیف های متفرقه از ۲۰ درصد در بودجه ۹۶ به حدود ۱۱ و هشت دهم درصد در لایحه بودجه ۹۷ کل کشور کاهش یافته است.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کردستان در خصوص موضوع تمرکز زدایی در لایحه بودجه ۹۷ اظهار داشت: سهم استانها از اعتبارات هزینه ای از ۴ و سه دهم درصد در بودجه سال ۹۶ به حدود ۲۴ و سه دهم درصد در لایحه بودجه سال ۹۷ کشور رسیده و سهم استانها از اعتبارات تملک داراییهای سرمایه ای نیز به بیش از ۳۰ درصد در سال ۹۷ افزایش می یابد.

بهرام نصراللهی زاده در خصوص موضوع اشتغال در لایحه بودجه ۹۷ کشور گفت: پیش بینی می شود در سه محور اشتغال فراگیر، اشتغال روستایی و اشتغال حمایتی حدود ۹۸۰ هزار شغل در کشور ایجاد شود که در این زمینه باید منابع مورد نیاز از محل تسهیلات بانکی، صندوق توسعه ملی و … تامین شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان با اشاره به اینکه حدود ۷۱ هزار پروژه ناتمام در کشور وجود دارد، گفت: در لایحه بودجه سال ۹۷ کشور توجه ویژه ای به پروژه های قابل واگذاری به بخش خصوصی و نیز مشارکت عمومی – خصوصی برای تکمیل این قبیل پروژه ها با استفاده از مشوق های دولتی، منابع بانکی، صندوق توسعه ملی، منابع خارجی و آورده بخش خصوصی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: پروژه های غیر قابل واگذاری و یا پروژه هایی که جذابیتی برای بخش خصوصی ندارند باید با استفاده از منابع دولتی تکمیل شوند.

نصراللهی زاده در تشریح عدالت اجتماعی و رفع فقر در لایحه بودجه ۹۷ گفت: مساله بازنگری در پرداخت یارانه های مستقیم یکی از مهم ترین رویکردهاست و دولت براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی ، حذف برخی یارانه بگیران و پرداخت به اقشار کم درآمد و نیازمند مانند افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و نیز سایر افراد نیازمند را پیشنهاد کرده است که با سازوکارهای مشخصی شناسایی و تحت پوشش قرار می گیرند.

دبیر شورای برنامه ریزی استان کردستان تلاش برای ارزان شدن بیمه سلامت مردم را یکی از ویژگی های توجه به امر سلامت در  لایحه بودجه ۹۷ برشمرد و گفت این موضوع از اقدامات مهم دولت در حوزه سلامت خواهد بود.

 

image_pdfimage_print

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار

اقتصاد

فتوتیتر

تبلیغات