تاریخ انتشار : پنجشنبه 29 تیر 1402 - 16:28
کد خبر : 3153

۹۰ هزار نفر متقاضی نهایی طرح ملی مسکن در کردستان

۹۰ هزار نفر متقاضی نهایی طرح ملی مسکن در کردستان

استاندار کردستان گفت: حدود ۹۰ هزار نفر متقاضی طرح مسکن ملی در کردستان تایید شده نهایی هستند که نسبت به جمعیت استان در رتبه نخست کشور قرار داریم.

به گزارش کردنامه، اسماعیل زارعی کوشا روز پنج شنبه در سومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان کردستان که با محوریت چندین دستورالعمل در مورد اعتبارات هزینه‌ای، بیکاری و اشتغال و آخرین وضعیت طرح مسکن ملی در سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد، اظهار کرد: از چهار میلیون واحد مسکن ملی هدف گذاری شده برای کشور در مدت چهار سال، حدود ۳۶ هزار واحد آن سهم استان کردستان است که آمار تایید شده‌های نهایی ما بیشتر از میزان سهمیه اختصاص داده شده بوده است.

وی افزود: تا ماه گذشته در شاخص تامین زمین مسکن ملی در رتبه آخر کشور قرار داشتیم که در حال حاضر به رتبه ۲۳ کشوری ارتقا پیدا کرده‌ایم.

استاندار کردستان به مدیران دستگاه‌های اجرایی دخیل در طرح مسکن ملی تاکید کرد که کار آماده سازی این مسکن‌ها نباید متوقف و معطل بماند و هرچه زودتر امورات آنها باید رسیدگی و پیگیری شود.

وی در ادامه سخنان خود در مورد وضعیت اعتبارات هزینه‌ای استان گفت: از لحاظ اعتبارات هزینه‌ای با توجه به آمارهای ارائه شده در مضیقه و تنگنا هستیم و هیچ جای مانوری برای ما وجود ندارد.

کسری ۵۴ میلیارد تومانی در اعتبارات هزینه‌ای

زارعی کوشا اضافه کرد: حدود ۵۴ میلیارد تومان در شاخص‌های توزیع اعتبارات هزینه‌ای کسری داریم که جبران این اعتبارات، همت و همراهی دستگاه‌های اجرایی و مدیران استان را می‌طلبد.

استاندار کردستان با عنوان اینکه در حال حاضر اولویت ما پرداخت حقوق کارکنان است؛ بر ضرورت صرفه جویی ادارات برای جبران اعتبارات هزینه‌ای تاکید کرد و گفت: مدیران کمک کنند که بدون چالش از مضیقه اعتبارات هزینه‌ای عبور کنیم تا در پایان سال کسری‌ها جبران شود.

وی اضافه کرد: موضوع بهره وری اصل بسیار مهمی است که ضروریست مدیریت را به سمت تحقق بیشتر بهره وری پیش ببریم.

وی تاکید کرد: ارتباط تنگاتنگی باید بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی با دستگاه‌های اجرایی وجود داشته باشد که باید با تدببر از این شرایط عبور کنیم.

نخبگان علمی برای کاهش آمار بیکاری در کردستان طرح ارائه دهند

زارعی کوشا در بخشی دیگر از سخنان خود در رابطه با آمارهای مطرح شده در مورد نرخ بیکاری و اشتغال در استان کردستان گفت: این آمارها برآوردی است و نمی‌خواهیم خود را درگیر این آمار و ارقام کنیم، چون در مواقعی شاید این آمارها مرجعیت و دقت لازم را نداشته باشند.

وی افزود: به عنوان مثال در برخی از رسانه‌ها به نرخ بیکاری استان در فصل پاییز یا زمستان استناد می‌کنند که این آمارها، جامعیت تحلیل و مبنای علمی لازم را ندارد زیرا آمار بیکاری استان در فصول دیگر متفاوت است.

استاندار کردستان گفت: از نخبگان علمی و دانشگاهی می خواهیم که برای دقیق تر و کاملتر شدن آمارهای موجود ما را یاری کنند و دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارند.

وی خاطرنشان کرد: ما مسئولان وظیفه داریم که نرخ بیکاری را پایین بیاوریم و اشتغال ایجاد کنیم اما باید مسیر را درست تشخیص داده و راهکار مناسب را ارائه بدهیم.

اعتبارات هزینه‌ای کردستان در سال جاری بیش از ۹۹۹ میلیارد تومان است

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان نیز در این جلسه، میزان اعتبارات هزینه‌ای کردستان در سال جاری را بیش از ۹۹۹ میلیارد تومان عنوان کرد که از این میزان ۷۶۹ میلیارد تومان اعتبارت حقوق کارکنان دستگاه های اجرایی و مابقی مربوط به سایر بخش‌ها است.

اکبر محمدی افزود: حدود ۵۴ میلیارد تومان کسری حقوق در سال ۱۴۰۲ برای استان برآورد شده است که پرداخت حقوق کارکنان در اولویت هزینه کرد اعتبارات هزینه ای قرار دارد و سعی می کنیم این کسری را تا پایان سال جبران کنیم.

تفاوت نرخ بیکاری کردستان متناسب با فصول سال

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان نیز در این جلسه گفت: نرخ بیکاری استان در فصول پاییز و زمستان با دیگر فصول تفاوت زیادی دارد که در زمستان سال ۱۴۰۱ نرخ بیکاری استان ۲۰ درصد بوده اما در فصل بهار نصف شده و به ۱۰ درصد رسیده است.

مسعود سالمی بوکانی افزود: سهم اشتغال استان در بخش کشاورزی بیشتر از میانگین کشوری است اما در بخش صنعت کمتر از میانگین کشوری است.

در این جلسه با الحاق ۲۰۰ هکتار به محدوده شهر سنندج با هدف احداث واحدهای طرح مسکن ملی با رای گیری از اعضای شورای برنامه ریزی و توسعه استان کردستان موافقت به عمل آمد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار

اقتصاد

فتوتیتر

تبلیغات